Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek chce využít šanci na proměnu města

Frýdek-Místek |

Otevření obchvatu a proměna ulice Hlavní. Postupný plán realizace rekonstrukce Národního domu, bývalé Moravia banky a vznik nového sálu. Co by mohl přinést městu Český dům? I stav výstavby nového bulváru. Témata pro rozhovor s primátorem Frýdku-Místku Petrem Korčem.

Co přinesl obchvat Frýdku-Místku, samozřejmě si dokážeme představit, že je velké ulehčení dopravy, ale tím pádem se otvírá téma, co s ulicí Hlavní bude?

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Obchvat je velké téma pro město Frýdek-Místek. Já osobně považuji otevření obchvatu v tom plném profilu, ve čtyřech pruzích s rychlostí 130 km/h, za jednu z největších polistopadových událostí ve městě. Protože nejenom, že nám zmizí ten tranzit, desítky tisíc automobilů, zejména nákladních, které jedou mezi Rakouskem a Polskem. Zároveň je tam rameno, které odkloní i ty, kteří jedou z Ostravy do Beskyd. Tak to je první krok, ale tímto momentem se zároveň otevírá cesta k tomu, abychom zároveň jako město mohli napravit ten otřesný urbanistický zločin, kterým bylo vybudování čtyřproudé rychlostní komunikace skrz město, která pobořila dvě historická centra, zaslepila ulice. Udělala naprosto nepřirozenou bariéru v tom městě. A myslím si, že taková příležitost se naskytuje opravdu jednou za život. A nyní se otevírá šance, protože jsme i vlastníky výrazné části těch pozemků kolem té komunikace, pokusit se vrátit ten život do těch míst, kde byl. Starší občané si určitě pamatují místecké Korso. Samozřejmě nikdy se nevrátíme k tomu lázeňskému vzhledu a k hodinám, kde se dělal sraz, když se šlo do parku. Ale určitě budeme chtít to centrum vrátit občanům a myslím si, že tam patří život, nepatří tam rychlostní komunikace.

Znamená to, že by tam vůbec auta nejezdila? 

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "To ne, my samozřejmě v tento okamžik zachováváme i ten profil, čtyři pruhy. Nicméně už začaly první úpravy, kdy postupně se budou vracet do normálu věci, jakože ze všech křižovatek by mělo jít odbočit i doleva. Budeme postupně napojovat zaslepené ulice. Budeme chtít vybudovat úrovňové přechody, protože se tam muselo buďto podcházet nebo vůbec se nedalo přejít na druhou stranu. Postupně by měly přibýt autobusové zálivy, například u kulturního centra, nová zastávka. Do budoucna určitě musí zmizet ty ploty nebo zábrany, které částečně nahradí zeleň, částečně městský mobiliář. A myslím si, že musíme vrátit zpátky tu trasu, která vedla z místeckého náměstí přes to Korso, kolem městského kina do parku k řece. A potom do Frýdku. To si myslím, že je velký úkol a neměli bychom ho promarnit.

Jsou to zatím plány, které nosíte v hlavě nebo už je něco ve stadiu třeba dokumentace a že už by se blížila realizace těch plánů?

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ty věci, o kterých jsem mluvil, co se konkrétně stane s tou Hlavní třídou, tak už mají nějaký scénář. Některé už se postupně realizují. Nicméně pak jsou před námi další výzvy. Jako je právě úprava celého toho prostředí. A pokud občané si uvědomí to místo, tak město vlastní budovy od Městské knihovny, kterou jsme teďka zrekonstruovali, přes Kino Vlast, poté je tam Český dům, o který nyní město usiluje, bývalý Německý dům, krásná budova, kterou bychom chtěli zachránit. Bývalé autobusové stanoviště. A poté místo pro rekonstrukci Národního domu a vznik městské galerie v Záložně a přístavbu nového sálu. A je to obrovský pás území, který kdybychom revitalizovali v budoucnosti prostřednictvím nějaké architektonické soutěže, můžeme na začátku oslovit i studenty a tak dále. Ale otevřít tu diskuzi o tom, co by v tomto krásném městě, vlastně v centru města, mohlo vzniknout. Tak si myslím, že opravdu se nám otevřou obzory. A jak jsem již řekl jednou, otevírá se tady obrovská šance, kterou když chytíme a nepustíme, tak opravdu tomu městu můžeme výrazně pomoci.

V jakém stádiu je budoucí vznik nového kulturního domu, případně jaký by měl být postup?

