Pomyslnou pomocnou ruku poskytují lidem v tíživých životních situacích také sociální pracovníci. Ať už budou obyvatelé Ostravy čelit bytové nouzi, finanční nedostatečnosti v důsledku
všudypřítomného zdražování potravin či energií, či se stanou senioři oběťmi domácího násilí, onemocní nebo jsou osamělí, mohou se obrátit o pomoc na sociální pracovníky. Nezastupitelnost sociální práce si připomínáme v rámci Světového dne sociální práce, jehož 40. ročník letos připadá na úterý 21. března.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora: "Jednou z nosných priorit, významně podporovanou ze strany města Ostravy, je zajištění podpůrné sociální sítě pro pomoc našim občanům, kteří se ocitnou v nouzi, nebo v jakýchkoliv krizových a náročných životních situacích. Každoročně jsou proto v rozpočtu města jednak vyčleněny potřebné částky na provoz sociálních a dalších podpůrných služeb a aktivit, ale velký význam má i vytvoření místa prvního kontaktu přímo na ostravské radnici pod názvem SOCIOPOINT, kde každému, kdo se ocitne v tíživé situaci, je nabídnuta pomoc pro její řešení."
Město každoročně vynakládá prostředky ve výši zhruba 160 milionů korun na zajištění podpůrné sítě občanům čítající přes 180 registrovaných sociálních služeb a s nimi souvisejících aktivit. Jsou využívány seniory, dětmi a mládeží, rodinami, osobami s tělesnými, smyslovými a duševními handicapy, lidmi v sociální nouzi a dalších obtížných životních situacích.
Gabriela Holčáková, mluvčí Ostravy: "Lidé v Ostravě naleznou kýženou pomoc též přímo v budově Magistrátu města Ostravy na Prokešově náměstí v Sociopointu. Sociální pracovníci poskytnou radu, jak postupovat při řešení existenčních potíží (v návaznosti na rostoucí náklady na úhradu bydlení, energií, potravin, splátek, dalších výdajů), zprostředkují případně pomoc sociálních služeb, úřadů i zdravotnických organizací. Poradí, zda potřební mají nárok na příspěvky na bydlení, na děti, výchovné aj. Zájemci mohou sociální pracovníky Sociopointu kontaktovat na bezplatné lince 800 700 650, místo je v provozu každý den."
Mezi stovkami případů, které v Sociopointu řešili, byla také situace matky dvou dětí, která čelí nedostatku finančních prostředků. I když je zaměstnaná, majitel bytu, kde bydlí, opakovaně zvedá nájemné a otec na děti neplatí. Žena přes ostych, který původně cítila, zkusila vyhledat pomoc v Sociopointu. Sociální pracovníci ženu informovali, jak žádat o náhradní výživné a doporučili požádat o příspěvek na bydlení. Ženě pomohli vyplnit žádosti i další povinné podklady. Matka sama by situaci takto řešit neuměla, odcházela s nadějí, že pokud finance díky absolvovanému procesu získá, bude moci po dlouhé době dětem koupit jen tak něco pro radost.
Gabriela Holčáková, mluvčí Ostravy: "V rámci Sociopointu bylo zřízeno v půli listopadu 2022 také kontaktní místo pro bydlení a do současnosti se jeho pracovníci zabývali více jak třemi sty případů. Obyvatelé města zde získají informace, kterak řešit potíže v oblasti bydlení, včetně nedostatku financí na jeho úhradu a současně mohou podat žádost o sociální byt. Mezi lidmi, jež se zde obrátili o radu, jsou klienti, bydlící v nevyhovujících podmínkách, či přebývající na ubytovnách."
Další zde žádají o sociální byty v rámci projektu Rozvoj sociálního bydlení ve městě Ostravě, který je realizován od listopadu 2022 do října 2025. Hlavním cílem aktuálního projektu je zajistit domácnostem v bytové nouzi standardní bydlení a poskytovat jim podporu ze strany sociálních pracovníků.
