Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zoo Ostrava pomáhá s obnovou populace orlosupů bradatých v evropské přírodě

Ostrava-město |

Projekt návratu orlosupa bradatého do Alp a dalších lokalit v jižní Evropě je jedním z nejúspěšnějších mezinárodních repatriačních projektů. Jeho cílem je obnova divoké populace tohoto majestátního dravce, který byl v minulosti na řadě míst člověkem zcela vyhuben, vypouštěním mladých orlosupů odchovaných v zoologických zahradách a specializovaných chovných stanicích. Zoo Ostrava je do projektu zapojena téměř 15 let a pro vypuštění do volné přírody poskytla již 17 orlosupů. V pořadí 18. orlosup bude vysazen ve Francii v oblasti Baronnies.

Mládě orlosupa bradatého se vylíhlo dne 5. února. Jednalo se o potomka méně zkušeného ostravského páru, který obývá řadovou voliéru dravců v návštěvnické části.

Adéla Obračajová, zooložka: "Vzhledem k loňskému velmi problematickému odchovu, kdy jsme museli páru s krmením mláděte pomáhat, jsme se s EEP koordinátorem domluvili, že mladší pár zůstane letos v klidu, bez rušení a také bez možnosti pokusit se o samostatný odchov. Vejce bylo sneseno 14. prosince 2022 a 30. prosince 2022 jsme je odebrali do líhně. Pár dostal podkladek, který přijal a inkuboval, nyní již hnízdění ukončil."

Po vyklubání chovatelé mládě několik dnů rozkrmovali, tzn. krmení od rána do večera, postupné navyšování množství potravy a snižování teploty v inkubátoru. V pátek 10. února bylo mládě po dohodě s koordinátorem Evropského ex situ programu podloženo na hnízdo náhradním pěstounům – staršímu a velmi zkušenému ostravskému páru, který obývá voliéru v zázemí.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Podložení na hnízdo proběhlo bez komplikací. Oba zkušení rodiče mládě přijali, začali o něj okamžitě pečovat a krmit je. Mládě bylo úspěšně odchováno a z vyšetření DNA vyplývá, že je to samice. Koordinátor chovu ji doporučil pro vysazení na vypouštěcí lokalitě v Baronnies (Parc naturel régional des Baronnies provençales, Francie), kde byl v roce 2019 vypuštěn už jeden mladý orlosup z Ostravy, také samice. Ta letošní bude vypuštěna společně s mladým orlosupem ze specializované stanice v Asters. Přestože orlosupi odchovávají pouze jedno mládě, na místo vysazení se vkládají dva jedinci, aby si dělali společnost a navzájem se motivovali."

Ve středu ráno se vydal tým pracovníků Zoo Ostrava s mladým orlosupem na cestu. Noc strávili v Zoo Stuttgart a ve čtvrtek dorazili do cíle. Vypuštění obou dravců probíhá v pátek. O průběhu cesty zoo informuje na facebookovém profilu.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Tento mimořádně úspěšný projekt naplňuje jeden z hlavních cílů moderních zoologických zahrad, tj. přispět k zachování biologické rozmanitosti, a zároveň představuje konkrétní nápravu škod způsobených přírodě lidskou činností."

O návratu orlosupů do Alp se začalo poprvé uvažovat už ve 30. letech 20. stol. V té době se zrodila i myšlenka využít k tomuto účelu v lidské péči odchovaných ptáků. V roce 1978 byl zahájen mezinárodní repatriační projekt „Návrat orlosupa bradatého do Alp“ financovaný Frankfurtskou zoologickou společností (FZS), do kterého je zapojeno přes 35 evropských zoologických zahrad, včetně ostravské, dále správy národních parků v Alpách, Světový fond na ochranu přírody (WWF) a také speciálně pro orlosupy zřízené chovné stanice. První orlosupi byli do přírody Alp vypuštěni teprve po osmi letech příprav (v roce 1986) na území Rakouska. K prvnímu úspěšnému vyvedení mláďat v přírodě však došlo až v roce 1997, tedy po 11 letech od vypuštění prvních jedinců, což svědčí o tom, jak dlouhá a náročná je náprava předchozích činů člověka.