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My jsme v posledních měsících intenzivně komunikovali s architektonickým studiem paní Jiřičné. A ladili jsme podobu, jak rekonstrukce Národního domu, rekonstrukci bývalé Záložny, kde bude vznikat městská galerie, tak podobu té přístavby nového sálu. Naším cílem je, aby ten sál byl s co největší kapacitou. To se podařilo, nyní se pohybujeme na hranici přes 500 sedících a přes 1 000 stojících diváků. Protože pracujeme i s tím, že bychom chtěli mít hlediště, které má variabilní elevaci. Takže buď ten sál bude rovný nebo bude s tou elevací nebo se bude částečně měnit. A cílem je, aby ten sál byl co nejuniverzálnější. A byl zajímavý i pro nájemce a třetí strany. Protože takový sál ve městě není. A cílem je samozřejmě dosáhnout co největší ekonomické soběstačnosti. Aby nám nevznikl nějaký moloch, který bude jenom ujídat městské peníze, ale měl by to být sál, který opravdu výrazně schází tomu městu a bude zajímavý pro všechny. A samozřejmě na něj budeme chtít získat dotace. Takže začneme tím, že nejdříve opravíme Záložnu, kde vznikne městská galerie. Do té by se měla přestěhovat Kultura F-M, naše městská organizace. Poté začneme opravovat historický Národní dům, který potřebuje rekonstrukci, je v havarijním stavu. A ta rekonstrukce bude probíhat až do té meze, aby souběžně mohl běžet historický sál. A poté, až budeme v těch dvou fázích za polovinou, budeme mít i zdroje, tak jako třešnička bude oprava toho historického sálu a vznik nového sálu jako přístavba. Což byla taková tečka za tím vznikem kulturního centra, které opravdu bude centrem pro všechny aktivity ve městě.

Dalším velkým tématem ve Frýdku-Místku je nedávno řešený Český dům, který už roky chátrá, u ulice Hlavní. A město přišlo s myšlenkou ho zkusit odkoupit. Co tedy dál?

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My jsme jako vedení města požádali zastupitelstvo o možnost činit kroky k nabytí toho Českého domu. On byl momentálně v dražbě, kde byla relativně vyšší vyvolávací cena. Nicméně my jsme dostali mandát k tomu, abychom ten dům nabyli, účastnili se případně i té dražby. Nicméně činíme kroky i aktivní. Takže já jsem se setkal i s majitelem. A bavili jsme se o tom, že opravdu v zájmu města je získat tu budovu, abychom mohli celé to prostranství veřejné pojmout. A myslím si, že pokud se nestane něco nepředvídatelného, tak bychom mohli být na té cestě, abychom opravdu za nějaké rozumné peníze tento dům nabyli a mohli ho opravit. Protože je to budova, ke které mají občané velmi siný vztah. Určitě si vzpomenou na své mládí, kolik tam trávili času. A je to i krásné místo u parku. A my bychom tam chtěli vybudovat komunitní centrum pro rodiny a pro děti. A ty aktivity, které máme po městě rozesety, by se soustředily na jedno místo. Ale to je také hra budoucnosti. Nejdříve ho musíme nabýt, abychom ho mohli zachránit a opravit.

Jak vypadá realizace nového bulváru? Ten souvisí s proměnou areálů Slezanu.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "To je stejná píseň, jenom z druhé strany. Tady jsme se bavili o místecké části. A teď se dostáváme do frýdecké. Ona se otevírá možnost, aby město získalo takovou novou komunikační trasu od místeckého náměstí přes tu část, o které jsem mluvil. Kolem Českého domu přes park, kolem hotelu Centrum, kde vznikne nová městská čtvrť, na nádraží, kde bude nový dopravní terminál. A ten končí bulvárem, který je napojen na sídliště Slezská. Nyní jsme ve fázi, kdy finalizujeme rekonstrukci nového bezpečnostního centra, sídla městské policie, které bude spolu s tkalcovnou otevírat ten prostor do toho bulváru. Řešíme tam projekčně nějaké věci. Takže tam už jsou vidět ty první vlaštovky. Ale pro mě všechny ty věci, jako i spolupráce se Slezanem, memorandum a tak dále. Nebo i to, že jeden z těch areálů slezanských získal nový investor, pan Gevorg Avetisjan, který je vlastníkem společnosti Marlenka a chce investovat miliardu korun do toho areálu, tak to jsou všechno střípky, které pomalinku začínají naplňovat tu naši strategii. Koncept toho, jak chceme oživit ty bývalé průmyslové areály. A jak chceme zapojit ty uzavřené části města, nebo ty, které byly poškozeny před rokem 1989, zpátky do té struktury. A myslím si, že se to pomalu daří.

