Drama dílny jsou moderní způsob vyučování, kdy lektoři spolku THeatr ludem vedou školáky ke čtení. Tento kreativní způsob učení absolvovali žáci ostravských škol poprvé v listopadu 2022 a do současnosti se do projektu zapojilo víc než dvě stě dětí. Dramatická výuka čtení je určena dětem od prvních do devátých tříd.
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Děti jsou v rámci Drama dílen seznámeny s různými literárními tituly. Krásu poezie objevují v dílech autorů Jiřího Dědečka, Ľubomíra Feldeka či Shela Silversteina. Nejmenší žáci prvních a druhých tříd si oblíbili pohádkové příběhy loutkových hrdinů Kvaka a Žbluňka, další žáci absolvují lekce s názvem Po stopách srnců. V rámci projektu se již konalo deset lekcí spolku. K lásce ke čtení může vést i tato netradiční, atraktivní cesta."
Pavla Masaříková, lektorka THetatr ludem: „V průběhu lekcí vnímáme, že se žáci aktivně účastní programu, a především se zajímají o příběhy, se kterými pracujeme. Po skončení programu chtějí vědět, jak příběh/kniha dopadne. Věříme proto, že se daří motivovat žáky ke čtení a práci s literaturou. Díky projektu jsme mohli navštívit opět nové školy a nové skupiny žáků a rozšířit tak zájem o knihy a literaturu ve městě Ostravě."
Žáci si osvojují informace přímým prožitkem ze hry, čímž se s nimi učí aktivně pracovat a mohu si na ně snadněji vytvořit vlastní názor.
anketa, žáci ZŠ Ostrčilova: "Za mě je to velice zábavná aktivita a dokonce se u toho smějeme, takže je to hodně dobré a jsem rád, že tady ty dvě paní přijely."
"Mě to baví. Nemusím číst, abych tu knihu pochopila."
Hana Václavíková, učitelka ZŠ Ostrčilova: "Drama dílny, jako takové, nám korespondují s moderním stylem vyučování, kdy se děti snaží vyvodit cíl toho učeného na základě zážitků, což je dobře."
Ostravský magistrát podporuje i další projekty zaměřené na čtenářskou gramotnost. Začíná už s prvňáky, které láká do knihoven pomocí projektu S knížkou do života.