Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kostel sv. Vojtěcha v Opavě patřil charitativnímu koncertu na podporu zatopeného kostela sv. Trojice

Opava |

Kostel svatého Vojtěcha v Opavě hostil charitativní koncert na podporu kostela svaté Trojice, který loni v září vážně poškodily ničivé povodně. Díky dobrovolnému vstupnému se podařilo vybrat bezmála 42 tisíc korun.

Kostel sv. Vojtěcha se opět zaplnil lidmi, kteří přišli podpořit dobrou věc. Benefiční koncert nabídl pestrý hudební program i silnou atmosféru solidarity s poničeným kostelem sv. Trojice.

Lukáš Graca, farník římskokatolické církve: “Bylo to po druhé, co jsme uspořádali tento koncert. Ten první byl vloni, byl to muzikál Jesus Christ Superstar a tehdy se tady vybralo necelých 93 tisíc. A letos jsme opět zaplnili kostel. Nebylo to teda jako minule 700 lidí, bylo to míň, ale kostel byl plný a vybralo se hodně.”

Obnova zatopeného chrámu v Městských sadech už postupně probíhá.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Mám obrovskou radost, protože se vybírá na kostel sv. Trojice, který byl velmi silně postižen povodní. Tento kostel je v Městských sadech. No a pomalinku tam probíhají opravy, už jsou vytrhané parkety, jsou odstraněny dveře, byly tam poškozené i obrazy a lavice a vlastně tento dnešní koncert, který je mimořádně krásný, tak věřím, že se nejenom bude líbit, ale že také pomůže i finančně dobré věci.”

Hlavní hvězdou večera byl violoncellista Jan Hanousek, který vystoupil se svými hosty a představil vlastní tvorbu i další hudební žánry.

Jan Hanousek, violoncellista: “Koncert byl žánrově pestrý. Jednak zazněly básně Monsignora Veselého v podání Lukáše Graci. Také tady jsou obrazy krásné, které jsou inspirované mojí hudbou. Byla tady Ave Maria, takže zpěv a septet s mojí rodinou, který jsem složil mojí mamince a já jsem hrál mamince do nebe a lidem tady v sále ať mají to slunce.”

Program spojil klasiku, populární hudbu i prvky světové hudby.

Milan Bátor, kytarista: “Byla to pestrá akce. Pro mě jedna z nejpestřějších, které jsem letos odehrál, protože se tady sešla klasika, sešla se tady populární hudba, sešla se tady africká, indická hudba, což je úžasné.”
Ivo Samiec, bubeník: “Nádherná atmosféra dneska se vytvořila. Měl jsem příležitost dneska i zahrát premiérově svoji první skladbu na handpan. Hlavně ty modlitby za život, ta poslední věc mě fakt dojala k slzám.”
Nikola Dorko, flétnistka: “To byla první a i velká zkušenost si takhle tady zahrát před všema a užila jsem si to.
anketa: návštěvníci koncertu: “Mě se velice líbilo. Je to pro mě veliký zážitek.”
“Tady v kostele se to hrozně krásně rozléhá, ta akustika jde hodně slyšet.”
“Bylo to výborné, bylo to pro dobrou věc. Hráli tady skvělí umělci. Užili jsme si to moc a jsme vděční, že se něco takového pořádá.”

Díky koncertu se podařilo vybrat téměř 42 tisíc korun, které pomohou s obnovou kostela svaté Trojice. Organizátoři věří, že se jeho dveře veřejnosti znovu otevřou ještě letos.

Nahlásit chybu


Cyklista skončil po střetu s autem v ohrožení života v nemocnici

Dnes 12:21 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Řidička osobního auta se v Kunčicích pod Ondřejníkem střetla s cyklistou. Ten utrpěl po srážce zranění, které ho přímo ohrožovalo na životě. Vrtulník ho přepravil do ostravské fakultní nemocnice.

Kůň zapadl do bahnitého terénu a nemohl se hnout, zachránili ho hasiči

Dnes 12:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kůň upadl do bahnitého terénu při přechodu říčky v Dolní Lhotě u Ostravy. Nedokázal sám vstát a proto mu na pomoc přijeli hasiči. Skvěle sehraný tým ho šetrně postavil opět na nohy.

Marie Jakůbková žije ve svém domku v Kojetíně, ve 104 letech je nejstarší obyvatelkou Nového Jičína

Dnes 11:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nejstarší obyvatelkou Nového Jičína je paní Marie Jakůbková, která žije ve svém domku v místní části Kojetín. V červenci oslavila 104. narozeniny.

