Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pár čájí obojkových v Zoo Ostrava po 10 letech odchoval nevlastní mládě

Ostrava-město |

Ostravská zoologická zahrada chová čáje obojkové od roku 2000. Poprvé chovný pár těchto jihoamerických ptáků úspěšně zahnízdil před deseti lety, kdy odchoval jednoho potomka. Od té doby se ptáci o hnízdění pokoušeli, ale nedařilo se jim. Až v letošním roce úspěšně odchovali další mládě. Nebylo ale jejich vlastní, nýbrž adoptované. Ptačí rodiče i chovatelé tak mohli získat další cenné zkušenosti.

Odchovat mláďata čáji obojkové není vůbec jednoduchá záležitost. Přestože tyto zajímavé jihoamerické zástupce vrubozobých chová v Evropě více než 60 zoologických zahrad, úspěšné odchovy nejsou zcela běžné. Například během posledního roku se čáje podařilo rozmnožit pouze v deseti dalších evropských institucích, ale zdaleka ne u všech se podařil i úspěšný odchov mláďat.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Současný chovný pár čáje obojkové v Zoo Ostrava spolu dlouhodobě harmonizuje, samice pravidelně snáší vejce, ale ta jsou v poslední době žel neoplozená. Naopak v partnerské Zoo Olomouc snáší tamní pár oplozená vejce, ale v minulých třech letech se mláďata nepodařilo odchovat. Chovatelé z obou zoo se proto domluvili na společném postupu – počkat na vhodnou chvíli, kdy budou oba páry hnízdit ve stejnou dobu, a část oplozené olomoucké snůšky přesunout do Ostravy, aby odchov proběhl pod ostravskými rodiči, kteří už alespoň jednu zkušenost s odchovem mají. Z první letošní snůšky tak byla z Olomouce převezena dvě oplozená vejce do Ostravy."

První mládě se v Ostravě vylíhlo 11. června 2023 samo bez pomoci chovatelů a bylo neprodleně podloženo chovnému páru, který jej přijal a začal zahřívat. Průběh líhnutí druhého mláděte byl velice náročný. S velkou chovatelskou pomocí se nakonec vylíhlo, ale bylo natolik slabé, že jeho podložení na hnízdo adoptivního páru nebylo úspěšné, mládě uhynulo. Zůstalo tak u jednoho olomouckého mláděte, o které se adoptivní rodiče v Ostravě začali příkladně starat a úspěšně jej odchovali, přestože od jejich rodičovské premiéry uplynulo už deset let. Na konci listopadu bylo mládě (sameček) převezeno do Zoo Pombia v Itálii.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Mládě je po vylíhnutí pokryto rezavým prachovým peřím a záhy opouští hnízdo podobně jako mláďata jiných vrubozobých ptáků. Rodiče mládě střeží a vodí za potravou. Správné složení krmné dávky je pro úspěšný odchov čájí zcela zásadní. Dle dosavadních zkušeností mláďata potřebují kromě jiného především dostatečné množství „zeleného“ krmení, tj. najemno nasekaný ptačinec (Stellaria), pampeliškové listy (Taraxacum), jetel (Trifolium) a také vodní rostliny jako např. okřehek (Lemna). Nezbytná je i možnost přirozené pastvy venku."

Nezištná spolupráce zoologických zahrad při odchovu vzácných a raritních druhů je velmi důležitá a probíhá velmi intenzivně nejen v rámci České republiky, ale i na celoevropské úrovni. 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "V případě řady ptačích druhů je podkládání vajec či čerstvě vylíhnutých mláďat pod adoptivní rodiče osvědčenou metodou, jak zajistit odchov mláďat přirozenou cestou. Zoo Ostrava má zkušenosti například i s adopcí u orlosupů bradatých, orlů, plameňáků a dalších. Přirozeně odchovaní jedinci, zejména dravců, pak mohou být v rámci repatriačních projektů vypuštěni do přírody, aby posílili divoké populace."

