67. ročník festivalu Bezručova Opava potrvá až do konce září a celkem je připraveno 55 multižánrových pořadů. Slavnostně ho zahájil koncert Ansámblu Damián v kostele sv. Václava.
Petr Rotrekl, dramaturg festivalu: “Celý 67. ročník festivalu Bezručova Opava jsme nazvali Opavské stopy. Chceme využít domácí umělce, vizuální umělce, sochaře, hudebníky, divadelníky, filmaře, prostě všechno, co tu máme a udělat jakousi uměleckou poctu Opavě. Festival uzavře Iva Bittová a Vladimír Václavek skvělým koncertním projektem Bílé Inferno.”
Festival myslí nejen na všechny umělecké žánry, ale i na všechny věkové skupiny. Na své si tak přijdou i děti.
Petr Rotrekl, dramaturg festivalu: “Děláme pravidelně ve spolupráci s loutkovým divadlem prezentaci výjimečných divadelních profesionálních souborů, které hrají pro děti, ať už to je Minor, Divadlo loutek Ostrava, nebo Divadlo Kampa. Měli jsme tady i divadelníky z Liberce z naivního divadla a tak dál.”
Součástí festivalu Bezručova Opava je také sochařské sympozium Nová socha, díky kterému ve veřejném prostoru přibude další umělecké dílo.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Nacházíme se na vernisáži výstavy opavských umělců, opavských sochařů, kde máme 20 umělců, kteří jsou z Opavy nebo jsou s Opavou nějak spojeni. Nejedná se jenom o sochaře, ale jsou to i výtvarníci, jsou to například kováři, takže široká škála a dnes máme možnost tady na vernisáži se s nimi seznámit. Ty návrhy jsou úžasné, já mám z toho velkou radost.”
Ondřej Géla, umělecký kovář: “Mě přišla zajímavá výzva doplnit prostor Splitu. Moje socha se jmenuje DNA, je to vlastně genonum města a všechno vychází z historie a z produktů, které Opava nabízí občanům a je to symbol minulosti města a je to symbol dynamické budoucnosti města.”
Libor Hřivnáč, galerista, kurátor a sochař: “Já jsem v podstatě navrhl 3 díla. Jedno dílo se jmenuje Svatba a mohlo by být kultovní sochou, která by byla místem setkávání stejnopohlavních občanů. Dále mám prsteny a jde o to, že bych chtěl vytvořit místo, kde se scházejí milenci.”
Třetí sochou je šestimetrový chrám páně nazvaný Chrám ducha, který by měl být důstojným památníkem po vyhořelé synagoze.
Lenka Klodová, umělecká sochařka: “Pro novou sochu v Opavě jsem navrhla dvě realizace. Jedna navazuje na takový starší návrh, kdy jsem už v roce 2006 do výzvy navrhla takovou figurální sochu odlité těhotné ženy, která má na břiše hodiny a souviselo to s mým vztahem k Opavě, že jsem se tady narodila.”
Pět nejlepších děl, které postoupí do finále, vybere odborná porota.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Výtvory budou ilustrovány, no a my budeme mít možnost potom si vybrat a doufám, že najdeme podporu, abychom nějaké krásné dílo u nás v Opavě zrealizovali.”
Už v pondělí bude v rámci Bezručovy opavy uvedena soudobá opera opavské rodačky Markéty Dvořákové a Ivo Medka, která se jmenuje Mrtvá.
Petr Rotrekl, dramaturg festivalu: “Tato opera opravdu je výjimečná, že po 20 letech se reprízuje na stejném místě v Loutkovém divadle, ale tato opera byla v roce 2007 uvedena na naprosto prestižním světovém festivalu soudobé hudby Varšavský podzim.Takže Markéta se opět představí v Opavě se svou operou v loutkovém divadle.”
Výjimečný zážitek nabídne i zahrada světla
Petr Rotrekl, dramaturg festivalu: “To bude naprosto unikátní záležitost, protože 10 sochařů vytváří v prostorách kolem sadu u muzea jakési zvukové nebo audiovizuální instalace s přesahem do chutí a čichu, vlastně je to takové multisenzorické a myslím si, že to bude něco, co v Opavě nikdy nebylo.”
Ve středu 11. září se můžete těšit na koncert Radima Zenkla.
Petr Rotrekl, dramaturg festivalu: “Patří mezi světové mandolinisti, je vynikající multiinstrumentalista a tentokrát si pozval do prostoru Knihovny Petra Bezruče Pavel Bořkovec kvartet, takže to bude taková krásná fúze folku i vážné hudby.”
Úžasná bude i zážitková jízda stojící historickou tramvají.