Do Hradiště opět zavítal oblíbený kinematograf, promítá až do úterý

Dnes 10:53 | Těrlicko | Libor Běčák

V krásném prostředí Sochařského parku a s panoramatickým výhledem na večerní Beskydy se v Těrlicku-Hradišti po roce opět koná čtyřdenní promítání Kinematografu bratří Čadíků.

Tragická nehoda na Bílé. Jelen chtěl přeskočit motorkáře

Včera 22:29, vydáno včera 14:11 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžko uvěřitelná dopravní nehoda s tragickým koncem. V sobotu před polednem zemřel u Bílé na Frýdecko-Místecku 71letý motorkář. Střetl se s jelenem, který přebíhal přes silnici.

V Havířově zachraňovali malou holčičku po pádu z okna paneláku

Včera 18:53 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tříleté dítě zachraňovali v sobotu odpoledne v Havířově-Šumbarku poté, co vypadlo z okna ve 4. patře.

Táborová vedoucí plnila před tragickou dopravní nehodou úkol

Včera 13:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Proč se taková tragédie stala? Proč vezla mladá řidička tak pozdě večer autem tři školačky? To jsou otázky, na které chce znát řada lidí odpověď. Bohužel se množí řada spekulací a odsuzujících komentářů od lidí, kteří neznají přesné okolnosti události.

Regionem opět projela veteránská Beskyd rallye Turzovka

Včera 11:28 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Několika městy a obcemi regionu projela tradiční Beskyd rallye Turzovka. Lidé mohli vidět několik desítek pečlivě udržovaných automobilových veteránů.

Už v pondělí odstartuje novou sezonu Chance Národní ligy SFC Opava

Včera 18:09 | Opava | Yvona Fajtová

Už v pondělí odstartuje novou sezonu Chance Národní ligy SFC Opava. Na domácím stadionu přivítá v atraktivním slezském derby Karvinou. Klub vstupuje do ročníku s novým trenérským týmem, obměněným kádrem a cílem pohybovat se v horní polovině tabulky.

Spolek Portavita otevřel v Havířově nové centrum pomoci lidem v nouzi

24. července 2026 15:35 | Havířov | Bára Kelnerová

Spolek PORTAVITA pomáhá lidem v obtížných životních situacích. Nově otevřel centrum sociální rehabilitace v Havířově, které vzniklo rozsáhlou rekonstrukcí chátrající budovy bývalé restaurace Bivoj.

Kominíci

Opava Nástup: od 1. srpna 2026 od 30 000 do 55 000 Kč/měsíc

Hlavní tah na Krnov a dál do Polska bude bezpečnější, pokračuje také stavba jižního obchvatu Opavy

Včera 18:21 | Opava | Yvona Fajtová

Hlavní tah na Krnov a dále do Polska bude bezpečnější. V Linhartovech začala stavba přeložky silnice I/57, která narovná úsek proslulý nebezpečnými zatáčkami. Stavba za 154 milionů korun potrvá 22 měsíců.

O děti je postaráno i během prázdnin, školky se v Opavě střídají

Včera 18:06 | Opava | Yvona Fajtová

Zatímco většina mateřských škol má během léta zavřeno, v Opavě fungují o prázdninách vždy vybraná zařízení, která se po čtrnácti dnech střídají. Jedním z nich je i Mateřská škola v Malých Hošticích, která letos praská ve švech.

Opava mění péči o zeleň. Vyšší tráva pomáhá přírodě, přibývají i nové stromy

24. července 2026 12:21 | Opava | Yvona Fajtová

Město Opava pokračuje v opatřeních, která mají pomoci lépe zvládat horké letní počasí i podpořit biodiverzitu. Na vybraných místech proto zavedlo mozaikovou seč trávníků a díky veřejné sbírce zároveň vysazuje další stromy a keře.

Benefiční festival Lidem pro radost v Hrabyni spojil zdravé i handicapované

22. července 2026 23:48 | Opava | Yvona Fajtová

Areál Centra sociálních služeb Hrabyně hostil druhý ročník benefiční akce Lidem pro radost. Festival určený klientům centra, jejich rodinám i široké veřejnosti nabídl celodenní hudební program, atrakce pro děti i další doprovodné aktivity. Jeho hlavním cílem bylo propojit svět lidí se zdravotním handicapem s širokou veřejností.