Jsou velké plány rozložené do několika let. Jak je to s financemi? Budete mít dostatek financí nebo umíte zajistit finance na všechny ty plány?

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ono to není na pár let, já si myslím, že je to na pár volebních období. Ale finance samozřejmě my, co investujeme jako město, tak si chceme finance zajistit. Samozřejmě sháníme zdroje, ale důležité je, že do těch plánů budou vstupovat i soukromí investoři. A to je důležité, jít ruku v ruce s těmi, kteří přinášejí investice, přinášejí nápady. Otevřít jim tu cestu. A společně si myslím, že to dokážeme ufinancovat.
Nahlásit chybu


K tématu

Frýdku-Místku rok 2023 otevřel nové možnosti v rozvoji města

21. prosince 2023 15:40 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Co se povedlo v roce 2023 ve Frýdku-Místku? A na co je dál důležité se zaměřit? Nejen to přiblížil bilanční rozhovor s primátorem města Petrem Korčem.

Městská policie Frýdek-Místek se přestěhovala do nové budovy

Frýdek-Místek zrekonstruoval budovu bývalé textilní školy v Těšínské ulici. Zázemí tady našla městská policie a přestupkové oddělení. Práce vyšly na necelých 78 milionů korun. V místě má v budoucnu vzniknout také nový bulvár s napojením na moderní dopravní terminál.

Lidé se zajímali o podobu budoucího bulváru Adolfa Landsbergera ve Frýdku-Místku

18. září 2023 11:52 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Architekt seznámil veřejnost ve Frýdku-Místku s návrhem na podobu nového bulváru. V rámci participačního setkání se mohli lidé zeptat na vše co je k budoucí podobě zajímá. Zároveň padla spousta dotazů týkajících se například parkování, zeleně nebo podoby bezbariérového chodníku.


Ostrava bude mít nové divadlo ve Vítkovicích. Město už pro budovu schválilo prodej pozemků

Ostrava bude mít nové divadlo. Unikátní projekt herce Alberta Čuby navazuje na jeho úspěšné Divadlo Mír a bude to v podstatě další scéna v těsné blízkosti současného divadla ve Vítkovicích. Město už schválilo prodej pozemku, kde je dnes parkoviště.

Kanonáda Baníku v Konferenční lize nadchla přes 13 tisíc fanoušků

Fotbalisté Baníku Ostrava se po 14 letech představili v evropském poháru. Ve druhém předkole Konferenční ligy smetli doma arménské Urartu 5:1 a udělali tak rázný krok k postupu do další fáze soutěže.

Studénka plánuje přidat desítky nových parkovacích míst

Studénka pracuje na tvorbě studie parkování ve městě. V ideálním případě by tu mohlo přibýt 180 odstavných míst. Na realizaci všech by byla potřeba částka zhruba 20 milionů korun.

Dopravní policista z Karviné se ve volném čase stává známým saxofonistou

25. července 2024 20:26 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Teď vás seznámíme s karvinským dopravním policistou, který svůj život nedávno obohatil novým koníčkem a to hře na saxofon. Ve volném čase hraje známé skladby na různých místech v naší zemi i za hranicemi a naplňuje tak svůj život nevšední zážitky.

Orlovský Gulášfest přilákal stovky návštěvníků

V letošním ročníku se jednalo o rekordní počet přihlášených kuchařů, a to nejen z Orlové. Pětičlenná porota měla nelehký úkol, ale nakonec zvítězil fazolový guláš s uzeným masem.

Letošní sezona na letním koupališti v Porubě je zatím slabší. Může za to nestálé počasí

25. července 2024 17:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Tropické teploty lákají k vodě. V Porubě si lidé mohou bezpečně zaplavat na letním koupališti, které nabízí i jiné sportovní vyžití jako plážový volejbal, ping pong nebo badminton.

Zastávka Jana Šoupala má novou image. Pro velký úspěch projdou opravou i další zděné zastávky v Porubě

25. července 2024 15:44 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Původní zděné autobusové zastávky v Porubě jsou po letech v neutěšeném stavu. Postupně proto projdou revitalizací. První z nich, která se změnila v umělecké dílo, je zastávka Jana Šoupala.

