Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek chce využít šanci na proměnu města

Frýdek-Místek |

Otevření obchvatu a proměna ulice Hlavní. Postupný plán realizace rekonstrukce Národního domu, bývalé Moravia banky a vznik nového sálu. Co by mohl přinést městu Český dům? I stav výstavby nového bulváru. Témata pro rozhovor s primátorem Frýdku-Místku Petrem Korčem.

Co přinesl obchvat Frýdku-Místku, samozřejmě si dokážeme představit, že je velké ulehčení dopravy, ale tím pádem se otvírá téma, co s ulicí Hlavní bude?

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Obchvat je velké téma pro město Frýdek-Místek. Já osobně považuji otevření obchvatu v tom plném profilu, ve čtyřech pruzích s rychlostí 130 km/h, za jednu z největších polistopadových událostí ve městě. Protože nejenom, že nám zmizí ten tranzit, desítky tisíc automobilů, zejména nákladních, které jedou mezi Rakouskem a Polskem. Zároveň je tam rameno, které odkloní i ty, kteří jedou z Ostravy do Beskyd. Tak to je první krok, ale tímto momentem se zároveň otevírá cesta k tomu, abychom zároveň jako město mohli napravit ten otřesný urbanistický zločin, kterým bylo vybudování čtyřproudé rychlostní komunikace skrz město, která pobořila dvě historická centra, zaslepila ulice. Udělala naprosto nepřirozenou bariéru v tom městě. A myslím si, že taková příležitost se naskytuje opravdu jednou za život. A nyní se otevírá šance, protože jsme i vlastníky výrazné části těch pozemků kolem té komunikace, pokusit se vrátit ten život do těch míst, kde byl. Starší občané si určitě pamatují místecké Korso. Samozřejmě nikdy se nevrátíme k tomu lázeňskému vzhledu a k hodinám, kde se dělal sraz, když se šlo do parku. Ale určitě budeme chtít to centrum vrátit občanům a myslím si, že tam patří život, nepatří tam rychlostní komunikace.

Znamená to, že by tam vůbec auta nejezdila? 

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "To ne, my samozřejmě v tento okamžik zachováváme i ten profil, čtyři pruhy. Nicméně už začaly první úpravy, kdy postupně se budou vracet do normálu věci, jakože ze všech křižovatek by mělo jít odbočit i doleva. Budeme postupně napojovat zaslepené ulice. Budeme chtít vybudovat úrovňové přechody, protože se tam muselo buďto podcházet nebo vůbec se nedalo přejít na druhou stranu. Postupně by měly přibýt autobusové zálivy, například u kulturního centra, nová zastávka. Do budoucna určitě musí zmizet ty ploty nebo zábrany, které částečně nahradí zeleň, částečně městský mobiliář. A myslím si, že musíme vrátit zpátky tu trasu, která vedla z místeckého náměstí přes to Korso, kolem městského kina do parku k řece. A potom do Frýdku. To si myslím, že je velký úkol a neměli bychom ho promarnit.

Jsou to zatím plány, které nosíte v hlavě nebo už je něco ve stadiu třeba dokumentace a že už by se blížila realizace těch plánů?

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ty věci, o kterých jsem mluvil, co se konkrétně stane s tou Hlavní třídou, tak už mají nějaký scénář. Některé už se postupně realizují. Nicméně pak jsou před námi další výzvy. Jako je právě úprava celého toho prostředí. A pokud občané si uvědomí to místo, tak město vlastní budovy od Městské knihovny, kterou jsme teďka zrekonstruovali, přes Kino Vlast, poté je tam Český dům, o který nyní město usiluje, bývalý Německý dům, krásná budova, kterou bychom chtěli zachránit. Bývalé autobusové stanoviště. A poté místo pro rekonstrukci Národního domu a vznik městské galerie v Záložně a přístavbu nového sálu. A je to obrovský pás území, který kdybychom revitalizovali v budoucnosti prostřednictvím nějaké architektonické soutěže, můžeme na začátku oslovit i studenty a tak dále. Ale otevřít tu diskuzi o tom, co by v tomto krásném městě, vlastně v centru města, mohlo vzniknout. Tak si myslím, že opravdu se nám otevřou obzory. A jak jsem již řekl jednou, otevírá se tady obrovská šance, kterou když chytíme a nepustíme, tak opravdu tomu městu můžeme výrazně pomoci.

V jakém stádiu je budoucí vznik nového kulturního domu, případně jaký by měl být postup?

