Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kvalita ovzduší na Opavsku se nelepší

  • Opava,

Kvalita ovzduší na Opavsku se dlouhodobě nelepší. Největším problémem je polétavý prach. Výrazný podíl má na nevyhovujícím ovzduší doprava, lokální topeniště a také průmyslové podniky z Ostravska a sousedního Polska.

Mlha ve které se ztratí vše v dosahu pár metrů. Takovýto pohled nebyl pro Opavany v minulých měsících výjimkou. Ale více než smog trápí Opavu polétavý prach .

Blanka Krejčí, ČHMÚ Ostrava: "Nadlimitní jsou koncentrace nesuspendovaných částic frakce PM, a to nad 50 mikrogramů/ m3."

Takových dnů bylo v loňském roce více jak padesát. Přitom limit je pouhých 35. Výrazný podíl na tom mají průmyslové podniky na Ostravsku a v sousedním Polsku. A překvapivě i provoz na opavských silnicích.

Dalibor Halátek, náměstek primátora (Změna pro Opavu): "Doprava je téměř třetinovým podílem na prachových částicích ve městě."

Boj za čistější ovzduší vyhlásili studenti Slezského gymnázia, kteří obcházejí majitelé rodinných domků a přesvědčují je o ekologickém topení. Hříšníky zdokumentují a fotku umístí na městský web.

Kamila Tkáčová, koordinátorka Projektu Emise: "Každý si myslí, že se jedná o chvilkovou záležitost období, kde se pálí, ale nejdůležitější je, že ty imise jsou v půdě."

Zatím úředníci moc pravomocí k postihu nemají. Od příštího roku by se to ale mohlo díky připravované vyhlášce o kontrole lokálních topenišť změnit: budou moci osobně zjistit, zda majitelé rodinných domů spalují ekologická paliva.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy