Už 40 let si v březnu připomínáme Světový den sociální práce. Ostrava každoročně vynakládá 160 milionů korun na zajištění podpůrné sociální sítě. Ve městě funguje 180 sociálních služeb. Jsou využívány seniory, dětmi a mládeží, rodinami, handicapovanými i lidmi v nouzi a dalších obtížných situacích.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Jednou z nosných priorit, významně podporovanou ze strany města Ostravy, je zajištění podpůrné sociální sítě pro pomoc našim občanům, kteří se ocitnou v nouzi, nebo v jakýchkoliv krizových a náročných životních situacích. Každoročně jsou proto v rozpočtu města jednak vyčleněny potřebné částky na provoz sociálních a dalších podpůrných služeb a aktivit."
Ostravané najdou pomoc přímo v budově magistrátu, kde je tzv. Sociopoint.
Alena Aly, vedoucí oddělení sociální práce a metodiky MMO: "Cílem zde není nějaká kontinuální pomoc, ale opravdu poskytnout ty vstupní informace. Tzn. na jaké další úřady se obrátit, na jaké sociální služby se obrátit atd."
V rámci Sociopointu bylo loni na podzim zřízeno také kontaktní místo pro bydlení.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "My se snažíme ty rodiny vytáhnout, především ty rodiny s dětmi, třeba i z ubytoven a nabídnout jim nějakou možnost změny."
O pomoc s bydlením do současnosti zažádalo přes 300 lidí. Mohou využít i projekt Rozvoj sociálního bydlení ve městě Ostravě. Je realizován už potřetí a v jeho rámci už bylo zabydleno 168 bytů.