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My jsme v posledních měsících intenzivně komunikovali s architektonickým studiem paní Jiřičné. A ladili jsme podobu, jak rekonstrukce Národního domu, rekonstrukci bývalé Záložny, kde bude vznikat městská galerie, tak podobu té přístavby nového sálu. Naším cílem je, aby ten sál byl s co největší kapacitou. To se podařilo, nyní se pohybujeme na hranici přes 500 sedících a přes 1 000 stojících diváků. Protože pracujeme i s tím, že bychom chtěli mít hlediště, které má variabilní elevaci. Takže buď ten sál bude rovný nebo bude s tou elevací nebo se bude částečně měnit. A cílem je, aby ten sál byl co nejuniverzálnější. A byl zajímavý i pro nájemce a třetí strany. Protože takový sál ve městě není. A cílem je samozřejmě dosáhnout co největší ekonomické soběstačnosti. Aby nám nevznikl nějaký moloch, který bude jenom ujídat městské peníze, ale měl by to být sál, který opravdu výrazně schází tomu městu a bude zajímavý pro všechny. A samozřejmě na něj budeme chtít získat dotace. Takže začneme tím, že nejdříve opravíme Záložnu, kde vznikne městská galerie. Do té by se měla přestěhovat Kultura F-M, naše městská organizace. Poté začneme opravovat historický Národní dům, který potřebuje rekonstrukci, je v havarijním stavu. A ta rekonstrukce bude probíhat až do té meze, aby souběžně mohl běžet historický sál. A poté, až budeme v těch dvou fázích za polovinou, budeme mít i zdroje, tak jako třešnička bude oprava toho historického sálu a vznik nového sálu jako přístavba. Což byla taková tečka za tím vznikem kulturního centra, které opravdu bude centrem pro všechny aktivity ve městě.

Dalším velkým tématem ve Frýdku-Místku je nedávno řešený Český dům, který už roky chátrá, u ulice Hlavní. A město přišlo s myšlenkou ho zkusit odkoupit. Co tedy dál?

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My jsme jako vedení města požádali zastupitelstvo o možnost činit kroky k nabytí toho Českého domu. On byl momentálně v dražbě, kde byla relativně vyšší vyvolávací cena. Nicméně my jsme dostali mandát k tomu, abychom ten dům nabyli, účastnili se případně i té dražby. Nicméně činíme kroky i aktivní. Takže já jsem se setkal i s majitelem. A bavili jsme se o tom, že opravdu v zájmu města je získat tu budovu, abychom mohli celé to prostranství veřejné pojmout. A myslím si, že pokud se nestane něco nepředvídatelného, tak bychom mohli být na té cestě, abychom opravdu za nějaké rozumné peníze tento dům nabyli a mohli ho opravit. Protože je to budova, ke které mají občané velmi siný vztah. Určitě si vzpomenou na své mládí, kolik tam trávili času. A je to i krásné místo u parku. A my bychom tam chtěli vybudovat komunitní centrum pro rodiny a pro děti. A ty aktivity, které máme po městě rozesety, by se soustředily na jedno místo. Ale to je také hra budoucnosti. Nejdříve ho musíme nabýt, abychom ho mohli zachránit a opravit.

Jak vypadá realizace nového bulváru? Ten souvisí s proměnou areálů Slezanu.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "To je stejná píseň, jenom z druhé strany. Tady jsme se bavili o místecké části. A teď se dostáváme do frýdecké. Ona se otevírá možnost, aby město získalo takovou novou komunikační trasu od místeckého náměstí přes tu část, o které jsem mluvil. Kolem Českého domu přes park, kolem hotelu Centrum, kde vznikne nová městská čtvrť, na nádraží, kde bude nový dopravní terminál. A ten končí bulvárem, který je napojen na sídliště Slezská. Nyní jsme ve fázi, kdy finalizujeme rekonstrukci nového bezpečnostního centra, sídla městské policie, které bude spolu s tkalcovnou otevírat ten prostor do toho bulváru. Řešíme tam projekčně nějaké věci. Takže tam už jsou vidět ty první vlaštovky. Ale pro mě všechny ty věci, jako i spolupráce se Slezanem, memorandum a tak dále. Nebo i to, že jeden z těch areálů slezanských získal nový investor, pan Gevorg Avetisjan, který je vlastníkem společnosti Marlenka a chce investovat miliardu korun do toho areálu, tak to jsou všechno střípky, které pomalinku začínají naplňovat tu naši strategii. Koncept toho, jak chceme oživit ty bývalé průmyslové areály. A jak chceme zapojit ty uzavřené části města, nebo ty, které byly poškozeny před rokem 1989, zpátky do té struktury. A myslím si, že se to pomalu daří.