Při shodě hlasů určili vítěze letošních občanských projektů radní

Participativní rozpočet na letošní rok zná své vítěze. Rozhodovala o nich až druhá veřejná anketa. Respektive, vzhledem k naprosté shodě hlasů, nakonec musela vyřknout definitivní verdikt rada města.

Ostravskou městskou policii posílili nováčci. Bezpečnost ve městě se stále zlepšuje

25. července 2024 10:48 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Magazín 112

V Ostravě bude zase o trochu bezpečněji. Do rukou primátora Jana Dohnala složilo slib 13 nových městských policistů, kteří okamžitě nastupují na služebny po celém městě. Své úkoly ale samozřejmě budou plnit především přímo v ulicích.

Lidé opět obdivují květinovou louku před havířovskou nemocnicí

25. července 2024 12:00 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Nemocnice v Havířově i v letošním roce nechala před hlavním vstupem vysadit květinovou louku. Ta hraje doslova všemi barvami a nečekaně na ní vykvetly i slunečnice.

Nošovičtí fotbalisté postupují poprvé v historii do krajské soutěže, prvním soupeřem bude Starý Jičín

Fotbalový tým Nošovic se chystá na premiérovou sezónu v krajské soutěži. V červnu to totiž fotbalisté dotáhli na druhé místo v okresním přeboru, a to znamená pro Nošovice historický postup do 1. B třídy.

Festival JAZZ VE MĚSTĚ se vrací na zámek ve Frýdku-Místku a je zdarma

25. července 2024 16:15 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Hudební slavnost zabalená do všech barev jazzu. Takový bude mezinárodní jazzový open-air festival, který se opět po letech vrací na frýdecký zámek. Letos se navíc organizátoři rozhodli, že akci otevřou široké veřejnosti zcela zdarma. Lidé tak mohou zažít jazz světového formátu.

Příměstský tábor MasterChef učí děti ve Frýdku-Místku vařit

25. července 2024 14:10 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Pizza, croassaint nebo třeba moravské koláče. Nejen to si samy připravily děti v cvičné kuchyni střediska Volného času Klíč Frýdek-Místek. Oblíbený příměstský tábor, který učí děti vařit, byl opět kompletně zaplněn. Některé děti ho absolvují i opakovaně.

Teplárna Frýdek-Místek vyrábí teplo už jen z biomasy a plynu

25. července 2024 11:46 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Frýdecko-Místecká teplárna definitivně odešla od spalování uhlí. Nově vyrábí teplo pro domácnosti a další odběratele už jen z biomasy a zemního plynu. Tímto krokem se završil proces ekologizace teplárny, zahájený v roce 2021.

Bezpečně přejít lze v Čeladné po několika nových přechodech

23. července 2024 7:30 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Na frekventovaném hlavním tahu, který vede Čeladnou, byly vybudovány a nasvíceny tři nové přechody pro chodce. Přejít z jedné strany na druhou je teď daleko bezpečnější, otestovaly to i děti místní základní školy.

Ve Frýdku-Místku se otevřel nový Veřejný malířský ateliér

22. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Spolek Rosenfeld otevřel ve Frýdku-Místku nový Veřejný malířský ateliér. Jeho cílem je více přilákat k malbě širokou veřejnost. Sloužit bude výhradně k malování bez použití aromatických látek. Zároveň chystá i kurzy a malování za podpory asistence.

Frýdek-Místek chce využít šanci na proměnu města
Vydáno 21. srpna 2023 13:11, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Otevření obchvatu a proměna ulice Hlavní. Postupný plán realizace rekonstrukce Národního domu, bývalé Moravia banky a vznik nového sálu. Co by mohl přinést městu Český dům? I stav výstavby nového bulváru. Témata pro rozhovor s primátorem Frýdku-Místku Petrem Korčem.

Co přinesl obchvat Frýdku-Místku, samozřejmě si dokážeme představit, že je velké ulehčení dopravy, ale tím pádem se otvírá téma, co s ulicí Hlavní bude?

