Byť je na území města provozování technických her (laicky výherních automatů) zakázáno obecně závaznou vyhláškou, a to již od roku 2019, i nadále náleží městu podle rozpočtového určení daní určitý podíl z celostátního hrubého výnosu daně z hazardních her. Celkový výnos z této daně pro letošní rok předpokládá město ve výši 70 milionů korun. Polovina těchto příjmů bude přerozdělena mezi 23 městských obvodů, druhou částí město financuje různé projekty.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora: "Prioritou dotačního programu je zkvalitňování životních podmínek klientů sociálních služeb a souvisejících aktivit prostřednictvím zlepšení materiálního a technického vybavení poskytovatelů z řad nestátních neziskových organizací zajišťujících sociální služby a související aktivity občanům města Ostravy. Je jedním z mála dotačních titulů pro poskytovatele sociálních služeb a souvisejících aktivit, který neslouží k financování běžných provozních výdajů, ale ze kterého je možné použít dotaci na úhradu výdajů investičního charakteru."
Záměrem je podpořit zejména investiční projekty organizací, u kterých již byla přiznána dotace z externích zdrojů (například Moravskoslezského kraje a Evropské unie) a u který je povinná spoluúčast financování.
Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Podpořeny jsou též projekty finančně nákladných rekonstrukcí, oprav a udržovacích prací objektů, nákup kompenzačních pomůcek či motorových vozidel potřebných pro práci s osobami se zdravotním znevýhodněním. Mezi letos podpořenými organizacemi nalezneme například Mental Café nebo Asociaci rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR, Klub Stonožka Ostrava. Finanční prostředky budou také poskytnuty na rekonstrukci či rozšíření pobytových služeb pro seniory v organizacích Charita Ostrava a Na Výminku, pořízena budou polohovací lůžka, toaletní křesla a další nábytek. Domov pro seniory Lada pořídí elektrická polohovatelná lůžka, antidekubitní matrace, toaletní a sprchové křeslo i další potřebné věci. Dovybavena bude cvičná kuchyň TyfloCentra Ostrava. V rámci služeb protidrogové prevence podpořilo město záměry organizací Renarkon, ARKA CZ a Slezská diakonie."
Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví ostravského magistrátu: "V minulých letech neziskové organizace díky poskytnutým dotacím z této investiční výzvy zakoupily automobily pro převoz klientů, automobil pořídila organizace Mobilní hospic Ondrášek, Slezská diakonie a Charita Ostrava pro pečovatelskou službu i celá řada dalších organizací. Podařilo se také rekonstruovat prostory denního stacionáře pro lidi s poruchou autistického spektra organizace Mikasa, vybudovat bezbariérový vstup do zařízení pro seniory Charitního domu sv. Alžběty, vybavit chráněná pracoviště pro lidi s duševním onemocněním organizace Spirála, zakoupit polohovací postele pro seniory v zařízeních organizace Na Výminku, Domově pro seniory Lada, Domov Přístav Armády spásy a mnohé další."