Jsou velké plány rozložené do několika let. Jak je to s financemi? Budete mít dostatek financí nebo umíte zajistit finance na všechny ty plány?

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ono to není na pár let, já si myslím, že je to na pár volebních období. Ale finance samozřejmě my, co investujeme jako město, tak si chceme finance zajistit. Samozřejmě sháníme zdroje, ale důležité je, že do těch plánů budou vstupovat i soukromí investoři. A to je důležité, jít ruku v ruce s těmi, kteří přinášejí investice, přinášejí nápady. Otevřít jim tu cestu. A společně si myslím, že to dokážeme ufinancovat.
Nahlásit chybu


K tématu

Městská policie Frýdek-Místek se přestěhovala do nové budovy

Frýdek-Místek zrekonstruoval budovu bývalé textilní školy v Těšínské ulici. Zázemí tady našla městská policie a přestupkové oddělení. Práce vyšly na necelých 78 milionů korun. V místě má v budoucnu vzniknout také nový bulvár s napojením na moderní dopravní terminál.

Omezení kvůli hluku na obchvatu Frýdku-Místku, rychlost bude měřit radar

Na obchvatu Frýdku-Místku byla v jedné části snížena rychlost. Důvodem je velké množství hluku z mostních závěrů. Ředitelství silnic a dálnic bude nyní problém řešit řadou úprav a do budoucna i protihlukovou stěnou. Rychlost bude po dobu omezení hlídat také radar.

Primátor Frýdku-Místku zhodnotil rok 2024, město se daří postupně rozvíjet

Primátor Frýdku-Místku Petr Korč bilancoval rok 2024 jako období plné výzev i úspěchů. Město dokončilo řadu klíčových projektů v infrastruktuře, školství i sportu. Zároveň představil i několik vizí do budoucna. Především podporu mládežnického sportu, investice do městské infrastruktury a rozvoj kulturního a volnočasového zázemí.


Ostravská ZOO chrání svá zvířata před slintavkou a kulhavkou, nakazit by je mohli i návštěvníci

Dnes 17:39 | Ostrava-město | Libor Běčák

Na doporučení Krajské veterinární správy uzavřela ostravská zoo minulý pátek průchozí výběh pro kozy a ovce kamerunské, včetně krmných automatů, jako preventivní opatření kvůli ochraně zvířat před možnou nákazou onemocněním slintavka a kulhavka (SLAK).

Radary na rychlé řidiče nasadí v Bašce, Sviadnově, Nošovicích i Starém Městě

Dnes 12:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Několik nových radarů pro měření rychlosti projíždějících vozidel přibude na silnicích ve Frýdku-Místku a jeho okolí. Radnice chtějí zvýšit bezpečnost zejména v místech s častým pohybem chodců. První radary začnou měřit letos v létě.

Policie testuje na zkoušku, na rozmyšlenou dává až rok a půl

Policie České republiky otevřela svůj areál v Novém Jičíně a pozvala do něj desítky žáků středních škol. Dynamickými ukázkami jim předvedla část své práce. Pak mohli studenti zkusit absolvovat náborové fyzické testy.

Žena se po 15 letech setkala u vrtulníku se svými zachránci. Přežila těžkou nehodu ve Stonavě

Bude to 15 let od chvíle, kdy se ve Stonavě na Karvinsku stala velmi vážná nehoda dvou osobních vozů. Řidička jednoho z nich přežila díky profesionálnímu zásahu zdravotníků, kteří ji stabilizovali a transportovali do nemocnice. Nyní se s nimi znovu setkala a neobešlo se to bez slz.

Havárie si ve studénecké škole vynutila částečné omezení výuky

Havárie odpadního potrubí vyřadila z provozu část budovy Střední školy ekonomicko-podnikatelské. Na několik týdnů tu musí omezit výuku, některé třídy se učí distančně nebo vyjíždí na exkurze.

Policie a úřady nadále šetří úhyn ryb v rybníku Míčovec

Policie i úřady nadále šetří velký úhyn ryb v Míčovci. Prozatím nebyl nikdo obviněn. Havířovský rybářský klub už ale mohl začít s výsadbou prvních druhů ryb.

