Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Supi bělohlaví odchovávají v Zoo Ostrava své první mládě

Ostrava-město |

Ve voliéře supů bělohlavých v ostravské zoo odchovává jeden z párů své první mládě. Přestože tento druh není tak citlivý na vyrušení jako třeba orlosupi bradatí nebo supi hnědí, a přestože nově sestavený pár spolu od začátku dobře harmonizoval, trvalo čtyři hnízdní sezóny, než se postupně naučil při hnízdění spolupracovat. Nakonec se ptákům nyní daří úspěšně odchovávat mládě. Byla k tomu zapotřebí i asistence chovatelů, ale je velmi pravděpodobné, že i do budoucna budou fungovat jako rodiče spolehlivě. Přirozeně odchovaná mláďata pak mohou být poskytnuta pro vypuštění do volné přírody.

Pár supů bělohlavých byl v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava sestaven v roce 2019. Samice (*2001) byla do Ostravy dovezena v červnu 2019 ze Zoo Riga, kde byla ve společnosti samce a snášela vejce, ale pár neharmonizoval. Proto koordinátor Evropského ex situ programu navrhl její přemístění k jinému samci. V Ostravě se jejím novým partnerem stal samec (*1990) dovezený ze Zoo Zlín. Samice byla do skupiny supů připojena (supi bělohlaví žijí v koloniích) v červnu a již v prosinci chovatelé pozorovali páření se samcem a stavbu hnízda. První předpoklad úspěšného hnízdění byl tedy splněn – ptáci si padli do oka a začali harmonizovat.

Adéla Obračajová, zooložka: "První snůšky a inkubace vajec ale provázela nezkušenost páru, samice seděla jen přerušovaně, proto jsme vejce odebrali do líhně a do hnízda umístili podkladek. Pár se nakonec naučil na podkladku sedět a střídat se v inkubaci, vejce ale nebylo oplozené."

Další rok (2021) bylo snesené vejce opět vyměněno za podkladek. Vejce už bylo tentokrát oplozené, ale zárodek v průběhu inkubace odumřel.

Adéla Obračajová, zooložka: "Třetím rokem (2022) jsme zvolili jinou strategii. První snesené vejce (bylo oplozené) jsme odebrali do líhně bez náhrady za podkladek, abychom u páru vyvolali druhou náhradní snůšku. Samice opravdu snesla druhé vejce, které jsme ponechali ptákům na hnízdě. Před líhnutím prvního sneseného vejce proběhla výměna vajec na hnízdě. Chtěli jsme, aby supi zažili proces líhnutí (bylo to riskantní, ale ptáci potřebovali získat zkušenosti). Díky výměně jsme také zjistili, že i druhé vejce je oplozené a nechali je vyvíjet v inkubátoru. Abychom měli k dispozici případně adoptivní rodiče, nabídli jsme podkladek na druhé hnízdo, které si postavil náš starý chovný pár v sousední boudě, a následně podložili i oplozené vejce."

Líhnutí ani jednoho mláděte ale nedopadlo dobře – mladý pár líhnul mládě kvůli neznalosti neopatrně, které krátce po vylíhnutí uhynulo. Nepovedlo se to ani starému páru, který sice zkušenosti má, ale hnízdil úspěšně naposledy v roce 2012 a i on byl při líhnutí neopatrný, takže mládě nepřežilo.

Pro čtvrtou hnízdní sezónu zvolili chovatelé stejnou strategii jako v roce 2022: první snesené vejce bylo odebráno bez náhrady do líhně. Bylo oplozené, ale vývoj neprobíhal dobře a zárodek odumřel. Druhou snůšku už ponechali na hnízdě. Inkubace probíhala zcela v režii rodičů a 11. dubna se začalo líhnout mládě.

Adéla Obračajová, zooložka: "První den si udělalo dírku do skořápky, další den ji rozšířilo a třetí den se dopoledne na hnízdě s pomocí samice vylíhlo. Proces probíhal ukázkově, pár se tedy opravdu poučil z předchozího nezdaru. Další fází bylo krmení. Ačkoli pár nikdy nekrmil, druhý den po vylíhnutí začala samice instinktivně vyvrhovat potravu a mládě krmit. Samec zpočátku krmení pouze pozoroval a jen se střídal v zahřívání mláděte. Po několika dnech ale také začal krmit a oba nyní odchovávají svého potomka příkladně bez jakékoliv naší pomoci."

Aby se zabránilo zbytečné nervozitě mladého páru při líhnutí a péči o mládě, nabídli chovatelé už měsíc před líhnutím podkladek na hnízdo starého páru, aby jej tzv. zaměstnal a staří supi nerušili mladé.

