Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava podpoří i letos rozvoj sociálních aktivit a služeb ve městě

Ostrava-město |

Už od roku 2012 podporuje Ostrava prostřednictvím dotačního titulu Loterie rozvoj sociálních služeb. Zastupitelé na svém červnovém zasedání schválili podporu 29 projektů v celkové částce 5,5 milionů korun. Finance budou užity k úhradě rekonstrukcí, oprav a udržování objektů, pořízení automobilů k zajištění sociálních služeb i kompenzačních pomůcek pro zdravotně handicapované klienty a seniory.

Byť je na území města provozování technických her (laicky výherních automatů) zakázáno obecně závaznou vyhláškou, a to již od roku 2019, i nadále náleží městu podle rozpočtového určení daní určitý podíl z celostátního hrubého výnosu daně z hazardních her. Celkový výnos z této daně pro letošní rok předpokládá město ve výši 70 milionů korun. Polovina těchto příjmů bude přerozdělena mezi 23 městských obvodů, druhou částí město financuje různé projekty.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora: "Prioritou dotačního programu je zkvalitňování životních podmínek klientů sociálních služeb a souvisejících aktivit prostřednictvím zlepšení materiálního a technického vybavení poskytovatelů z řad nestátních neziskových organizací zajišťujících sociální služby a související aktivity občanům města Ostravy. Je jedním z mála dotačních titulů pro poskytovatele sociálních služeb a souvisejících aktivit, který neslouží k financování běžných provozních výdajů, ale ze kterého je možné použít dotaci na úhradu výdajů investičního charakteru."

Záměrem je podpořit zejména investiční projekty organizací, u kterých již byla přiznána dotace z externích zdrojů (například Moravskoslezského kraje a Evropské unie) a u který je povinná spoluúčast financování.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Podpořeny jsou též projekty finančně nákladných rekonstrukcí, oprav a udržovacích prací objektů, nákup kompenzačních pomůcek či motorových vozidel potřebných pro práci s osobami se zdravotním znevýhodněním. Mezi letos podpořenými organizacemi nalezneme například Mental Café nebo Asociaci rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR, Klub Stonožka Ostrava. Finanční prostředky budou také poskytnuty na rekonstrukci či rozšíření pobytových služeb pro seniory v organizacích Charita Ostrava a Na Výminku, pořízena budou polohovací lůžka, toaletní křesla a další nábytek. Domov pro seniory Lada pořídí elektrická polohovatelná lůžka, antidekubitní matrace, toaletní a sprchové křeslo i další potřebné věci. Dovybavena bude cvičná kuchyň TyfloCentra Ostrava. V rámci služeb protidrogové prevence podpořilo město záměry organizací Renarkon, ARKA CZ a Slezská diakonie."
Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví ostravského magistrátu: "V minulých letech neziskové organizace díky poskytnutým dotacím z této investiční výzvy zakoupily automobily pro převoz klientů, automobil pořídila organizace Mobilní hospic Ondrášek, Slezská diakonie a Charita Ostrava pro pečovatelskou službu i celá řada dalších organizací. Podařilo se také rekonstruovat prostory denního stacionáře pro lidi s poruchou autistického spektra organizace Mikasa, vybudovat bezbariérový vstup do zařízení pro seniory Charitního domu sv. Alžběty, vybavit chráněná pracoviště pro lidi s duševním onemocněním organizace Spirála, zakoupit polohovací postele pro seniory v zařízeních organizace Na Výminku, Domově pro seniory Lada, Domov Přístav Armády spásy a mnohé další."
Nahlásit chybu


K tématu

O proplácení obědů na školách už ve Frýdku-Místku požádali rodiče stovek dětí

6. listopadu 2023 16:16 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek nově proplácí některým dětem obědy na základních školách. Podmínkou je, aby měli rodiče nárok na přídavek na dítě. Peníze za obědy pak dostanou přímo školní jídelny a děti tak mohou bezplatně na obědy. Do projektu už rodiče přihlásili stovky dětí.

Moravskoslezský kraj dá 2 miliony korun na sociální podnikání

15. června 2023 21:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Krajští zastupitelé rozdělili bezmála 2 miliony korun na sociální podnikání v regionu. Moravskoslezský kraj tak i letos přispěje k zaměstnávání osob s tělesným nebo sociálním znevýhodněním. Krajské peníze poslouží na nákup vybavení sociálních podniků nebo stavební úpravy chráněných pracovišť.

O dotace na hybridní vozy je zájem. Frýdek-Místek letos rozdělil už přes 3 miliony

15. června 2023 15:10 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

O dotace na pořízení hybridních aut je ve Frýdku-Místku velký zájem. Město letos vyplatilo žadatelům přes 3 miliony korun. Cílem programu je snížení negativních vlivů dopravy na zdraví obyvatel a životní prostředí.