Chystá se další jarní výzva 10 000 kroků. Frýdek-Místek ty nejlepší pravidelně oceňuje

Frýdek-Místek se i letos připojil k celostátní jarní výzvě 10 tisíc kroků. Cílem je motivovat veřejnost k pravidelnému pohybu a zdravému životnímu stylu. Výzva začíná 1. dubna a zapojit se do ní může každý.

Ironman v Educe inspiroval studenty ke splnění snů a výzev

Extrémní sportovec Jurij Tarča ze Studénky je třicetinásobným Ironmanem. Patří mezi nejlepší vytrvalce světa. Motivovat mladé lidi k dosažení cílů se teď snaží formou besed ve školách. Zavítal i do novojičínské Educy.

Na obchvatu Frýdku-Místku pozor na rychlost, radary začnou rychlost měřit od dubna

Kvůli snížení hluku od vozidel, která projíždějí přes most nad řekou Morávkou, byla na dálničním obchvatu Frýdku-Místku snížena rychlost. Od dubna budou dodržování rychlosti v obou směrech hlídat úsekové radary.

Ostrava odstartovala novou tradici. Ostravský ples se moc povedl

Ostrava odstartovala novou tradici. Uskutečnil se totiž Ostravský ples a moc se povedl. Skvělá hudba, dobré jídlo a příjemná atmosféra…. to vše jen potvrzuje, že organizátoři měli dobrý nápad a je jasné, že už nyní se můžeme těšit na příští sezónu.

Dobrovolnice z Frýdku-Místku pomáhá už 15 let. S Adrou získala celostátní ocenění

Dobrovolnice Anetta Erbanová z Frýdku-Místku byla oceněna ministerstvem vnitra jako jedna z nejlepších dobrovolnic v celé republice. Pomáhá seniorům a klientům domovů už patnáct let. Ocenění získala také místní pobočka ADRY, která dobrovolnictví ve městě koordinuje.

Frýdek-Místek čekají opravy silnic, chodníků a křižovatek. Město sladilo termíny s krajem

Ve Frýdku-Místku se letos rozběhne řada oprav a rekonstrukcí silnic, chodníků i křižovatek. Plán prací magistrát sladil s Moravskoslezským krajem, aby minimalizoval dopravní komplikace.

Julinka se letos narodila jako první v MSK. Nyní ji osobně přivítal primátor Frýdku-Místku

První dítě narozené letos v Moravskoslezském kraji je holčička Julinka z Frýdku-Místku. Na svět přišla v tamní nemocnici. Nyní ji i s rodiči mimořádně a oficiálně přivítal na magistrátu primátor města.

Frýdek-Místek instaloval 657 LED svítidel na hlavní silniční tahy

Frýdek-Místek pokračuje v modernizaci veřejného osvětlení s cílem zvýšit energetickou efektivitu a snížit provozní náklady. V rámci tohoto projektu byly na hlavních tazích instalovány úsporná LED svítidla, což by mělo přinést roční úsporu přibližně 1,6 milionu korun.

Turnaj v badmintonu potěšil aktivní seniory ve Frýdku-Místku

Už popáté uspořádali Aktivní senioři České republiky ve Frýdku-Místku badmintonový turnaj. Ve sportovní hale se sešli sportovci seniorského věku, kteří pravidelně trénují a rozhodně nepostrádají soutěžního ducha.

Osmáci z Frýdlantu nad Ostravicí před plesem pilovali společenskou etiketu

Osmáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí prošli kurzem společenské etikety. Znalosti se jim budou hodit na Žákovském plese, kde se sejdou se svými vrstevníky z dalších tří škol.

Frýdek-Místek chce využít šanci na proměnu města
Vydáno 21. srpna 2023 13:11, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Otevření obchvatu a proměna ulice Hlavní. Postupný plán realizace rekonstrukce Národního domu, bývalé Moravia banky a vznik nového sálu. Co by mohl přinést městu Český dům? I stav výstavby nového bulváru. Témata pro rozhovor s primátorem Frýdku-Místku Petrem Korčem.

Co přinesl obchvat Frýdku-Místku, samozřejmě si dokážeme představit, že je velké ulehčení dopravy, ale tím pádem se otvírá téma, co s ulicí Hlavní bude?

