Radnice Ostravy-Jihu chce lépe využívat srážkovou vodu. U 15 základních škol a školek proto nechala vybudovat podzemní zásobníky na dešťovou vodu.
Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Nám se to samozřejmě zamlouvá, jelikož se jedná o úsporu vody, ale také z pohledu toho, že dneska se všichni věnujeme trochu víc životnímu prostředí a já to vnímám, že když využíváme nějakou novou technologii a tak dále, abychom dobře hospodařili s tím, co nám příroda dává, tak za mě to je velmi pozitivní.”
Radnice na retenční nádrže získala dotaci od Ministerstva životního prostředí z národního plánu obnovy.
Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Něco přes 7 milionů nám přispěli, celkově to stálo 10 milionů. Takže my jsme spokojeni, že jsme získali nádrže za pro nás velmi přijatelnou cenu a všem to samozřejmě pomůže.”
Vlastimil Sokele realizační firma: “Každou školu nebo školku děláme týden. Postup je, že zaměříme kde mají být nádrže, den a půl vykopeme. Jedna nádrž má 9 a půl kubíků a potom postupně napojujeme svody a zasypáváme, hutníme. Když prší, tak prakticky nemůžeme dělat, protože by se to mohlo sesunout. Každá škola má jinou kapacitu, takže někde je jedna, někde jsou dvě a dělali jsme školu, kde jich bylo šest těch nádrží. Je to na vodu ze střech, ze svodu.”
Nadbytečná hlína se odváží na skládku a na závěr probíhají terénní úpravy a seje se tráva.
Libuše Přikrylová, ředitelka ZŠ Provaznická: “Jsme velmi rádi, že vzniknou tady ty retenční nádrže, protože na zahradě hodně pracujeme s dětmi a vzhledem k tomu, že je třeba zalévat rostliny a děti z dálky tahali vlastně z vodovodního řádu vodu, tak jsme rádi, že i ušetříme a děti mohou používat vodu, která bude přímo dešťová, což je myslím, velmi ekologické. K těm retenčním nádržím bude natažena přípojka ke skleníku, kde se voda využívá nejvíce a i k zahradě, takže je to vlastně praktické.”
V rámci úspor už radnice chystá i fotovoltaické panely které by se měly objevit na některých školách v obvodu.