Čája obojková (Chauna torquata) je rozšířena od východní Bolívie po střední Argentinu. Obývá bažinatá území a břehy řek, ale zdržuje se také na otevřených travnatých pampách. Mimo dobu hnízdění žijí ve velkých hejnech (až 100 jedinců). Ve skupinách se ozývá pronikavým křikem. I přesto, že nemá plovací blány, dovede dobře plavat. Spíše ale chodí po souši. V ohbí křídel má dvě ostré, rohovinové ostruhy, které jí slouží k obraně a v boji o území. Hnízdní páry jsou stálé, hnízda staví na mělčině z větviček a mokřadních rostlin (v průměru může dosáhnout až 1 m). Na 2–5 vejcích sedí oba rodiče a společně pečují i o vylíhnutá mláďata. Pro svou ostražitost bývá někdy ve své domovině chována jako „domácí hlídač“.

Nahlásit chybu


K tématu

Pár orlosupů bradatých v Zoo Ostrava odchovává mládě poprvé bez pomoci

10. března 2024 12:05 | Ostrava-město | Jiří Cileček

V jedné z voliér dravců v ostravské zoo odchovává pár majestátních orlosupů bradatých mládě. Jedná se o méně zkušený pár, který doposud při odchovu potřeboval asistenci a pomoc chovatelů. Letos poprvé si při péči o svého třetího potomka vede skvěle a zcela samostatně. Chovatelé tak odchovu přihlížejí jen prostřednictvím kamery umístěné nad hnízdem.

Lev indický z ostravské zoo má pomoci s chovem v Zoo Krakov

26. ledna 2024 16:03 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zoo Ostrava vymění samce lva indického se Zoo Krakov. Zoologické zahrady totiž pracují na tom, aby se chov těchto ohrožených druhů rozšířil. Krakovské zoo se ale odchov mláďat nedaří. Pomoci má právě samec z Ostravy.

Zoo Ostrava ukázala první fotky i video nedávno narozeného šimpanze

12. února 2024 19:51 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Zoo Ostrava hlásí nový přírůstek v rodině kriticky ohrožených šimpanzů hornoguinejských. 6. února se tady narodilo v pořadí třetí mládě v zoologické zahradě.


20letého mladíka srazil v Ostravě osobní vlak

Dnes 19:43 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Hasiči, záchranáři a policisté spěchali v sobotu v podvečer k vážné nehodě na železnici. Mezi stanicemi Ostrava-Svinov a Ostrava-Třebovice srazil vlak teprve 20letého mladíka. Ten přežil, ale utrpěl vážná zranění.

Z ostravského letiště letěli první cestující na Mauricius, další míří do Thajska

Z ostravského letiště v Mošnově se turisté nyní nově dostanou přímým letem na Mauricius a do Thajska. Jde o zatím nejdelší charterové trasy v historii letiště.

V Nemocnici Karviná-Ráj je velký zájem o laserové operace křečových žil

Nemocnice Karviná-Ráj se řadí mezi zdravotnická zařízení, která nabízejí pacientům i laserovou operaci křečových žil. Je šetrnější a výhodná i z hlediska kratší rekonvalescence.

V Rychvaldě slavnostně přivítali nové občánky

Letošní poslední vítání nových občánků se konalo v sobotu 7. prosince v obřadní síni rychvaldského městského úřadu.

Rodáky a přátele města připomínají díky klubu už třicet let

Klub rodáků a přátel města Nového Jičína funguje už třicet let. Vznikl s cílem připomínat zdejší významné osobnost, a také místa, kde působily. Důležitá je i jeho přednášková a výstavní činnost.

Hromadná nehoda deseti aut uzavřela silnici u Starých Hamrů

Včera 18:52 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Dopravní policisté řeší na silnici u Starých Hamrů hromadnou nehodu deseti automobilů. Do stojící kolony tam mělo nabourat rychle jedoucí auto. Silnice musela být na několik hodin uzavřena.

Kolotočář přiznal úpravu brzd a elektroinstalace atrakce, která spadla

Majitel kolotoče, na kterém se v Havířově při nehodě v roce 2022 zranilo 18 lidí, u soudu přiznal vinu. Slíbil, že zaplatí bolestné a další nárokované škody.

Jedenáct zraněných při nehodě autobusu na Bruntálsku

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři, hasiči a policisté zasahovali v pátek dopoledne u vážné nehody autobusu na Bruntálsku. Na čerstvě napadeném sněhu sjel ze silnice a převrátil se na bok. Zranilo se jedenáct lidí.