Nahlásit chybu


K tématu

Zoo Ostrava změnila po dvaceti letech identitu a má plno dalších novinek

15. srpna 2023 10:42 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Nové logo, mláďata i rozšíření chovů dalších zvířat. Ostravská zoologická zahrada má v letošním roce řadu novinek. Jednou z nich je také nově postavený parkovací dům, který má pomoci řešit nedostatek parkovacích míst a zmírnit náročnou dopravní situaci na příjezdu do zoo.

Zoo Ostrava pořádala Soutěž mladých zoologů

25. listopadu 2023 17:09 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Která je největší šelma Evropy, kolik drápů mají kočkovité šelmy na předních tlapách, odkud se vzalo pojmenování medvěda „brtník“, proč se šelmám říká zdravotní policie? Na tyto a další otázky k tématu Evropské šelmy odpovídali v sobotu dopoledne žáci moravskoslezských škol ve výukovém centru Zoo Ostrava, kde se uskutečnilo finále Soutěže mladých zoologů 2023.

Nápor návštěvníků v Zoo Ostrava způsobuje dopravní komplikace, čeká se na parkovací dům

9. května 2023 11:39 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Výstavba nového parkovacího domu výrazně omezila parkování kolem ostravské zoologické zahrady. S obdobím svátků a přicházejícího teplého počasí začíná zoo čelit velkému náporů návštěvníků. Slezská Ostrava i samotná zoo proto upozorňuje na z toho plynoucí dopravní komplikace i složité parkování.


DIAMO zveřejní možnosti sanace heřmanické haldy 20. června

Heřmanická halda. Je jí sto let, leží na okraji Ostravy, kousek od čtvrtí Hrušov a Heřmanice. Její rozloha je 60 hektarů, na kterých je uloženo 30 milionů tun hlušiny z bývalých dolů. Materiál, který obsahuje také uhlí, hoří. A i když jsou podzemní požáry uhelných odvalů běžné, například v sousedním Polsku jich doutná a prohořívá na 15, u Heřmanické haldy to je možné vnímat jako problém. Je tam totiž uložen také nebezpečný odpad z koksoven.

Roztržka v tramvaji skončila napadením, poškozenému pak žena ukradla batoh, policie pátrá po dvou osobách

Policisté z Ostravy-Vítkovic prověřují případ výtržnictví a ublížení na zdraví, kdy po slovní rozepři v tramvaji mezi zastávkami Karpatská a Horymírova došlo k fyzickému napadení 44letého muže. Útok si vyžádal lékařské ošetření a poškozený přišel i o batoh s osobními věcmi a mikinu. Policie žádá veřejnost o pomoc s vypátráním obou osob.

Karvinská hornická nemocnice staví modulárním systémem další pavilon

Do další fáze se uplynulý týden posunula výstavba nového pavilonu chirurgických oborů Karvinské hornické nemocnice. Na připravenou základovou desku začínají stavaři ukládat jednotlivé moduly.

Zlatorudná chalupa v Suché Rudné se dočkala záchrany díky nadšení nových majitelů, dobrovolníků a přátel

Včera 19:39 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Před více než sto lety si nechal továrník a podnikatel v textilnictví Alois Plischke v podhůří Jeseníků postavit dům, kterému se tehdy říkalo Plischeho vila. Po poválečné konfiskaci objekt připadl Lesům České republiky jako bydlení pro lesníky. Byl bohužel téměř neudržován a chátral. Teprve noví majitelé se pustili do jeho záchrany.

Pro opařené dítě přiletěl na šumbarské sídliště vrtulník

Včera 21:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Přistání záchranářského vrtulníku na sídlišti mohli sledovat v pondělí dopoledne lidé v Havířově-Šumbarku. Zdravotníci tam spěchali k opařenému dítěti.

Vyhlášení úspěšných sportovců města za rok 2023

Nový Jičín vyhlásil úspěšné sportovce města za rok 2023. Absolutní vítězkou se stala atletka Barbora Vahalíková, medailistka z mistrovství republiky v půlmaratonu.