Po třech neúspěšných sezónách tak nově sestavěný pár završil společné snažení úspěchem. Pevně doufáme, že v následujících sezónách bude ze svých zkušeností dále těžit a bude dále pokračovat v reprodukci.

Sup bělohlavý (Gyps fulvus fulvus) je nejpočetnější evropský sup. Početnost jeho populace se odhaduje na 32 000–34 000 párů. Na řadě míst byl v minulosti vyhuben, díky odchovu v lidské péči však mohl být znovu navrácen do přírody. Kromě jižní Evropy se tento mrchožrout vyskytuje v subtropickém pásmu Asie a Afriky. Zdržuje se ve velkých hejnech. Předpokládá se, že se živí hlavně mršinami kopytníků. Silným zobákem jim protrhne kůži na břiše. Nejprve požírá vnitřnosti, poté svalovinu a kůži, kosti nechává. Nasycení supi odpočívají delší dobu na místě. Hnízdí v koloniích na nepřístupných místech skal. Samice snáší 1 vejce. Mladí ptáci se od dospělých liší hnědým límcem. Pohlavně dospívá v 7 letech. V lidské péči se dožívá asi 37 let.

Nahlásit chybu


K tématu

Ostravská zoo musela dát utratit samici medvěda ušatého

8. července 2024 16:24 | Ostrava-město | Jiří Cileček

V Zoo Ostrava musela být ze zdravotních důvodů utracena stará medvědice. Narodila se 16. ledna 1989 v Zoo Gdaňsk. Do Ostravy byla převezena jako dvouletá. S pokročilým věkem se u ní začaly projevovat zdravotní problémy, především pohybového aparátu. V přírodě se tito medvědi dožívají sotva 20 let.

Odborníci z VŠB vyrobili pro Zoo Ostrava reálné modely ptačích vajec

31. března 2024 10:54 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Zaměstnanci Vysoké školy báňské vyrobili pro ostravskou zoologickou zahradu modely vajíček vybraných druhů ptáků. Zoo je používá u nezkušených ptačích párů, kteří díky tomu učí správně hnízdit. Kopie jsou k nerozeznání od orginálů.

Zoo Ostrava zahájila sezónní komentovaná setkání

28. března 2024 15:22 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava je otevřená každý den v roce a bude tomu tak i během velikonočních svátků. O Velikonočním pondělí se její brány otevřou dokonce o hodinu dříve. Zahájena budou i sezónní komentovaná setkání.


Zima ještě může zaskočit mrazem i sněhem, řidiči by si měli přezouvání dobře rozmyslet

Poměrně vydatné sněžení v noci z neděle na pondělí zaskočilo především motoristy, kteří už své automobily přezuli na letní pneumatiky. V nejbližších dnech se sněžení už neočekává, ale teploty mohou klesat až k -10 stupňům Celsia.

Povodně změnily platby za sdílená kola v Opavě. Prvních 15 minut už nebude zdarma

Sdílená kola jsou zpět. V Opavě je využívá stále více lidí. Loni počet uživatelů stoupl oproti roku 2023 o pětinu na více než 16 tisíc, kteří uskutečnili bezmála 163 tisíc jízd. Letos si za bikesharing připlatí.

Ve Studénce kácí desítky stromů, nejvíce okolo sportovního areálu

Mírnější zima umožnila, aby se i ve Studénce naplno rozběhly práce ve veřejné zeleni. Kromě úprav záhonů tu ale přistoupit i ke kácení stromů. Desítky topolů, které jsou ve špatném zdravotním stavu, mizí z areálu letního stadionu.

Začíná generální úklid města, pozor na dočasné zákazy parkování

Zahájeno bylo rajónové čištění města. Práce budou postupovat od centra směrem k místním částem. Řidiči by měli pozorně sledovat, kdy bude úklid vyžadovat zákaz parkování v dané lokalitě.

Seniortaxi je ve Frýdku-Místku velmi oblíbená služba. Město ji neustále vylepšuje

Služba Seniortaxi funguje ve Frýdku-Místku od roku 2020. Lidé starší 70 let ji využívají například pro cesty k lékaři, na úřad nebo do knihovny. Služba je dostupná i v místních částech a město ji kvůli oblíbenosti postupně rozšiřuje.

V Třinci bylo otevřeno nové dialyzační středisko pro pacienty s onemocněním ledvin

Nové dialyzační středisko bylo otevřeno v třinecké Habrové ulici. Pacientům, kterým z nejrůznějších důvodů selhaly ledviny, poskytne maximální komfort při dialyzační proceduře trvající několik hodin.

Nový domov seniorů s kapacitou 140 míst nabídne klientům špičkovou péči

15. března 2025 15:51 | Karviná | Gabriela Stašová | Karvinský expres

V Karviné pokračuje výstavba nového zařízení pro seniory Proseneo, které bude sloužit 140 klientům a vytvoří přibližně 80 pracovních míst. V současnosti se práce zaměřují na vnitřní úpravy stavby.