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Obchvat je velké téma pro město Frýdek-Místek. Já osobně považuji otevření obchvatu v tom plném profilu, ve čtyřech pruzích s rychlostí 130 km/h, za jednu z největších polistopadových událostí ve městě. Protože nejenom, že nám zmizí ten tranzit, desítky tisíc automobilů, zejména nákladních, které jedou mezi Rakouskem a Polskem. Zároveň je tam rameno, které odkloní i ty, kteří jedou z Ostravy do Beskyd. Tak to je první krok, ale tímto momentem se zároveň otevírá cesta k tomu, abychom zároveň jako město mohli napravit ten otřesný urbanistický zločin, kterým bylo vybudování čtyřproudé rychlostní komunikace skrz město, která pobořila dvě historická centra, zaslepila ulice. Udělala naprosto nepřirozenou bariéru v tom městě. A myslím si, že taková příležitost se naskytuje opravdu jednou za život. A nyní se otevírá šance, protože jsme i vlastníky výrazné části těch pozemků kolem té komunikace, pokusit se vrátit ten život do těch míst, kde byl. Starší občané si určitě pamatují místecké Korso. Samozřejmě nikdy se nevrátíme k tomu lázeňskému vzhledu a k hodinám, kde se dělal sraz, když se šlo do parku. Ale určitě budeme chtít to centrum vrátit občanům a myslím si, že tam patří život, nepatří tam rychlostní komunikace.

Znamená to, že by tam vůbec auta nejezdila? 

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "To ne, my samozřejmě v tento okamžik zachováváme i ten profil, čtyři pruhy. Nicméně už začaly první úpravy, kdy postupně se budou vracet do normálu věci, jakože ze všech křižovatek by mělo jít odbočit i doleva. Budeme postupně napojovat zaslepené ulice. Budeme chtít vybudovat úrovňové přechody, protože se tam muselo buďto podcházet nebo vůbec se nedalo přejít na druhou stranu. Postupně by měly přibýt autobusové zálivy, například u kulturního centra, nová zastávka. Do budoucna určitě musí zmizet ty ploty nebo zábrany, které částečně nahradí zeleň, částečně městský mobiliář. A myslím si, že musíme vrátit zpátky tu trasu, která vedla z místeckého náměstí přes to Korso, kolem městského kina do parku k řece. A potom do Frýdku. To si myslím, že je velký úkol a neměli bychom ho promarnit.

Jsou to zatím plány, které nosíte v hlavě nebo už je něco ve stadiu třeba dokumentace a že už by se blížila realizace těch plánů?

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ty věci, o kterých jsem mluvil, co se konkrétně stane s tou Hlavní třídou, tak už mají nějaký scénář. Některé už se postupně realizují. Nicméně pak jsou před námi další výzvy. Jako je právě úprava celého toho prostředí. A pokud občané si uvědomí to místo, tak město vlastní budovy od Městské knihovny, kterou jsme teďka zrekonstruovali, přes Kino Vlast, poté je tam Český dům, o který nyní město usiluje, bývalý Německý dům, krásná budova, kterou bychom chtěli zachránit. Bývalé autobusové stanoviště. A poté místo pro rekonstrukci Národního domu a vznik městské galerie v Záložně a přístavbu nového sálu. A je to obrovský pás území, který kdybychom revitalizovali v budoucnosti prostřednictvím nějaké architektonické soutěže, můžeme na začátku oslovit i studenty a tak dále. Ale otevřít tu diskuzi o tom, co by v tomto krásném městě, vlastně v centru města, mohlo vzniknout. Tak si myslím, že opravdu se nám otevřou obzory. A jak jsem již řekl jednou, otevírá se tady obrovská šance, kterou když chytíme a nepustíme, tak opravdu tomu městu můžeme výrazně pomoci.

V jakém stádiu je budoucí vznik nového kulturního domu, případně jaký by měl být postup?

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My jsme v posledních měsících intenzivně komunikovali s architektonickým studiem paní Jiřičné. A ladili jsme podobu, jak rekonstrukce Národního domu, rekonstrukci bývalé Záložny, kde bude vznikat městská galerie, tak podobu té přístavby nového sálu. Naším cílem je, aby ten sál byl s co největší kapacitou. To se podařilo, nyní se pohybujeme na hranici přes 500 sedících a přes 1 000 stojících diváků. Protože pracujeme i s tím, že bychom chtěli mít hlediště, které má variabilní elevaci. Takže buď ten sál bude rovný nebo bude s tou elevací nebo se bude částečně měnit. A cílem je, aby ten sál byl co nejuniverzálnější. A byl zajímavý i pro nájemce a třetí strany. Protože takový sál ve městě není. A cílem je samozřejmě dosáhnout co největší ekonomické soběstačnosti. Aby nám nevznikl nějaký moloch, který bude jenom ujídat městské peníze, ale měl by to být sál, který opravdu výrazně schází tomu městu a bude zajímavý pro všechny. A samozřejmě na něj budeme chtít získat dotace. Takže začneme tím, že nejdříve opravíme Záložnu, kde vznikne městská galerie. Do té by se měla přestěhovat Kultura F-M, naše městská organizace. Poté začneme opravovat historický Národní dům, který potřebuje rekonstrukci, je v havarijním stavu. A ta rekonstrukce bude probíhat až do té meze, aby souběžně mohl běžet historický sál. A poté, až budeme v těch dvou fázích za polovinou, budeme mít i zdroje, tak jako třešnička bude oprava toho historického sálu a vznik nového sálu jako přístavba. Což byla taková tečka za tím vznikem kulturního centra, které opravdu bude centrem pro všechny aktivity ve městě.