V mošnovské zóně vyrůstá továrna na vinuté vodiče. Práci v ní najde 60 - 90 pracovníků

Jak už jsme vás informovali, Ostravě se podařilo přilákat do mošnovské průmyslové zóny důležitého investora. Jde o italskou společnost IRČE, která patří mezi přední světové výrobce vinutých vodičů pro nejrůznější stroje. Závod rychle roste a na podzim by už v něm mělo pracovat téměř 100 lidí.

Ostravská jatka jsou mezi nejlepšími stavbami Evropy. Vedení města úspěch potěšil

Ostrava má oficiálně jednu z nejzajímavějších staveb v celé Evropě. V prestižní ceně Evropské unie za současnou architekturu se zrekonstruovaná městská jatka umístila mezi pěticí finalistů. Autorem nové podoby stavby je polský architekt Robert Konieczny.

Kapličku svaté Otýlie ve Frýdku-Místku opravili potomci jejího zřizovatele

Na zdi Neumannovy přádelny ve Staroměstské ulici ve Frýdku-Místku doslova září kaplička svaté Otýlie. Opravil ji na vlastní náklady potomek jejího zřizovatele. Město ještě připravuje opravu okolní zdi.

Majáles v Havířově úplně nevyšel, i přes bohatý program studenti brzy odešli

V Havířově se konal na náměstí Republiky Majáles. Přesto, že si studenti naplánovali zábavu až do večera, už v odpoledních hodinách bylo náměstí téměř prázdné. Radnice na akci studentům poskytla 150 tisíc korun.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. května 2024 od 35 000 do 44 000 Kč/měsíc

Uplynulo 79 let od osvobození Ostravy. Vzpomínka na padlé se uskutečnila v Komenského sadech.

Ostrava si 30. dubna tradičně připomněla osvobození města od fašistických okupantů. Vyvrcholila tak Ostavsko-opavská operace, která byla největší bitvou 2. světové války na našem území. Průmyslové město osvobodili kromě Rudé armády také příslušníci 1. čs. armádního sboru.

V Bělském lese bude stát revitalizované pumptrackové hřiště

V Bělském lese aktuálně probíhá revitalizace hlučné a technicky nevyhovující pumptrackové dráhy. Nové hřiště bude tišší a bude mít větší využití. Stavební práce by měly být hotovy do konce června.

Pumptrackové hřiště v Bělském lese prochází komplexní revitalizací. Hotové bude do léta

V Bělském lese aktuálně probíhá revitalizace hlučné a technicky nevyhovující pumptrackové dráhy. Nové hřiště bude tišší a bude mít větší využití. Stavební práce by měly být hotovy do konce června.

Záchranná stanice v Bartošovicích děkuje Jižanům za finanční příspěvek vstupem zdarma

Obyvatelé obvodu měli během dne Země možnost nahlédnout do Záchranné stanice živočichů v Bartošovicích, a to zdarma. Vedení stanice zorganizovala prohlídky jako poděkování za finanční příspěvek, který obdrželi na začátku roku. Putoval z vánočního městečka.

V Ostravě-Jihu řeší špatný stav bytových domů v Bělském Lese. Nájemníci se budou muset vystěhovat

Vedení obvodu řeší situaci se špatným technických stavem bytových domů v Bělském lese. Aby dotčeným nájemníkům přestavilo výsledky odborné studie stavu budovy a možnosti náhradního bydlení, setkali se s nimi v K-triu.

Záchranná stanice v Bartošovicích děkuje Jižanům za sbírku. Měli vstup zdarma

Obyvatelé obvodu Ostrava-Jih měli během dne Země možnost nahlédnout do Záchranné stanice živočichů v Bartošovicích, a to zdarma. Vedení stanice zorganizovala prohlídky jako poděkování za finanční příspěvek, který obdrželi na začátku roku. Putoval z vánočního městečka.