Gabriela Holčáková, mluvčí Ostravy: "Jde již o třetí projekt, který realizujeme. Vyčleněno a zabydleno bylo 168 sociálních bytů, bydlení si udrželo 84 % domácností. Dalších minimálně 40 bytů plánujeme zabydlovat. Na kontaktní místo se obrátila také matka dvou dětí, která zde hledala řešení ze své aktuální situace, kdy s přítelem a dětmi bydlí v jednom pokoji na ubytovně, bez vlastní kuchyně. Původní byt, který rodina obývala, musela opustit, neboť se jej majitel rozhodl prodat. Ač má rodina stálý příjem, ocitla se v nouzové bytové situaci."
Pokud budou lidé hledat pomoc pro blízkého, o kterého se potřebují postarat, osobní asistenci pro dítě se zdravotním postižením či budou řešit další nepříznivé sociální situace, pomoc mohou nalézt také na webovém portálu sociálních služeb a souvisejících aktivit v Ostravě. Souhrnný pohled na sociální problematiku (sociální práci, služby, bydlení, zdraví, zaměstnanost, finanční gramotnost, ale i prevenci kriminality či kontakty na sociální pracovníky) lze nalézt na webu sociálních věcí. Na stejném místě naleznou zájemci také informace k činnosti dobrovolníků, pěstounů a mnohé další.
Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví ostravského magistrátu: "U příležitosti Světového dne sociální práce děkuji pracovníkům v neziskových a příspěvkových organizacích, sociálním pracovníkům na úřadech městských obvodů a magistrátu města i v dalších institucích za poctivost, empatii a vysokou odbornou kvalitu, s jakými pomáhají lidem z nesnází. Z posledních tří náročných let vycházíme zkušenější, než jsme si kdy dokázali představit. Naše práce však pokračuje dál, a proto vám všem přeji dostatek zdrojů energie, chuť v našem poslání pokračovat a radost i z těch nejdrobnějších úspěchů."
Seniortaxi je ve Frýdku-Místku stále oblíbenější služba. Měsíčně ji využije na 400 zájemců. Od letošního roku jezdí po městě nový poskytovatel. Pro občany se nic nemění, jen si budou zvykat na nové řidiče. Zároveň je ale potřeba, aby měli vždy u sebe průkazky, které je opravňují k přepravě.
Frýdek-Místek nově upravil systém přidělování městských bytů. Ten má pomoci s hledáním bydlení hlavně matkám samoživitelkám. Město už pro ně zároveň vyčlenilo několik bytů. Smlouvy budou uzavírány za běžných podmínek a nájmů. Maximálně však na dobu tří let.
Frýdek-Místek připravil nové zásady pro přidělování bytů pro sociálně znevýhodněné občany. Vstřícný krok se týká především rodičů samoživitelů. Po splnění řady kritérií mohou získat byt na až na tři roky. Během té doby si musí svou situaci vyřešit a najít trvalé bydlení.
Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.
Novojičínská knihovna pořádala přednášku s názvem Rodičem v digitální době. Konala se v rámci Týdne pro Digitální Česko. Praktické rady a informace na téma kyberkriminality předávali posluchačům odborníci Policie České republiky.
Plyšový pes stojící za výlohou jedné havířovské prodejny, do kterého lidé házeli peníze na pomoc nevidomým a slabozrakým, se stal obětí 29letého recidivisty, který výlohu rozbil, psa rozpáral a peníze ukradl.
Střední školy pořádají pro stále nerozhodnuté deváťáky dny otevřených dveří. Tuto příležitost měli i v Karviné, například při prohlídce budovy, ve které sídlí hned dvě různé střední školy.
Těžký úraz nohy si pravděpodobně při sestupu z Lysého hory přivodila turistka, která v neděli odpoledne uklouzla na zledovatělém povrchu beskydské horské stezky poblíž Ivančeny nad Malenovicemi.
Krajský úřad Moravskoslezského kraje obdržel nejvyšší možné ocenění za kvalitu ve veřejné správě. V Národní ceně kvality České republiky získal v programu Excelence titul excelentní organizace ve veřejném sektoru a stal se absolutním vítězem soutěže.