Sdílená kola od Nextbiku budou v Ostravě pokračovat. Podal nejlepší nabídku

Sdílení jízdních kol v Ostravě se už stalo běžnou součástí dopravy mnoha obyvatel. V posledních letech se o provoz stará společnost Nextbike, která nabídla městu nejlepší podmínky a bude tomu tak i v následujících dvou letech. Radní už schválili uzavření nové smlouvy.

Požár fotovoltaiky v Dolní Moravici. Hasiči zachránili majetek za miliony

Včera 10:21 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ve čtvrtek večer vypukl požár rodinného domu v Dolní Moravici na Bruntálsku. Plameny vyšlehly z kabeláže fotovoltaiky a rychle se rozšířily na fasádu a půdu. S požárem bojovalo pět jednotek hasičů. Škody dosáhly půl milionu korun, hasiči ale svým zásahem uchránili hodnoty za 7,5 milionu.

Senioři z Ostravy-Jihu užívající obvodní expres dostali mikulášskou nadílku

Klienti senior expresu Jih byli letos jedni z prvních v obvodu, kteří dostali Mikulášskou nadílku. Obdarováni byli v rámci objednané jízdy. Službu aktuálně využívá přes 3,5 tisíce seniorů. Podmínkou je trvalý pobyt v Ostravě-Jihu a věk nad 77 let.

Mikuláš s andělem a čerty dorazili na rozsvícení vánočního stromu do Vítkovic

Nastal adventní čas a náměstí měst krášlí vánoční stromy. Také v Ostravě-Vítkovicích se obyvatelé dočkali rozsvícení vánočního stromu a tuto událost si nenechal ujít ani Mikuláš s andělem a čerty.

Adventní akce Andělé ve Dvoraně rozzáří radnici Moravské Ostravy a Přívozu

Centrální ostravský obvod chystá další ročník adventní akce Andělé ve Dvoraně. Návštěvníky čekají koncerty, workshopy, výstava i povídání o českých i světových Vánocích.

Zápas podzimu ovládly obrany, Baník podlehl Slavii 0:1

Zápas podzimu nedopadl pro fotbalisty Baníku Ostrava podle jejich představ. Před vyprodaným hledištěm městského stadionu ve Vítkovicích podlehli Slavii Praha 0:1, když se do vyložených šancí vůbec nedostávali.

Plavci KPS Ostrava ladí formu s olympionikem

5. prosince 2024 16:17 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská | Expres Ostrava-Poruba

Plavci z Klubu plaveckých sportů Ostrava se připravují pod novými, zkušenými trenéry. Pozici trenéra plavání přijal bývalý plavec Jakub Říha a jako kondiční trenér v týmu nově působí účastník LOH v Aténách a v Pekingu Michal Rubáček.

Porubská dílna nabídla Vánoční jarmark

5. prosince 2024 16:17 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská | Expres Ostrava-Poruba

Čtyři dny kreativního tvoření a řadu originálních výrobků nabídl letošní Vánoční jarmark v dílně na porubské Vozovně. Konal se už po několikáté, poprvé ale ve spolupráci Aťasu Poruba a Be Lucky.

Pár čájí obojkových v Zoo Ostrava po 10 letech odchoval nevlastní mládě
Vydáno 16. prosince 2023 16:35, Ostrava-město, Jiří Cileček
Ostravská zoologická zahrada chová čáje obojkové od roku 2000. Poprvé chovný pár těchto jihoamerických ptáků úspěšně zahnízdil před deseti lety, kdy odchoval jednoho potomka. Od té doby se ptáci o hnízdění pokoušeli, ale nedařilo se jim. Až v letošním roce úspěšně odchovali další mládě. Nebylo ale jejich vlastní, nýbrž adoptované. Ptačí rodiče i chovatelé tak mohli získat další cenné zkušenosti.