Zoo Ostrava pomáhá s obnovou populace orlosupů bradatých v evropské přírodě
Vydáno 5. května 2023 14:13, Ostrava-město, Jiří Cileček
Projekt návratu orlosupa bradatého do Alp a dalších lokalit v jižní Evropě je jedním z nejúspěšnějších mezinárodních repatriačních projektů. Jeho cílem je obnova divoké populace tohoto majestátního dravce, který byl v minulosti na řadě míst člověkem zcela vyhuben, vypouštěním mladých orlosupů odchovaných v zoologických zahradách a specializovaných chovných stanicích. Zoo Ostrava je do projektu zapojena téměř 15 let a pro vypuštění do volné přírody poskytla již 17 orlosupů. V pořadí 18. orlosup bude vysazen ve Francii v oblasti Baronnies.

Rodina orlosupů bradatých; zdroj foto: Zoo Ostrava/Enrico Gombala

Mládě orlosupa bradatého se vylíhlo dne 5. února. Jednalo se o potomka méně zkušeného ostravského páru, který obývá řadovou voliéru dravců v návštěvnické části.

Adéla Obračajová, zooložka: "Vzhledem k loňskému velmi problematickému odchovu, kdy jsme museli páru s krmením mláděte pomáhat, jsme se s EEP koordinátorem domluvili, že mladší pár zůstane letos v klidu, bez rušení a také bez možnosti pokusit se o samostatný odchov. Vejce bylo sneseno 14. prosince 2022 a 30. prosince 2022 jsme je odebrali do líhně. Pár dostal podkladek, který přijal a inkuboval, nyní již hnízdění ukončil."

Po vyklubání chovatelé mládě několik dnů rozkrmovali, tzn. krmení od rána do večera, postupné navyšování množství potravy a snižování teploty v inkubátoru. V pátek 10. února bylo mládě po dohodě s koordinátorem Evropského ex situ programu podloženo na hnízdo náhradním pěstounům – staršímu a velmi zkušenému ostravskému páru, který obývá voliéru v zázemí.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Podložení na hnízdo proběhlo bez komplikací. Oba zkušení rodiče mládě přijali, začali o něj okamžitě pečovat a krmit je. Mládě bylo úspěšně odchováno a z vyšetření DNA vyplývá, že je to samice. Koordinátor chovu ji doporučil pro vysazení na vypouštěcí lokalitě v Baronnies (Parc naturel régional des Baronnies provençales, Francie), kde byl v roce 2019 vypuštěn už jeden mladý orlosup z Ostravy, také samice. Ta letošní bude vypuštěna společně s mladým orlosupem ze specializované stanice v Asters. Přestože orlosupi odchovávají pouze jedno mládě, na místo vysazení se vkládají dva jedinci, aby si dělali společnost a navzájem se motivovali."

Ve středu ráno se vydal tým pracovníků Zoo Ostrava s mladým orlosupem na cestu. Noc strávili v Zoo Stuttgart a ve čtvrtek dorazili do cíle. Vypuštění obou dravců probíhá v pátek. O průběhu cesty zoo informuje na facebookovém profilu.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Tento mimořádně úspěšný projekt naplňuje jeden z hlavních cílů moderních zoologických zahrad, tj. přispět k zachování biologické rozmanitosti, a zároveň představuje konkrétní nápravu škod způsobených přírodě lidskou činností."

O návratu orlosupů do Alp se začalo poprvé uvažovat už ve 30. letech 20. stol. V té době se zrodila i myšlenka využít k tomuto účelu v lidské péči odchovaných ptáků. V roce 1978 byl zahájen mezinárodní repatriační projekt „Návrat orlosupa bradatého do Alp“ financovaný Frankfurtskou zoologickou společností (FZS), do kterého je zapojeno přes 35 evropských zoologických zahrad, včetně ostravské, dále správy národních parků v Alpách, Světový fond na ochranu přírody (WWF) a také speciálně pro orlosupy zřízené chovné stanice. První orlosupi byli do přírody Alp vypuštěni teprve po osmi letech příprav (v roce 1986) na území Rakouska. K prvnímu úspěšnému vyvedení mláďat v přírodě však došlo až v roce 1997, tedy po 11 letech od vypuštění prvních jedinců, což svědčí o tom, jak dlouhá a náročná je náprava předchozích činů člověka.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000037079/zoo-ostrava-pomaha-s-obnovou-populace-orlosupu-bradatych-v-evropske-prirode