Letecká havárie na Opavsku byla námětem cvičení složek IZS

Dnes 18:21 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Letadlo mělo po startu z letiště technické potíže, vzápětí se zřítilo a narazilo do stroje, který se zrovna chystal na start. V obou strojích bylo 20 lidí, kteří utrpěli různá zranění. Na místě byli i mrtví. Takový byl námět taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému na Opavsku.

Ostravské včely budou mít pořádný výhled. Úly mají pod věží radnice

Věž nové radnice v Ostravě bude mít nový netradiční účel. Na ochoze totiž městské lesy chystají úly pro včely, které pomohou s opylováním květinových záhonů i stromů v Komenského sadech a okolí centra. Podle odborníků může být vysoko položený úl výhodou.

Opavou prošel slavnostní průvod k 800 let města. Zapojili se do něj školky, školy, sportovci i spolky

Dnes 19:33 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opava slaví FEST. To byly dva dny plné zábavy úplně pro všechny, kterými vyvrcholily oslavy 800 let od první písemné zmínky o městě. Zahájeny byly slavnostním průvodem Setkání věků v čele s králem Přemyslem Otakarem I..

Krok za Šimonka vykonali v Novém Jičíně i policisté, hasiči a zdravotníci

V Novém Jičíně se uskutečnil 3. ročník benefiční akce Krok za Šimonka. Běžeckého závodu se zúčastnili i hasiči, policisté a zdravotničtí záchranáři - konal se na podporu chlapce, který trpí vzácnou metabolickou nemocí.

Dny města Orlové proběhly rovnou na čtyřech stagích

Dny města Orlové 2024 nabídly bohatý program plný hudby, tance a aktivit pro děti i dospělé.

Program pro krajské volby představila SOCDEM. Kandidátku vede Svatopluk Němeček

V Ostravě představila svůj program pro krajské volby strana SOCDEM. Lídr kandidátky lékař Svatopluk Němeček se chce zaměřit na problémy ve zdravotnictví a dalšími prioritami strany je dostupné bydlení nebo levná energie.

Diamo rozšířilo imisní monitoring u heřmanické haldy

Dnes 12:10 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Státní podnik Diamo rozšířil monitorování imisí kolem haldy Heřmanice v Ostravě. Nově se měří nepřetržitě na dvou místech. Mobilní stanice jsou umístěny v nejbližších obydlených místech od odvalu. Diamo chce 20. června představit, jak by mohla sanace haldy pokračovat.

Muži SK Stonava jedou na vítězné vlně

Uplynulý víkend byl ve znamení bouřlivých sportovních vítězství. Čeští hokejisté dokázali na Mistrovství světa vybojovat zlato a z mistrovského titulu se radovali i fanoušci karvinských házenkářů. Radost z dalšího vítězství panovala ale také ve Stonavě. Muži SK Stonava vybojovali na domácím trávníku další body.

Ve Frýdku-Místku hořela střecha rodinného domu. Hasiči uchránili majetek za 4 miliony

Dnes 10:41 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Pět jednotek hasičů zasahovalo v úterý krátce po poledni u požáru střechy rodinného domu ve Frýdku-Místku. Plameny hasiči krotili 40 minut a další půl hodinu požár likvidovali. Kvalitním a bleskovým zásahem uchránili majetek za 4 miliony korun. Celková škoda je tak zhruba 150 tisíc.

ZUŠ B. Martinů v Havířově se zapojila do festivalu ZUŠ Open, žáci se prezentovali v ulicích města

Základní umělecká škola Bohuslava Martinů v Havířově se opět zapojila do celorepublikového festivalu ZUŠ Open. Poprvé se žáci prezentovali přímo v ulicích města.

V Porubě začaly oblíbené tématicky zaměřené komentované procházky

V Porubě začaly oblíbené tématicky zaměřené komentované procházky. První z nich zájemce zavedla na vítání ptačího zpěvu, druhá pak na procházku arboristou. Další se uskuteční na podzim.

Cyklodoprava se v Ostravě stává fenoménem. Nová koncepce ji posouvá ještě dále

Ostrava urazila spoustu cesty při formování cyklodopravy ve městě. V posledních letech se stále více mění ze sportu a rekreace na způsob dopravy třeba do práce nebo za zábavou. Trend potvrzuje i nová koncepce.

V Ostravě se konala největší výstava papírových modelů v ČR

Více než tisíc papírových modelů dopravní techniky, ale i budov a dalších, zaplnilo tělocvičnu ZŠ Dvorského v Ostravě-Bělském Lese. Byla totiž místem konání největší mezinárodní soutěže papírových modelů v Česku, s názvem Papír show 2024.