Ptačí vrch v Opavě se proměnil v místo zábavy pro celou rodinu

22. července 2026 23:23 | Opava | Yvona Fajtová

Ptačí vrch v Opavě znovu zaplnily stovky návštěvníků. Tradiční letní akce Ptačák nabídla hudební a taneční vystoupení, tvořivé dílny i sportovní aktivity pro děti. Program je součástí cyklu Léto s opavskou kulturní organizací.

Dolní Životice jsou Vesnicí roku Moravskoslezského kraje. O vítězství rozhodla silná komunita

22. července 2026 22:32 | Opava | Yvona Fajtová

Dolní Životice získaly titul Vesnice roku Moravskoslezského kraje 2026. Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo šestnáct obcí. Odbornou porotu nejvíce zaujala aktivní komunita, bohatý společenský život i péče o obyvatele všech generací. Slavnostní vyhlášení vítězů doprovodil kulturní program i stovky návštěvníků.

Kostel sv. Vojtěcha v Opavě patřil charitativnímu koncertu na podporu zatopeného kostela sv. Trojice
Vydáno 15. dubna 2026 19:14, Opava, Yvona Fajtová
Kostel svatého Vojtěcha v Opavě hostil charitativní koncert na podporu kostela svaté Trojice, který loni v září vážně poškodily ničivé povodně. Díky dobrovolnému vstupnému se podařilo vybrat bezmála 42 tisíc korun.

Kostel sv. Vojtěcha se opět zaplnil lidmi, kteří přišli podpořit dobrou věc. Benefiční koncert nabídl pestrý hudební program i silnou atmosféru solidarity s poničeným kostelem sv. Trojice.

Lukáš Graca, farník římskokatolické církve: “Bylo to po druhé, co jsme uspořádali tento koncert. Ten první byl vloni, byl to muzikál Jesus Christ Superstar a tehdy se tady vybralo necelých 93 tisíc. A letos jsme opět zaplnili kostel. Nebylo to teda jako minule 700 lidí, bylo to míň, ale kostel byl plný a vybralo se hodně.”

Obnova zatopeného chrámu v Městských sadech už postupně probíhá.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Mám obrovskou radost, protože se vybírá na kostel sv. Trojice, který byl velmi silně postižen povodní. Tento kostel je v Městských sadech. No a pomalinku tam probíhají opravy, už jsou vytrhané parkety, jsou odstraněny dveře, byly tam poškozené i obrazy a lavice a vlastně tento dnešní koncert, který je mimořádně krásný, tak věřím, že se nejenom bude líbit, ale že také pomůže i finančně dobré věci.”

Hlavní hvězdou večera byl violoncellista Jan Hanousek, který vystoupil se svými hosty a představil vlastní tvorbu i další hudební žánry.

Jan Hanousek, violoncellista: “Koncert byl žánrově pestrý. Jednak zazněly básně Monsignora Veselého v podání Lukáše Graci. Také tady jsou obrazy krásné, které jsou inspirované mojí hudbou. Byla tady Ave Maria, takže zpěv a septet s mojí rodinou, který jsem složil mojí mamince a já jsem hrál mamince do nebe a lidem tady v sále ať mají to slunce.”

Program spojil klasiku, populární hudbu i prvky světové hudby.

Milan Bátor, kytarista: “Byla to pestrá akce. Pro mě jedna z nejpestřějších, které jsem letos odehrál, protože se tady sešla klasika, sešla se tady populární hudba, sešla se tady africká, indická hudba, což je úžasné.”
Ivo Samiec, bubeník: “Nádherná atmosféra dneska se vytvořila. Měl jsem příležitost dneska i zahrát premiérově svoji první skladbu na handpan. Hlavně ty modlitby za život, ta poslední věc mě fakt dojala k slzám.”
Nikola Dorko, flétnistka: “To byla první a i velká zkušenost si takhle tady zahrát před všema a užila jsem si to.
anketa: návštěvníci koncertu: “Mě se velice líbilo. Je to pro mě veliký zážitek.”
“Tady v kostele se to hrozně krásně rozléhá, ta akustika jde hodně slyšet.”
“Bylo to výborné, bylo to pro dobrou věc. Hráli tady skvělí umělci. Užili jsme si to moc a jsme vděční, že se něco takového pořádá.”

Díky koncertu se podařilo vybrat téměř 42 tisíc korun, které pomohou s obnovou kostela svaté Trojice. Organizátoři věří, že se jeho dveře veřejnosti znovu otevřou ještě letos.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000054174/kostel-sv-vojtecha-v-opave-patril-charitativnimu-koncertu-na-podporu-zatopeneho-kostela-sv-trojice