Frýdlantská knihovna pozvala lidi na procházku s trénováním paměti

Zajímavou procházku s plněním úkolů připravila frýdlantská knihovna u příležitosti Národního týdne trénování paměti a týdne mozku.

Spisovatelka Zuzana Pospíšilová pasovala hornosušské prvňáky na čtenáře

14. března 2025 16:24 | Horní Suchá | Libor Běčák | Miniexpres Horní Suché

Březen, který je měsícem knihy, si v hornosušské knihovně připomněli tradičním pasováním čtenářů. S prvňáky si přišla popovídat autorka dětských knih Zuzana Pospíšilová.

VIDEO: Auto s pěti mladými lidmi po smyku narazilo do sloupu, některé museli vyprostit

15. března 2025 11:54 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v ostravské části Přívoz u vážné dopravní nehody osobního auta. Osobní vůz Peugeot se po smyku na křižovatce Muglinovská x Gebauerová čelně střetl se sloupem veřejného osvětlení. Ve vozidle cestovalo pět mladých lidí, z nichž někteří zůstali zaklínění.

Hasičský ples v Kunčičkách byl poprvé maškarní, změnu si užili hosté i pořadatelé

Noblesní reprezentační ples nebyl první březnový pátek jediným plesem v obvodu. Svůj bál tradičně přichystali i dobrovolní hasiči z Kunčiček, a i tady bylo o zábavu postaráno. Tentokrát to byl navíc úplně poprvé ples maškarní.

Ostravská zoo se zapojila do Noci práva, upozornila třeba na to, co si nevozit z letní dovolené

Zoo Ostrava se letos poprvé zapojila do programu festivalu Noc práva. Návštěvníci speciálních přednášek se mohli dozvědět více o právní ochraně živočichů a rostlin nebo si prohlédnout sbírku exemplářů zabavených celníky.

Reprezentační ples Slezské Ostravy letos roztančil i Kapitán Demo

Šaty, obleky, hudba, tanec a velkolepé prostory Trojhalí Karolina – tak vypadal další reprezentační ples městského obvodu Slezská Ostrava. Ples, který si získává na stále větší oblibě, tentokrát obohatil i Kapitán Demo.

Útoků podvodníků na účty důvěřivců je stále více. Obvyklé jsou investice, novinkou pokuty za rychlost

I přes neustálá varování stále přibývá lidí, kteří byli podvedeni prostřednictvím sociálních sítí či počítačů. Nejčastějšími kyberútoky poslední doby jsou výhodné investice, kryptoměny nebo kontakt údajnou bankou. Novinkou pak je řešení pokuty za rychlost.

Nábřeží Ostravice u CIty Campusu se uzavírá. Staví se nová cesta

Úpravy oblíbeného nábřeží Ostravice pokračují další etapou. Tentokrát se budou týkat levobřežní části pod City Campusem, kde bude zrekonstruována komunikace tak, aby byla přívětivější k chodcům a cyklistům. Práce obsáhnou i zpevnění břehu.

Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových oslavilo 40 let

40 let od svého založení oslavilo Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových. V aule Vysoké školy Báňské slavnostně ocenilo své nejúspěšnější sportovce a do Síně slávy uvedli slavné absolventy školy, jako bronzovou olympioničku Nikolu Ogrodníkovou.

Supi bělohlaví odchovávají v Zoo Ostrava své první mládě
Vydáno 18. května 2023 19:12, Ostrava-město, Jiří Cileček
Ve voliéře supů bělohlavých v ostravské zoo odchovává jeden z párů své první mládě. Přestože tento druh není tak citlivý na vyrušení jako třeba orlosupi bradatí nebo supi hnědí, a přestože nově sestavený pár spolu od začátku dobře harmonizoval, trvalo čtyři hnízdní sezóny, než se postupně naučil při hnízdění spolupracovat. Nakonec se ptákům nyní daří úspěšně odchovávat mládě. Byla k tomu zapotřebí i asistence chovatelů, ale je velmi pravděpodobné, že i do budoucna budou fungovat jako rodiče spolehlivě. Přirozeně odchovaná mláďata pak mohou být poskytnuta pro vypuštění do volné přírody.

Supi bělohlaví na hnízdě; zdroj foto: Zoo Ostrava

Pár supů bělohlavých byl v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava sestaven v roce 2019. Samice (*2001) byla do Ostravy dovezena v červnu 2019 ze Zoo Riga, kde byla ve společnosti samce a snášela vejce, ale pár neharmonizoval. Proto koordinátor Evropského ex situ programu navrhl její přemístění k jinému samci. V Ostravě se jejím novým partnerem stal samec (*1990) dovezený ze Zoo Zlín. Samice byla do skupiny supů připojena (supi bělohlaví žijí v koloniích) v červnu a již v prosinci chovatelé pozorovali páření se samcem a stavbu hnízda. První předpoklad úspěšného hnízdění byl tedy splněn – ptáci si padli do oka a začali harmonizovat.

Adéla Obračajová, zooložka: "První snůšky a inkubace vajec ale provázela nezkušenost páru, samice seděla jen přerušovaně, proto jsme vejce odebrali do líhně a do hnízda umístili podkladek. Pár se nakonec naučil na podkladku sedět a střídat se v inkubaci, vejce ale nebylo oplozené."

Další rok (2021) bylo snesené vejce opět vyměněno za podkladek. Vejce už bylo tentokrát oplozené, ale zárodek v průběhu inkubace odumřel.

Adéla Obračajová, zooložka: "Třetím rokem (2022) jsme zvolili jinou strategii. První snesené vejce (bylo oplozené) jsme odebrali do líhně bez náhrady za podkladek, abychom u páru vyvolali druhou náhradní snůšku. Samice opravdu snesla druhé vejce, které jsme ponechali ptákům na hnízdě. Před líhnutím prvního sneseného vejce proběhla výměna vajec na hnízdě. Chtěli jsme, aby supi zažili proces líhnutí (bylo to riskantní, ale ptáci potřebovali získat zkušenosti). Díky výměně jsme také zjistili, že i druhé vejce je oplozené a nechali je vyvíjet v inkubátoru. Abychom měli k dispozici případně adoptivní rodiče, nabídli jsme podkladek na druhé hnízdo, které si postavil náš starý chovný pár v sousední boudě, a následně podložili i oplozené vejce."

Líhnutí ani jednoho mláděte ale nedopadlo dobře – mladý pár líhnul mládě kvůli neznalosti neopatrně, které krátce po vylíhnutí uhynulo. Nepovedlo se to ani starému páru, který sice zkušenosti má, ale hnízdil úspěšně naposledy v roce 2012 a i on byl při líhnutí neopatrný, takže mládě nepřežilo.

Pro čtvrtou hnízdní sezónu zvolili chovatelé stejnou strategii jako v roce 2022: první snesené vejce bylo odebráno bez náhrady do líhně. Bylo oplozené, ale vývoj neprobíhal dobře a zárodek odumřel. Druhou snůšku už ponechali na hnízdě. Inkubace probíhala zcela v režii rodičů a 11. dubna se začalo líhnout mládě.

Adéla Obračajová, zooložka: "První den si udělalo dírku do skořápky, další den ji rozšířilo a třetí den se dopoledne na hnízdě s pomocí samice vylíhlo. Proces probíhal ukázkově, pár se tedy opravdu poučil z předchozího nezdaru. Další fází bylo krmení. Ačkoli pár nikdy nekrmil, druhý den po vylíhnutí začala samice instinktivně vyvrhovat potravu a mládě krmit. Samec zpočátku krmení pouze pozoroval a jen se střídal v zahřívání mláděte. Po několika dnech ale také začal krmit a oba nyní odchovávají svého potomka příkladně bez jakékoliv naší pomoci."

Aby se zabránilo zbytečné nervozitě mladého páru při líhnutí a péči o mládě, nabídli chovatelé už měsíc před líhnutím podkladek na hnízdo starého páru, aby jej tzv. zaměstnal a staří supi nerušili mladé.

Po třech neúspěšných sezónách tak nově sestavěný pár završil společné snažení úspěchem. Pevně doufáme, že v následujících sezónách bude ze svých zkušeností dále těžit a bude dále pokračovat v reprodukci.

Sup bělohlavý (Gyps fulvus fulvus) je nejpočetnější evropský sup. Početnost jeho populace se odhaduje na 32 000–34 000 párů. Na řadě míst byl v minulosti vyhuben, díky odchovu v lidské péči však mohl být znovu navrácen do přírody. Kromě jižní Evropy se tento mrchožrout vyskytuje v subtropickém pásmu Asie a Afriky. Zdržuje se ve velkých hejnech. Předpokládá se, že se živí hlavně mršinami kopytníků. Silným zobákem jim protrhne kůži na břiše. Nejprve požírá vnitřnosti, poté svalovinu a kůži, kosti nechává. Nasycení supi odpočívají delší dobu na místě. Hnízdí v koloniích na nepřístupných místech skal. Samice snáší 1 vejce. Mladí ptáci se od dospělých liší hnědým límcem. Pohlavně dospívá v 7 letech. V lidské péči se dožívá asi 37 let.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000037280/supi-belohlavi-odchovavaji-v-zoo-ostrava-sve-prvni-mlade