Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nebuď sciply a doval! Hornické muzeum na Landeku zve na šichty s havířem

Ostrava-město |

Se začátkem letních prázdnin se návštěvníkům Hornického muzea Landek Park otevřel unikátní zážitkový program s názvem S haviřem na šichtě! Lidé si poprvé vyzkouší, jak asi chutnala polévka z onucí, co měli chlapi v „baňoku“ či jaké rituály probíhaly před samotným fáráním.

Dvě hodiny jadrné hornické mluvy, domů na památku kus uhlí a malý hornický slovníček k tomu. I to je součástí zážitkové směny na šachtě. Ta první proběhla už v sobotu 1. července.

Ján Hlobil, ředitel Hornického muzea Landek Park: "Začneme v řetízkové šatně, kdysi se tu říkalo ‚jdu na hák‘. Lidé si budou moci vyzkoušet manipulaci s řetízkem - prostě stáhnout pracovní oděv. Hák byl vymyšlen velmi prakticky, to lze dobře vidět hlavně zblízka. V šatně se také posilníme polévkou, která se před šichtou nejedla, ale pila, a pak vyrazíme k těžní věži za předákem. Hned při startu všem darujeme i malý hornický slovníček, aby nám rozuměli. Teď ale trochu vážněji. Rád bych připomněl, že na dole se třeba pořád měří metan. Nikdy se s tím nepřestalo. O informace k měření - to, jak probíhalo kdysi v praxi a jak je to teď - nikoho neošidíme. Na srpen pak chystáme ještě jedno překvapení, ale nebudu předbíhat."

Samozřejmě vše se přesně doložit a vyzkoušet nedá, z prostoru je už třicet let muzeum.

Renata Červená, spoluautorka programu: "Snažíme se ale o co největší autenticitu. Všichni chlapi, kteří v muzeu provázejí, jsou bývalí havíři. O životě pod povrchem a těžké dřině vědí své a nikdo jim nemusí chodit radit. V jádru jsou navíc výborní vypravěči. Myslím, že je hodně potěší, když na šichtu dovalíte spolu s nimi. Končit budeme až u kapličky svaté Barbory, která stojí vedle Harendy."

S haviřem na šichtě! se mohou návštěvníci potkávat pravidelně vždy v sobotu ve 14:00 a to od 1. července do 9. září 2023. Mimořádnými termíny šichet budou pátek 8. září a neděle 10. září (opět od 14:00) a to díky 27. Setkání hornických měst a obcí České republiky, které proběhne v Ostravě. Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy. Více informací je také na stránkách fajront.ostrava.cz.

Hornické muzeum Landek Park v Ostravě-Petřkovicích patří pod správu Dolních Vítkovic, proto si lze vstupenky na zážitkový program S haviřem na šichtě! pořídit nejen přímo v muzeu na Landeku, ale také předem na stránkách www.dolnivitkovice.cz.

Tomáš Šiřina, výkonný ředitel spolku Dolní oblast Vítkovice: "Na tyto mimořádné šichty se samozřejmě všichni velmi těšíme. Bude to nevšední zážitek na nevšedním místě! Letos ale v Hornickém muzeu chystáme ještě jednu velkou událost. Na počátku září dovezeme na pár dnů na Landek pravou Petřkovickou (někdy se uvádí Landeckou) venuši. Připomeneme si tak 70. výročí jejího objevení. Vše postupně upřesníme, protože teď jsou před námi hlavně prázdninové mimořádné šichty s našimi havíři."

Praktické informace k programu

  • Zážitkový program S haviřem na šichtě! v termínu 1. 7.-10. 9. 2023, délka: 120 minut.
  • Vždy v sobotu ve 14:00 a v době Setkání hornických měst a obcí ČR také mimořádně v pátek 8. 9. a neděli 10. 9. 2023 (opět ve 14:00).
  • Přesné termíny: 1. 7., 8. 7., 15. 7., 22. 7., 29. 7., 5. 8., 12. 8., 19. 8., 26. 8., 2. 9., 8. 9., 9. 9., 10. 9.

