Syntetická DNA na několika místech kola nebo třeba invalidního vozíku. Tato metoda spolehlivě určí skutečného majitele, a to v případě krádeže a následného vypátrání nebo nalezení.
"Je tady k tomu i šest fotografií a vlastně lidé jsou pak v registru Městské policie a v registru REFIS, kde jsou vlastně v této databázi. Pak se tato kola, při případné krádeži, mohou dohledat," vysvětluje Liana Pospíšilová, MP Ostrava.
"Mně už dvakrát kolo ukradli, takže jsem si pořídila nové a proto, aby bylo bezpečnější, si ho nechávám označit. Vím, že bude evidováno, tak snad se mi už kolo neztratí," prozrazuje důvod zájmu o značení jedna z příchozích.
Syntetická DNA už pomohla dostat kolo do rukou majitelů v několika případech. Strážníci v případě nahlášené krádeže spolupracují s Policií české republiky. "Městská policie potom policii může poskytnout fotografie, které zde byly pořízeny," říká Liana Pospíšilová.
"Já to beru jako úžasnou příležitost si to kolo zabezpečit, protože jsem už o jedno přišla. Přijeli až za námi, takže to je obrovská výhoda," pochvaluje si další zájemkyně o značení. "Jedno kolo už mi ukradli a už jsem ho nikdy neviděla. Teď mám nové, tak proto jsem tady," souhlasí další.
Syntetická DNA sice samotné krádeži nezabrání, ale může zloděje odradit. Každé označené kolo totiž získává i varovnou samolepku. Samotnou DNA pak lze jednoduše zkontrolovat pod uv světlem. Strážníci získali v rámci dotace sady na označení zhruba stovky kol. Velký zájem měli lidé také v Porubě, kde probíhalo značení o dva dny dříve. Zatím není jasné, kdy proběhne další značení. Zájemci se ale mohou podívat na stránky městské policie www.mpostrava.cz, kde bude pozvánka v předstihu.