Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Opavě sadí stromy k 800. výročí od první písemné zmínky o městě. Přidat se může kdokoliv

Opava |  | Opavský expres

800 stromů pro Opavu. To je projekt opavského magistrátu, díky kterému bude město na konci roku mnohem zelenější. K letošnímu výročí 800 let města si může každý vysadit svůj strom.

Zima je u konce a Opavané tak mohou sázet stromy k 8mi stému výročí od první písemné zmínky o městě. A navíc je někomu nebo něčemu věnovat. Stačí se zaregistrovat na webu magistrátu.

Karin Kuo, koordinátorka projektu, Magistrát města Opavy: “Zaznamenáváme zájem, lidé nám volají, rádi by se účastnili. Momentálně dokončujeme formulář, takže brzy už bude jaro, takže lidé můžou svůj strom registrovat. Registrace bude jednoduchá, lidi tam uploadují fotografii, napíšou jaký strom vysadili, označí místo a potom se strom objeví na veřejné mapě.”

Sadit mohou nejen jednotlivci, ale i firmy, školy a jiné instituce. Nově vysazený strom musí být vysoký minimálně 65 cm.

Karin Kuo, koordinátorka projektu, Magistrát města Opavy: “Musí se jednat o strom. Nemůže to být keř ani třeba stromy typu tuje. Lidi by měli sadit na svých soukromých pozemcích, nemůžou sadit ve veřejném prostoru. Firmy mají zájem, máme problém s tím, že nemají úplně pozemky, ale snažíme se to nějak vyřešit a musím teda říct, že firmy mají extrémní zájem, který nebyl očekáván. Takže nás to těší, že se všichni chtějí zapojit a chtějí mít zelenější Opavu.”

První dva osmistovkové stromy vysadilo vedení města spolu s dětmi z Mateřské školy Pekařská loni koncem listopadu u nové lávky v Městských sadech.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “To bylo dneska takové krásné, děti nám pomohly, odrecitovaly nám krásné básničky v rámci stromů a pomohly nám také ty nové stromy zalévat.”
anketa: děti z MŠ Pekařská: “Já jsem zaléval s konvičkou strom. Líbilo se mi to hodně.”
“Já jsem zalévala též konvičkou.”
“Mi se líbilo, jak jsem zaléval stromeček.”

S výsadbou osmistovkových stromů město nadále pokračuje. Například tady na ulici Edvarda Beneše město nechalo vysadit lípu srdčitou, sakuru a dva duby letní.

Jen do konce loňského roku v Opavě přibylo 63 stromů různých druhů.

Karin Kuo, koordinátorka projektu, Magistrát města Opavy: “Sadit se může během celého roku, respektive může se registrovat během celého roku. Můžou lidé registrovat i strom, který zasadili třeba před měsícem a nemáme zde limitaci co se týče počtu. I když dosáhneme čísla 800, tak můžeme sadit dál, lidi se můžou dále zapojit, my stojíme o to, abysme dosáhli toho čísla 800, ale když to bude více, tak budeme jenom rádi.”

Každý, kdo vysadí na svém pozemku strom, dostane od města certifikát, na kterém bude uvedeno, pokud tedy bude chtít, komu nebo čemu byl strom věnovaný.

Nahlásit chybu


K tématu

V Opavě vyroste 800 nových stromů. Budou připomínat 800 let od první písemné zmínky o městě

21. listopadu 2023 10:07 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Opava už příští rok oslaví 800 let od svého založení. K tomuto výročí vznikla iniciativa 800 stromů pro Opavu. První dva stromy vysadilo vedení města společně s dětmi u nové lávky v městských sadech.

Školáci a dobrovolníci společně zalesňovali kůrovcem napadený Ondřejník

24. dubna 2023 9:59 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Několik stovek lidí se o uplynulém víkendu zapojilo do tradiční obnovy lesa na Ondřejníku. Pohoří, které bylo téměř celé zdecimováno kůrovcem, se už začíná zelenat.

Projekt Student v lese pomáhá přírodě i mezigeneračním vztahům

5. května 2023 12:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Projekt Student v lese sdružuje dobrovolníky napříč generacemi, kteří společnými silami uklízejí černé skládky, zakládají motýlí louky, stahují klestí po kůrovcové kalamitní těžbě, ale také sázejí stromky v Beskydech. Na konci dubna vysadili nad Pražmem v Beskydech 2000 sazenic buků.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Včera 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Včera 10:44 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Včera 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

V opavské nemocnici pokračuje stavba nadzemních koridorů mezi pavilony

Včera 17:31 | Opava | Jiří Cileček

Ve Slezské nemocnici Opava se staví nadzemní koridory mezi pavilony S,V a L,N. Zakázku ve výši 150 milionů korun financuje zřizovatel nemocnice, Moravskoslezský kraj. První část by měla být hotová do konce roku.

V centru Opavy se závodilo v orientačním sprintu. Závod byl součástí oslav 800 let od založení Opavy

13. dubna 2024 21:47 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě odstartoval jarní žebříček MS kraje a Mistrovství Moravskoslezského kraje v orientačním sprintu. Závod byl zároveň součástí oslav 800 let od založení Opavy. Start i cíl byl v areálu Minoritského kláštera a zahrady.

Opavský Spolek Kapradí si musel poradit se záplavou tulipánů. Vykvetly všechny najednou

13. dubna 2024 21:39 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Nezvykle teplé počasí udělalo mnoha lidem radost. Pěstitelům jarních květin ale naopak spousty starostí. Například různé druhy tulipánů, které kvetou postupně několik týdnů, letos vykvetly všechny během pár dní.

Opavští policisté s psovody pravidelně kontrolují chaty a rekreační zařízení

13. dubna 2024 21:31 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opavští policisté pravidelně kontrolují chatové oblasti. Ty jsou totiž častým terčem zlodějů a nechtěných návštěv. Ke krádežím a vloupáním nejčastěji dochází v zimním období. Trestnou činnost ale policie zaznamenává po celý rok.

Hematologicko-transfuzní oddělení SNO zaplnili policisté. Společně darovali krev

10. dubna 2024 18:59 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu pravidelně chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Okolí Stříbrného jezera je čistší. Opavané ho zbavili odpadků v rámci akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 18:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Už po 10. se Opavané mohli zapojit do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Hlavní úklidový den proběhl uplynulou sobotu, kdy se jedna ze skupinek dobrovolníků vydala na úklid kolem Stříbrného jezera.

V Opavě sadí stromy k 800. výročí od první písemné zmínky o městě. Přidat se může kdokoliv
Vydáno 25. února 2024 10:33, Opava, Yvona Fajtová
800 stromů pro Opavu. To je projekt opavského magistrátu, díky kterému bude město na konci roku mnohem zelenější. K letošnímu výročí 800 let města si může každý vysadit svůj strom.

Zima je u konce a Opavané tak mohou sázet stromy k 8mi stému výročí od první písemné zmínky o městě. A navíc je někomu nebo něčemu věnovat. Stačí se zaregistrovat na webu magistrátu.

Karin Kuo, koordinátorka projektu, Magistrát města Opavy: “Zaznamenáváme zájem, lidé nám volají, rádi by se účastnili. Momentálně dokončujeme formulář, takže brzy už bude jaro, takže lidé můžou svůj strom registrovat. Registrace bude jednoduchá, lidi tam uploadují fotografii, napíšou jaký strom vysadili, označí místo a potom se strom objeví na veřejné mapě.”

Sadit mohou nejen jednotlivci, ale i firmy, školy a jiné instituce. Nově vysazený strom musí být vysoký minimálně 65 cm.

Karin Kuo, koordinátorka projektu, Magistrát města Opavy: “Musí se jednat o strom. Nemůže to být keř ani třeba stromy typu tuje. Lidi by měli sadit na svých soukromých pozemcích, nemůžou sadit ve veřejném prostoru. Firmy mají zájem, máme problém s tím, že nemají úplně pozemky, ale snažíme se to nějak vyřešit a musím teda říct, že firmy mají extrémní zájem, který nebyl očekáván. Takže nás to těší, že se všichni chtějí zapojit a chtějí mít zelenější Opavu.”

První dva osmistovkové stromy vysadilo vedení města spolu s dětmi z Mateřské školy Pekařská loni koncem listopadu u nové lávky v Městských sadech.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “To bylo dneska takové krásné, děti nám pomohly, odrecitovaly nám krásné básničky v rámci stromů a pomohly nám také ty nové stromy zalévat.”
anketa: děti z MŠ Pekařská: “Já jsem zaléval s konvičkou strom. Líbilo se mi to hodně.”
“Já jsem zalévala též konvičkou.”
“Mi se líbilo, jak jsem zaléval stromeček.”

S výsadbou osmistovkových stromů město nadále pokračuje. Například tady na ulici Edvarda Beneše město nechalo vysadit lípu srdčitou, sakuru a dva duby letní.

Jen do konce loňského roku v Opavě přibylo 63 stromů různých druhů.

Karin Kuo, koordinátorka projektu, Magistrát města Opavy: “Sadit se může během celého roku, respektive může se registrovat během celého roku. Můžou lidé registrovat i strom, který zasadili třeba před měsícem a nemáme zde limitaci co se týče počtu. I když dosáhneme čísla 800, tak můžeme sadit dál, lidi se můžou dále zapojit, my stojíme o to, abysme dosáhli toho čísla 800, ale když to bude více, tak budeme jenom rádi.”

Každý, kdo vysadí na svém pozemku strom, dostane od města certifikát, na kterém bude uvedeno, pokud tedy bude chtít, komu nebo čemu byl strom věnovaný.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000041707/v-opave-sadi-stromy-k-800-vyroci-od-prvni-pisemne-zminky-o-meste-pridat-se-muze-kdokoliv