O Hornickém muzeu Landek Park v Ostravě-Petřkovicích Hornické muzeum bylo otevřeno 4. prosince 1993. Symbolicky v den svátku Barbory, patronky horníků a havířů. Důlní expozice se nachází na historickém Dole Anselm (kulturní památka). Návštěvníci do ní sfárají původní těžní klecí. Součástí expozice jsou historické sloje Albert a František. V podzemí se v hloubce devíti metrů nachází celkem 250 metrů důlních chodeb.

Důl Anselm - první hlubinný důl v ostravsko-karvinském revíru, hloubení dnešní jámy bylo započato roku 1835. V letech 1901–1919 prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která je základem jeho dnešní podoby. Důl byl za 2. světové války přejmenován na Petershoffen, po válce na Masaryk a po znárodnění na Důl E. Urx. Těžil do roku 1973, kdy byla těžba převedena podzemní cestou do Přívozu (Důl Vítězný únor), těžba v jeho důlním poli byla ukončena v roce 1991. V roce 1992 byla jáma zasypána kromě části těsně pod povrchem.

Nahlásit chybu


K tématu

Landek Park v Ostravě nabízí historii hornictví, přírodu i relax

25. března 2024 17:21 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Hluboká historie Slezského hornictví, národní přírodní památka, cyklostezky, sportoviště, relaxace nebo i campování. To vše mohou nalézt návštěvníci v ostravském Landek Parku.

Jen do nedělního večera bude na Landeku k vidění vzácná Petřkovická venuše

7. září 2023 19:56 | Ostrava-město | Libor Běčák

Hornické muzeum v ostravském Landek Parku nabídne od pátku do neděle mimořádný zážitek. K vidění tam bude vzácná Petřkovická venuše, jedna z nejvýznamnějších kulturních památek České republiky, která se těší obdobnému zájmu odborníků jako známější Věstonická venuše.

V Hornickém muzeu vystavují ponorku z orlických vražd. Obsluhovali ji potápěči z báňské záchranné služby

8. srpna 2023 12:00 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Hornické muzeum získalo unikátní exponát. Návštěvníci si mohou na vlastní oči prohlédnout miniponorku, která pomohla k objasnění tzv. orlických vražd. Na dně Orlíku našla sudy s popravenými lidmi. Obsluhovali ji potápěči báňské záchranné služby.


Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Senior zapomněl kulovnici opřenou o auto. Recidivista ji sebral a prodal

Včera 20:29 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

77letý senior vykládal v Ostravě věci z auta a zapomněl při tom na kulovnici, kterou nechal stát vedle. Zbraň schovanou v pouzdře sebral náhodný kolemjdoucí. Byl to recidivista, který zbraň prodal. Policisté ho vypátrali díky kamerám a následně zadrželi i kupce. Oběma teď hrozí vězení. Se seniorem bude za odložení zbraně projednán přestupek.

Ostrava chce novým projektem pomoci udržet školáky u vzdělávání

Včera 11:50 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Prevence předčasných odchodů ze vzdělávání ve městě Ostrava. To je název nového projektu, který ve městě odstartoval loni v září. Běží 22 měsíců v pěti vybraných základních školách. Cílem aktivit je zvýšit školní úspěšnost žáků základních škol, ohrožených školním neúspěchem a snížení rizika jejich předčasného odchodu ze vzdělávání. Jedná se především o žáky pocházející ze sociálně znevýhodněného a kulturně odlišného prostředí.

Den Země v Ostravě nabídl poučení i zábavu

19. dubna 2024 16:03 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava oslavila Den Země. Návštěvníci zažili den plný zážitků, spojený s poznáváním světa kolem nás. Akci navštívili hlavně mateřské, základní a střední školy. Určena byla také veřejnosti.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

19. dubna 2024 14:24 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Ostrava opět boxuje extraligu olympijského boxu, zápasy lákají na ty nejlepší

Extraliga boxu České boxerské asociace je oficiální nejvyšší soutěž olympijského boxu. Po letech se opět boxuje i v Ostravě a domácí zápasy jsou plné napětí a emocí. Hned první velký souboj přinesl výhru domácích proti Jihlavě.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Nebuď sciply a doval! Hornické muzeum na Landeku zve na šichty s havířem
Vydáno 1. července 2023 16:11, Ostrava-město, Jiří Cileček
Se začátkem letních prázdnin se návštěvníkům Hornického muzea Landek Park otevřel unikátní zážitkový program s názvem S haviřem na šichtě! Lidé si poprvé vyzkouší, jak asi chutnala polévka z onucí, co měli chlapi v „baňoku“ či jaké rituály probíhaly před samotným fáráním.

zdroj foto: Hornické muzeum Landek Park Ostrava

Dvě hodiny jadrné hornické mluvy, domů na památku kus uhlí a malý hornický slovníček k tomu. I to je součástí zážitkové směny na šachtě. Ta první proběhla už v sobotu 1. července.