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Obchvat je velké téma pro město Frýdek-Místek. Já osobně považuji otevření obchvatu v tom plném profilu, ve čtyřech pruzích s rychlostí 130 km/h, za jednu z největších polistopadových událostí ve městě. Protože nejenom, že nám zmizí ten tranzit, desítky tisíc automobilů, zejména nákladních, které jedou mezi Rakouskem a Polskem. Zároveň je tam rameno, které odkloní i ty, kteří jedou z Ostravy do Beskyd. Tak to je první krok, ale tímto momentem se zároveň otevírá cesta k tomu, abychom zároveň jako město mohli napravit ten otřesný urbanistický zločin, kterým bylo vybudování čtyřproudé rychlostní komunikace skrz město, která pobořila dvě historická centra, zaslepila ulice. Udělala naprosto nepřirozenou bariéru v tom městě. A myslím si, že taková příležitost se naskytuje opravdu jednou za život. A nyní se otevírá šance, protože jsme i vlastníky výrazné části těch pozemků kolem té komunikace, pokusit se vrátit ten život do těch míst, kde byl. Starší občané si určitě pamatují místecké Korso. Samozřejmě nikdy se nevrátíme k tomu lázeňskému vzhledu a k hodinám, kde se dělal sraz, když se šlo do parku. Ale určitě budeme chtít to centrum vrátit občanům a myslím si, že tam patří život, nepatří tam rychlostní komunikace.

Znamená to, že by tam vůbec auta nejezdila? 

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "To ne, my samozřejmě v tento okamžik zachováváme i ten profil, čtyři pruhy. Nicméně už začaly první úpravy, kdy postupně se budou vracet do normálu věci, jakože ze všech křižovatek by mělo jít odbočit i doleva. Budeme postupně napojovat zaslepené ulice. Budeme chtít vybudovat úrovňové přechody, protože se tam muselo buďto podcházet nebo vůbec se nedalo přejít na druhou stranu. Postupně by měly přibýt autobusové zálivy, například u kulturního centra, nová zastávka. Do budoucna určitě musí zmizet ty ploty nebo zábrany, které částečně nahradí zeleň, částečně městský mobiliář. A myslím si, že musíme vrátit zpátky tu trasu, která vedla z místeckého náměstí přes to Korso, kolem městského kina do parku k řece. A potom do Frýdku. To si myslím, že je velký úkol a neměli bychom ho promarnit.

Jsou to zatím plány, které nosíte v hlavě nebo už je něco ve stadiu třeba dokumentace a že už by se blížila realizace těch plánů?

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ty věci, o kterých jsem mluvil, co se konkrétně stane s tou Hlavní třídou, tak už mají nějaký scénář. Některé už se postupně realizují. Nicméně pak jsou před námi další výzvy. Jako je právě úprava celého toho prostředí. A pokud občané si uvědomí to místo, tak město vlastní budovy od Městské knihovny, kterou jsme teďka zrekonstruovali, přes Kino Vlast, poté je tam Český dům, o který nyní město usiluje, bývalý Německý dům, krásná budova, kterou bychom chtěli zachránit. Bývalé autobusové stanoviště. A poté místo pro rekonstrukci Národního domu a vznik městské galerie v Záložně a přístavbu nového sálu. A je to obrovský pás území, který kdybychom revitalizovali v budoucnosti prostřednictvím nějaké architektonické soutěže, můžeme na začátku oslovit i studenty a tak dále. Ale otevřít tu diskuzi o tom, co by v tomto krásném městě, vlastně v centru města, mohlo vzniknout. Tak si myslím, že opravdu se nám otevřou obzory. A jak jsem již řekl jednou, otevírá se tady obrovská šance, kterou když chytíme a nepustíme, tak opravdu tomu městu můžeme výrazně pomoci.

V jakém stádiu je budoucí vznik nového kulturního domu, případně jaký by měl být postup?

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My jsme v posledních měsících intenzivně komunikovali s architektonickým studiem paní Jiřičné. A ladili jsme podobu, jak rekonstrukce Národního domu, rekonstrukci bývalé Záložny, kde bude vznikat městská galerie, tak podobu té přístavby nového sálu. Naším cílem je, aby ten sál byl s co největší kapacitou. To se podařilo, nyní se pohybujeme na hranici přes 500 sedících a přes 1 000 stojících diváků. Protože pracujeme i s tím, že bychom chtěli mít hlediště, které má variabilní elevaci. Takže buď ten sál bude rovný nebo bude s tou elevací nebo se bude částečně měnit. A cílem je, aby ten sál byl co nejuniverzálnější. A byl zajímavý i pro nájemce a třetí strany. Protože takový sál ve městě není. A cílem je samozřejmě dosáhnout co největší ekonomické soběstačnosti. Aby nám nevznikl nějaký moloch, který bude jenom ujídat městské peníze, ale měl by to být sál, který opravdu výrazně schází tomu městu a bude zajímavý pro všechny. A samozřejmě na něj budeme chtít získat dotace. Takže začneme tím, že nejdříve opravíme Záložnu, kde vznikne městská galerie. Do té by se měla přestěhovat Kultura F-M, naše městská organizace. Poté začneme opravovat historický Národní dům, který potřebuje rekonstrukci, je v havarijním stavu. A ta rekonstrukce bude probíhat až do té meze, aby souběžně mohl běžet historický sál. A poté, až budeme v těch dvou fázích za polovinou, budeme mít i zdroje, tak jako třešnička bude oprava toho historického sálu a vznik nového sálu jako přístavba. Což byla taková tečka za tím vznikem kulturního centra, které opravdu bude centrem pro všechny aktivity ve městě.

