Energetická krize mění zvyklosti ve firmách: kde to není nutné, nesvítí se, optimalizuje se výroba a na vytápění se ubírá.
Vedení opavské strojírenské firmy Ostroj počítá s tím, že náklady na spotřebovanou energii a plyn budou letos ve srovnání s rokem 2021 o víc jak 130 mil. korun vyšší.
Aby ušetřili, naplánovali na konec roku třeba také odstávku energeticky náročných provozů, jako je kovárna a galvanovna. Zaměstnanci budou v prosinci čerpat řádnou dovolenou. Co bude příští rok? Nikdo neví.
Alespoň částečnou energetickou soběstačnost tady chtějí vyřešit instalací fotovoltaických panelů na střechy výrobních hal. S montáží se začne co nevidět. Dvě elektrárny by tak mohly pokrýt asi 9% celkové spotřeby energie. Ovšem to až v příštím roce.
Firmy věří, že vláda co nejdříve nastíní koncepci pro příští rok. Zatímco pro domácnosti a menší podniky je zavedený cenový strop na plyn i elektřinu, velkých podniků se to prozatím netýká.
Někde už krizi nezvládají a tak muselo přijít na řadu také propouštění zaměstnanců.
Drahé energie snižují konkurenceschopnost českých firem. Jde především o odvětví, která mají energeticky náročný provoz jako hutě, strojírny či textilní průmysl.
Míra nezaměstanosti je na Opavsku je dlouhodobě nízká a osciluje kolem tří procent. Ovšem je jasné, že počet registrovaných uchazečů o práci v souvislosti s energetickou krizí v následujících měsících poroste.