Opava měla svou průtokovou čističku odpadních vod už na počátku minulého století. Ve 30. letech pak vznikl systém podobný tomu dnešnímu. Nyní moderní technologie využívají mechanicko-biologické čištění. Jak celý proces funguje, mohli vidět zájemci na vlastní oči během prohlídky.
Znečištěnou vodu je nejdříve potřeba zbavit hrubých částí, jako je papír nebo také štěrk či písek, který se sem dostává z potrubí.
Poté voda putuje do aktivační nádrže. Ze znečištěné vody je nutné ještě odstranit dusík a fosfor.
Celý tento proces trvá den a půl. A jeho náročnost se odvíjí od toho, co všechno lidé do kanalizace pošlou. Kromě moči, exkrementů a toaletního papíru tam nic jiného nemá co dělat.
Kapacita opavské čistírny odpadních vod je dimenzovaná na padesáti tisícové město s velkou výrobní základnou. Ovšem dnes postačí pouze polovina. Čistička si dokáže poradit 21 000 m3 splašků.
Práci čistírny odpadních vod řídí dispečink. Kvalitu vody několikrát denně kontrolují laboranti.
Během celého procesu vzniká kal. Ten se dále zpracovává k využití. Methan který vzniká při jeho vyhnívání, pak v kogenerační jednotce generuje elektřinu a plyn. Díky tomu čistička z vlastních zásob vyrobí 80% energie potřebné na provoz.
Exkursi do čistírny odpadních vod a mnoho dalších akcí připravil opavský magistrát u příležitosti oslav Dne Země. Hlavní program je plánovaný na neděli 23 dubna.