V Porubě začal výsev květinových luk. Nově rozkvetou na Hlavní třídě a u Oblouku

V Porubě začal výsev květinových luk. První z nich Poruba vysela už v roce 2021 na Francouzské ulici a okamžitě se stala fenoménem. Od té doby jich každým rokem přibývá.

Se strážníky si vím rady. Projekt MP Ostrava je určen žákům ve vyloučených lokalitách

Ostravská městská policie odstartovala nový preventivní projekt, který je určena pro žáky z vyloučených lokalit celého města. Strážníci se snaží během několika setkání dětem vštípit některé důležité zásady. Projekt nese název "Se strážníky si vím rady."

Ostravská univerzita chce postavit nové studentské koleje za miliardu korun

27. května 2024 19:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská univerzita přišla s plánem výstavby nových vysokoškolských kolejí. Nová výstavba v prostorách současných kolejí Jana Opletala má aktuální kapacitu více než zdvojnásobit. Stát bude miliardu korun a s financováním pomůže univerzitě město i kraj. Stavba má začít příští rok a hotová by měla být v roce 2027.

Ostrava podpoří i letos rozvoj sociálních aktivit a služeb ve městě
Vydáno 30. června 2023 16:23, Ostrava-město, Jiří Cileček
Už od roku 2012 podporuje Ostrava prostřednictvím dotačního titulu Loterie rozvoj sociálních služeb. Zastupitelé na svém červnovém zasedání schválili podporu 29 projektů v celkové částce 5,5 milionů korun. Finance budou užity k úhradě rekonstrukcí, oprav a udržování objektů, pořízení automobilů k zajištění sociálních služeb i kompenzačních pomůcek pro zdravotně handicapované klienty a seniory.

ilustrační snímek; zdroj foto: Magistrát města Ostravy

Byť je na území města provozování technických her (laicky výherních automatů) zakázáno obecně závaznou vyhláškou, a to již od roku 2019, i nadále náleží městu podle rozpočtového určení daní určitý podíl z celostátního hrubého výnosu daně z hazardních her. Celkový výnos z této daně pro letošní rok předpokládá město ve výši 70 milionů korun. Polovina těchto příjmů bude přerozdělena mezi 23 městských obvodů, druhou částí město financuje různé projekty.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora: "Prioritou dotačního programu je zkvalitňování životních podmínek klientů sociálních služeb a souvisejících aktivit prostřednictvím zlepšení materiálního a technického vybavení poskytovatelů z řad nestátních neziskových organizací zajišťujících sociální služby a související aktivity občanům města Ostravy. Je jedním z mála dotačních titulů pro poskytovatele sociálních služeb a souvisejících aktivit, který neslouží k financování běžných provozních výdajů, ale ze kterého je možné použít dotaci na úhradu výdajů investičního charakteru."

Záměrem je podpořit zejména investiční projekty organizací, u kterých již byla přiznána dotace z externích zdrojů (například Moravskoslezského kraje a Evropské unie) a u který je povinná spoluúčast financování.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Podpořeny jsou též projekty finančně nákladných rekonstrukcí, oprav a udržovacích prací objektů, nákup kompenzačních pomůcek či motorových vozidel potřebných pro práci s osobami se zdravotním znevýhodněním. Mezi letos podpořenými organizacemi nalezneme například Mental Café nebo Asociaci rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR, Klub Stonožka Ostrava. Finanční prostředky budou také poskytnuty na rekonstrukci či rozšíření pobytových služeb pro seniory v organizacích Charita Ostrava a Na Výminku, pořízena budou polohovací lůžka, toaletní křesla a další nábytek. Domov pro seniory Lada pořídí elektrická polohovatelná lůžka, antidekubitní matrace, toaletní a sprchové křeslo i další potřebné věci. Dovybavena bude cvičná kuchyň TyfloCentra Ostrava. V rámci služeb protidrogové prevence podpořilo město záměry organizací Renarkon, ARKA CZ a Slezská diakonie."
Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví ostravského magistrátu: "V minulých letech neziskové organizace díky poskytnutým dotacím z této investiční výzvy zakoupily automobily pro převoz klientů, automobil pořídila organizace Mobilní hospic Ondrášek, Slezská diakonie a Charita Ostrava pro pečovatelskou službu i celá řada dalších organizací. Podařilo se také rekonstruovat prostory denního stacionáře pro lidi s poruchou autistického spektra organizace Mikasa, vybudovat bezbariérový vstup do zařízení pro seniory Charitního domu sv. Alžběty, vybavit chráněná pracoviště pro lidi s duševním onemocněním organizace Spirála, zakoupit polohovací postele pro seniory v zařízeních organizace Na Výminku, Domově pro seniory Lada, Domov Přístav Armády spásy a mnohé další."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000038002/ostrava-podpori-i-letos-rozvoj-socialnich-aktivit-a-sluzeb-ve-meste