Když roce 2017 představila Ostravská univerzita projekt dvou nových budov, který nese název City Campus, mnozí to považovali za utopii. Dnes je to realita. Černou louku zaplaví studentský život. Budovy jsou dokončeny a připraveny vzdělávat nové umělce, učitele či třeba trenéry.
Jan Lata, rektor Ostravská univerzita: „City Campus posune Ostravu mezi přední studentská města a bude impulzem dalšího rozvoje Ostravy. Zatraktivní region mladým lidem, kteří se tady budou vzdělávat v oborech, které transformující se kraj potřebuje. Jejich práce bude přínosem pro kvalitu života všech, co v Ostravě žijí, ať už jde o jejich zdraví nebo nároky na kulturní vyžití."
Betonová kostka bude sloužit Klastru umění a designu a druhá budova, s běžeckým oválem na střeše, je určena pro vzdělávání v oblasti sportu. Sportoviště ale mohou využívat i občané města a k dispozici budou mít i podzemní parkoviště.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Podpora vzdělávání patří mezi priority současného vedení města, vždyť naše bohatství tkví hlavně v lidech. Usilujeme o posílení pozice Ostravy, coby univerzitního města. Nově otevíraný studentský kampus nabídne atraktivní možnosti vzdělávání i trávení volného času nejen pro studenty, ale i pro další obyvatele a návštěvníky Ostravy. A díky své poloze nepochybně přispěje i k dalšímu oživení historického centra."
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Mám radost, že vidíme první konkrétní a hmatatelný výsledek úsilí, které jsme před lety investovali do náročného vyjednávání na ministerstvech. Pod hlavičkou programu RE:START se Moravskoslezský kraj zasadil o vyhlášení specifické výzvy pouze pro uhelné kraje. Podařilo se nám tak vytvořit skvělé podmínky, což vedlo k získání miliardy korun na nový kampus Ostravské univerzity. Je to zatím největší a nejviditelnější příklad dobré praxe fungování programu RE:START."
City Campus je ale důležitý pro celkový rozvoj centra a celého města.
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Výstavba kampusu, který se rozkládá na bezmála čtyřech hektarech území, trvala tři roky a byla technologicky i organizačně velmi náročná. Chtěla bych proto poděkovat všem, kteří se na přípravě stavby i její realizaci podíleli, projektantům, architektům, stavebním firmám, jednotlivým subdodavatelům, zástupcům univerzity i města. Areál se bezesporu zařadí mezi novodobé TOP stavby regionu. Pro město Ostravu však realizace celého projektu představuje, kromě samotné účasti na stavbě budov, sérii souvisejících projektů, které buď realizaci předcházely či na ni naopak navazují."
Výstavba trvala 3 roky a stála jednu miliardu korun. Dalších 400 milionů investovala Ostrava například do podzemních garáží a také do souvisejících projektů.