Dalším velkým tématem ve Frýdku-Místku je nedávno řešený Český dům, který už roky chátrá, u ulice Hlavní. A město přišlo s myšlenkou ho zkusit odkoupit. Co tedy dál?

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My jsme jako vedení města požádali zastupitelstvo o možnost činit kroky k nabytí toho Českého domu. On byl momentálně v dražbě, kde byla relativně vyšší vyvolávací cena. Nicméně my jsme dostali mandát k tomu, abychom ten dům nabyli, účastnili se případně i té dražby. Nicméně činíme kroky i aktivní. Takže já jsem se setkal i s majitelem. A bavili jsme se o tom, že opravdu v zájmu města je získat tu budovu, abychom mohli celé to prostranství veřejné pojmout. A myslím si, že pokud se nestane něco nepředvídatelného, tak bychom mohli být na té cestě, abychom opravdu za nějaké rozumné peníze tento dům nabyli a mohli ho opravit. Protože je to budova, ke které mají občané velmi siný vztah. Určitě si vzpomenou na své mládí, kolik tam trávili času. A je to i krásné místo u parku. A my bychom tam chtěli vybudovat komunitní centrum pro rodiny a pro děti. A ty aktivity, které máme po městě rozesety, by se soustředily na jedno místo. Ale to je také hra budoucnosti. Nejdříve ho musíme nabýt, abychom ho mohli zachránit a opravit.

Jak vypadá realizace nového bulváru? Ten souvisí s proměnou areálů Slezanu.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "To je stejná píseň, jenom z druhé strany. Tady jsme se bavili o místecké části. A teď se dostáváme do frýdecké. Ona se otevírá možnost, aby město získalo takovou novou komunikační trasu od místeckého náměstí přes tu část, o které jsem mluvil. Kolem Českého domu přes park, kolem hotelu Centrum, kde vznikne nová městská čtvrť, na nádraží, kde bude nový dopravní terminál. A ten končí bulvárem, který je napojen na sídliště Slezská. Nyní jsme ve fázi, kdy finalizujeme rekonstrukci nového bezpečnostního centra, sídla městské policie, které bude spolu s tkalcovnou otevírat ten prostor do toho bulváru. Řešíme tam projekčně nějaké věci. Takže tam už jsou vidět ty první vlaštovky. Ale pro mě všechny ty věci, jako i spolupráce se Slezanem, memorandum a tak dále. Nebo i to, že jeden z těch areálů slezanských získal nový investor, pan Gevorg Avetisjan, který je vlastníkem společnosti Marlenka a chce investovat miliardu korun do toho areálu, tak to jsou všechno střípky, které pomalinku začínají naplňovat tu naši strategii. Koncept toho, jak chceme oživit ty bývalé průmyslové areály. A jak chceme zapojit ty uzavřené části města, nebo ty, které byly poškozeny před rokem 1989, zpátky do té struktury. A myslím si, že se to pomalu daří.

Jsou velké plány rozložené do několika let. Jak je to s financemi? Budete mít dostatek financí nebo umíte zajistit finance na všechny ty plány?

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ono to není na pár let, já si myslím, že je to na pár volebních období. Ale finance samozřejmě my, co investujeme jako město, tak si chceme finance zajistit. Samozřejmě sháníme zdroje, ale důležité je, že do těch plánů budou vstupovat i soukromí investoři. A to je důležité, jít ruku v ruce s těmi, kteří přinášejí investice, přinášejí nápady. Otevřít jim tu cestu. A společně si myslím, že to dokážeme ufinancovat.
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000038711/frydekmistek-chce-vyuzit-sanci-na-promenu-mesta