Dalším velkým tématem ve Frýdku-Místku je nedávno řešený Český dům, který už roky chátrá, u ulice Hlavní. A město přišlo s myšlenkou ho zkusit odkoupit. Co tedy dál?

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My jsme jako vedení města požádali zastupitelstvo o možnost činit kroky k nabytí toho Českého domu. On byl momentálně v dražbě, kde byla relativně vyšší vyvolávací cena. Nicméně my jsme dostali mandát k tomu, abychom ten dům nabyli, účastnili se případně i té dražby. Nicméně činíme kroky i aktivní. Takže já jsem se setkal i s majitelem. A bavili jsme se o tom, že opravdu v zájmu města je získat tu budovu, abychom mohli celé to prostranství veřejné pojmout. A myslím si, že pokud se nestane něco nepředvídatelného, tak bychom mohli být na té cestě, abychom opravdu za nějaké rozumné peníze tento dům nabyli a mohli ho opravit. Protože je to budova, ke které mají občané velmi siný vztah. Určitě si vzpomenou na své mládí, kolik tam trávili času. A je to i krásné místo u parku. A my bychom tam chtěli vybudovat komunitní centrum pro rodiny a pro děti. A ty aktivity, které máme po městě rozesety, by se soustředily na jedno místo. Ale to je také hra budoucnosti. Nejdříve ho musíme nabýt, abychom ho mohli zachránit a opravit.

Jak vypadá realizace nového bulváru? Ten souvisí s proměnou areálů Slezanu.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "To je stejná píseň, jenom z druhé strany. Tady jsme se bavili o místecké části. A teď se dostáváme do frýdecké. Ona se otevírá možnost, aby město získalo takovou novou komunikační trasu od místeckého náměstí přes tu část, o které jsem mluvil. Kolem Českého domu přes park, kolem hotelu Centrum, kde vznikne nová městská čtvrť, na nádraží, kde bude nový dopravní terminál. A ten končí bulvárem, který je napojen na sídliště Slezská. Nyní jsme ve fázi, kdy finalizujeme rekonstrukci nového bezpečnostního centra, sídla městské policie, které bude spolu s tkalcovnou otevírat ten prostor do toho bulváru. Řešíme tam projekčně nějaké věci. Takže tam už jsou vidět ty první vlaštovky. Ale pro mě všechny ty věci, jako i spolupráce se Slezanem, memorandum a tak dále. Nebo i to, že jeden z těch areálů slezanských získal nový investor, pan Gevorg Avetisjan, který je vlastníkem společnosti Marlenka a chce investovat miliardu korun do toho areálu, tak to jsou všechno střípky, které pomalinku začínají naplňovat tu naši strategii. Koncept toho, jak chceme oživit ty bývalé průmyslové areály. A jak chceme zapojit ty uzavřené části města, nebo ty, které byly poškozeny před rokem 1989, zpátky do té struktury. A myslím si, že se to pomalu daří.

Jsou velké plány rozložené do několika let. Jak je to s financemi? Budete mít dostatek financí nebo umíte zajistit finance na všechny ty plány?

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ono to není na pár let, já si myslím, že je to na pár volebních období. Ale finance samozřejmě my, co investujeme jako město, tak si chceme finance zajistit. Samozřejmě sháníme zdroje, ale důležité je, že do těch plánů budou vstupovat i soukromí investoři. A to je důležité, jít ruku v ruce s těmi, kteří přinášejí investice, přinášejí nápady. Otevřít jim tu cestu. A společně si myslím, že to dokážeme ufinancovat.
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000038711/frydekmistek-chce-vyuzit-sanci-na-promenu-mesta