Šedesát alejí a stromořadí z celé České republiky letos soutěží o titul nejoblíbenější Alej roku 2024. V Moravskoslezské kraji jde o 11 alejí, což je nejvíc ze všech krajů v zemi. Jsou mezi nimi i dvě aleje na Opavsku.
Minimálně patnáct tisíc kilometrů ročně najede za svými klienty každá ze zdravotních sester a pečovatelek terénních služeb Charity Opava. Jezdí přitom denně a za každého počasí.. Aby si byly za volantem jistější, absolvovaly školu smyku.
Moravskoslezská policie varuje před podvodnými e-shopy, které v posledních dnech způsobily škody v desítkách tisíc korun. Falešné internetové obchody slibují výhodné nabídky pneumatik, ale zboží po zaplacení nikdy nedorazí. Oběti zaznamenali policisté na Bruntálsku, Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Opavsku i v Ostravě.
Kamerový systém v Karviné vytrasoval cestu zloděje kola. Pachatel byl dopaden a jeho činem se zabývají policisté. Podle strážníků by ale k podobným krádežím nemuselo vůbec docházet, pokud by cyklisté využívali bezpečnostní stojany ve městě správným způsobem.
V Ostravě se rozzářil první vánoční strom, a to na zábřežském náměstí SNP před kulturním domem Akord. Nechyběl zde ani primátor Jan Dohnal či zástupci vedení obvodu Ostrava-Jih. Akce se ale neobešla bez drobných technických potíží.
Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.
Mobilní odběrové stanoviště Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava vyrazilo podruhé do terénu. Tentokrát zavítalo na radnici Moravské Ostravy a Přívozu, kde krev darovalo 30 úředníků, z toho 23 úplně poprvé.
Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.
Porubská radnice uspořádala už 5. ročník akce Tvoje škola je hned za rohem. Je určena žákům 9. tříd porubských základních škol, kteří tak mají jedinečnou možnost se na jednom místě seznámit se středními školami, které v obvodu působí.
Studenti 5 gymnázií z Ostravy-Poruby si připomněli Den boje za svobodu a demokracii. Uspořádali demonstraci na Hlavní třídě, kde vystoupili s živými obrazy připomínající klíčové události našich moderních dějin.
Vydáno 21. března 2023 8:08, Ostrava-město, Jiří Cileček
Pomyslnou pomocnou ruku poskytují lidem v tíživých životních situacích také sociální pracovníci. Ať už budou obyvatelé Ostravy čelit bytové nouzi, finanční nedostatečnosti v důsledku
všudypřítomného zdražování potravin či energií, či se stanou senioři oběťmi domácího násilí, onemocní nebo jsou osamělí, mohou se obrátit o pomoc na sociální pracovníky. Nezastupitelnost sociální práce si připomínáme v rámci Světového dne sociální práce, jehož 40. ročník letos připadá na úterý 21. března.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora: "Jednou z nosných priorit, významně podporovanou ze strany města Ostravy, je zajištění podpůrné sociální sítě pro pomoc našim občanům, kteří se ocitnou v nouzi, nebo v jakýchkoliv krizových a náročných životních situacích. Každoročně jsou proto v rozpočtu města jednak vyčleněny potřebné částky na provoz sociálních a dalších podpůrných služeb a aktivit, ale velký význam má i vytvoření místa prvního kontaktu přímo na ostravské radnici pod názvem SOCIOPOINT, kde každému, kdo se ocitne v tíživé situaci, je nabídnuta pomoc pro její řešení."
Město každoročně vynakládá prostředky ve výši zhruba 160 milionů korun na zajištění podpůrné sítě občanům čítající přes 180 registrovaných sociálních služeb a s nimi souvisejících aktivit. Jsou využívány seniory, dětmi a mládeží, rodinami, osobami s tělesnými, smyslovými a duševními handicapy, lidmi v sociální nouzi a dalších obtížných životních situacích.