Čája obojková; foto: Zoo Ostrava/M.Vlčková

Odchovat mláďata čáji obojkové není vůbec jednoduchá záležitost. Přestože tyto zajímavé jihoamerické zástupce vrubozobých chová v Evropě více než 60 zoologických zahrad, úspěšné odchovy nejsou zcela běžné. Například během posledního roku se čáje podařilo rozmnožit pouze v deseti dalších evropských institucích, ale zdaleka ne u všech se podařil i úspěšný odchov mláďat.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Současný chovný pár čáje obojkové v Zoo Ostrava spolu dlouhodobě harmonizuje, samice pravidelně snáší vejce, ale ta jsou v poslední době žel neoplozená. Naopak v partnerské Zoo Olomouc snáší tamní pár oplozená vejce, ale v minulých třech letech se mláďata nepodařilo odchovat. Chovatelé z obou zoo se proto domluvili na společném postupu – počkat na vhodnou chvíli, kdy budou oba páry hnízdit ve stejnou dobu, a část oplozené olomoucké snůšky přesunout do Ostravy, aby odchov proběhl pod ostravskými rodiči, kteří už alespoň jednu zkušenost s odchovem mají. Z první letošní snůšky tak byla z Olomouce převezena dvě oplozená vejce do Ostravy."

První mládě se v Ostravě vylíhlo 11. června 2023 samo bez pomoci chovatelů a bylo neprodleně podloženo chovnému páru, který jej přijal a začal zahřívat. Průběh líhnutí druhého mláděte byl velice náročný. S velkou chovatelskou pomocí se nakonec vylíhlo, ale bylo natolik slabé, že jeho podložení na hnízdo adoptivního páru nebylo úspěšné, mládě uhynulo. Zůstalo tak u jednoho olomouckého mláděte, o které se adoptivní rodiče v Ostravě začali příkladně starat a úspěšně jej odchovali, přestože od jejich rodičovské premiéry uplynulo už deset let. Na konci listopadu bylo mládě (sameček) převezeno do Zoo Pombia v Itálii.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Mládě je po vylíhnutí pokryto rezavým prachovým peřím a záhy opouští hnízdo podobně jako mláďata jiných vrubozobých ptáků. Rodiče mládě střeží a vodí za potravou. Správné složení krmné dávky je pro úspěšný odchov čájí zcela zásadní. Dle dosavadních zkušeností mláďata potřebují kromě jiného především dostatečné množství „zeleného“ krmení, tj. najemno nasekaný ptačinec (Stellaria), pampeliškové listy (Taraxacum), jetel (Trifolium) a také vodní rostliny jako např. okřehek (Lemna). Nezbytná je i možnost přirozené pastvy venku."

Nezištná spolupráce zoologických zahrad při odchovu vzácných a raritních druhů je velmi důležitá a probíhá velmi intenzivně nejen v rámci České republiky, ale i na celoevropské úrovni. 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "V případě řady ptačích druhů je podkládání vajec či čerstvě vylíhnutých mláďat pod adoptivní rodiče osvědčenou metodou, jak zajistit odchov mláďat přirozenou cestou. Zoo Ostrava má zkušenosti například i s adopcí u orlosupů bradatých, orlů, plameňáků a dalších. Přirozeně odchovaní jedinci, zejména dravců, pak mohou být v rámci repatriačních projektů vypuštěni do přírody, aby posílili divoké populace."

Čája obojková (Chauna torquata) je rozšířena od východní Bolívie po střední Argentinu. Obývá bažinatá území a břehy řek, ale zdržuje se také na otevřených travnatých pampách. Mimo dobu hnízdění žijí ve velkých hejnech (až 100 jedinců). Ve skupinách se ozývá pronikavým křikem. I přesto, že nemá plovací blány, dovede dobře plavat. Spíše ale chodí po souši. V ohbí křídel má dvě ostré, rohovinové ostruhy, které jí slouží k obraně a v boji o území. Hnízdní páry jsou stálé, hnízda staví na mělčině z větviček a mokřadních rostlin (v průměru může dosáhnout až 1 m). Na 2–5 vejcích sedí oba rodiče a společně pečují i o vylíhnutá mláďata. Pro svou ostražitost bývá někdy ve své domovině chována jako „domácí hlídač“.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000040641/par-caji-obojkovych-v-zoo-ostrava-po-10-letech-odchoval-nevlastni-mlade