Gabriela Holčáková, mluvčí Ostravy: "Lidé v Ostravě naleznou kýženou pomoc též přímo v budově Magistrátu města Ostravy na Prokešově náměstí v Sociopointu. Sociální pracovníci poskytnou radu, jak postupovat při řešení existenčních potíží (v návaznosti na rostoucí náklady na úhradu bydlení, energií, potravin, splátek, dalších výdajů), zprostředkují případně pomoc sociálních služeb, úřadů i zdravotnických organizací. Poradí, zda potřební mají nárok na příspěvky na bydlení, na děti, výchovné aj. Zájemci mohou sociální pracovníky Sociopointu kontaktovat na bezplatné lince 800 700 650, místo je v provozu každý den."
Mezi stovkami případů, které v Sociopointu řešili, byla také situace matky dvou dětí, která čelí nedostatku finančních prostředků. I když je zaměstnaná, majitel bytu, kde bydlí, opakovaně zvedá nájemné a otec na děti neplatí. Žena přes ostych, který původně cítila, zkusila vyhledat pomoc v Sociopointu. Sociální pracovníci ženu informovali, jak žádat o náhradní výživné a doporučili požádat o příspěvek na bydlení. Ženě pomohli vyplnit žádosti i další povinné podklady. Matka sama by situaci takto řešit neuměla, odcházela s nadějí, že pokud finance díky absolvovanému procesu získá, bude moci po dlouhé době dětem koupit jen tak něco pro radost.
Gabriela Holčáková, mluvčí Ostravy: "V rámci Sociopointu bylo zřízeno v půli listopadu 2022 také kontaktní místo pro bydlení a do současnosti se jeho pracovníci zabývali více jak třemi sty případů. Obyvatelé města zde získají informace, kterak řešit potíže v oblasti bydlení, včetně nedostatku financí na jeho úhradu a současně mohou podat žádost o sociální byt. Mezi lidmi, jež se zde obrátili o radu, jsou klienti, bydlící v nevyhovujících podmínkách, či přebývající na ubytovnách."
Další zde žádají o sociální byty v rámci projektu Rozvoj sociálního bydlení ve městě Ostravě, který je realizován od listopadu 2022 do října 2025. Hlavním cílem aktuálního projektu je zajistit domácnostem v bytové nouzi standardní bydlení a poskytovat jim podporu ze strany sociálních pracovníků.
Gabriela Holčáková, mluvčí Ostravy: "Jde již o třetí projekt, který realizujeme. Vyčleněno a zabydleno bylo 168 sociálních bytů, bydlení si udrželo 84 % domácností. Dalších minimálně 40 bytů plánujeme zabydlovat. Na kontaktní místo se obrátila také matka dvou dětí, která zde hledala řešení ze své aktuální situace, kdy s přítelem a dětmi bydlí v jednom pokoji na ubytovně, bez vlastní kuchyně. Původní byt, který rodina obývala, musela opustit, neboť se jej majitel rozhodl prodat. Ač má rodina stálý příjem, ocitla se v nouzové bytové situaci."
Pokud budou lidé hledat pomoc pro blízkého, o kterého se potřebují postarat, osobní asistenci pro dítě se zdravotním postižením či budou řešit další nepříznivé sociální situace, pomoc mohou nalézt také na webovém portálu sociálních služeb a souvisejících aktivit v Ostravě. Souhrnný pohled na sociální problematiku (sociální práci, služby, bydlení, zdraví, zaměstnanost, finanční gramotnost, ale i prevenci kriminality či kontakty na sociální pracovníky) lze nalézt na webu sociálních věcí. Na stejném místě naleznou zájemci také informace k činnosti dobrovolníků, pěstounů a mnohé další.
Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví ostravského magistrátu: "U příležitosti Světového dne sociální práce děkuji pracovníkům v neziskových a příspěvkových organizacích, sociálním pracovníkům na úřadech městských obvodů a magistrátu města i v dalších institucích za poctivost, empatii a vysokou odbornou kvalitu, s jakými pomáhají lidem z nesnází. Z posledních tří náročných let vycházíme zkušenější, než jsme si kdy dokázali představit. Naše práce však pokračuje dál, a proto vám všem přeji dostatek zdrojů energie, chuť v našem poslání pokračovat a radost i z těch nejdrobnějších úspěchů."