Ján Hlobil, ředitel Hornického muzea Landek Park: "Začneme v řetízkové šatně, kdysi se tu říkalo ‚jdu na hák‘. Lidé si budou moci vyzkoušet manipulaci s řetízkem - prostě stáhnout pracovní oděv. Hák byl vymyšlen velmi prakticky, to lze dobře vidět hlavně zblízka. V šatně se také posilníme polévkou, která se před šichtou nejedla, ale pila, a pak vyrazíme k těžní věži za předákem. Hned při startu všem darujeme i malý hornický slovníček, aby nám rozuměli. Teď ale trochu vážněji. Rád bych připomněl, že na dole se třeba pořád měří metan. Nikdy se s tím nepřestalo. O informace k měření - to, jak probíhalo kdysi v praxi a jak je to teď - nikoho neošidíme. Na srpen pak chystáme ještě jedno překvapení, ale nebudu předbíhat."

Samozřejmě vše se přesně doložit a vyzkoušet nedá, z prostoru je už třicet let muzeum.

Renata Červená, spoluautorka programu: "Snažíme se ale o co největší autenticitu. Všichni chlapi, kteří v muzeu provázejí, jsou bývalí havíři. O životě pod povrchem a těžké dřině vědí své a nikdo jim nemusí chodit radit. V jádru jsou navíc výborní vypravěči. Myslím, že je hodně potěší, když na šichtu dovalíte spolu s nimi. Končit budeme až u kapličky svaté Barbory, která stojí vedle Harendy."

S haviřem na šichtě! se mohou návštěvníci potkávat pravidelně vždy v sobotu ve 14:00 a to od 1. července do 9. září 2023. Mimořádnými termíny šichet budou pátek 8. září a neděle 10. září (opět od 14:00) a to díky 27. Setkání hornických měst a obcí České republiky, které proběhne v Ostravě. Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy. Více informací je také na stránkách fajront.ostrava.cz.

Hornické muzeum Landek Park v Ostravě-Petřkovicích patří pod správu Dolních Vítkovic, proto si lze vstupenky na zážitkový program S haviřem na šichtě! pořídit nejen přímo v muzeu na Landeku, ale také předem na stránkách www.dolnivitkovice.cz.

Tomáš Šiřina, výkonný ředitel spolku Dolní oblast Vítkovice: "Na tyto mimořádné šichty se samozřejmě všichni velmi těšíme. Bude to nevšední zážitek na nevšedním místě! Letos ale v Hornickém muzeu chystáme ještě jednu velkou událost. Na počátku září dovezeme na pár dnů na Landek pravou Petřkovickou (někdy se uvádí Landeckou) venuši. Připomeneme si tak 70. výročí jejího objevení. Vše postupně upřesníme, protože teď jsou před námi hlavně prázdninové mimořádné šichty s našimi havíři."

Praktické informace k programu

  • Zážitkový program S haviřem na šichtě! v termínu 1. 7.-10. 9. 2023, délka: 120 minut.
  • Vždy v sobotu ve 14:00 a v době Setkání hornických měst a obcí ČR také mimořádně v pátek 8. 9. a neděli 10. 9. 2023 (opět ve 14:00).
  • Přesné termíny: 1. 7., 8. 7., 15. 7., 22. 7., 29. 7., 5. 8., 12. 8., 19. 8., 26. 8., 2. 9., 8. 9., 9. 9., 10. 9.

O Hornickém muzeu Landek Park v Ostravě-Petřkovicích Hornické muzeum bylo otevřeno 4. prosince 1993. Symbolicky v den svátku Barbory, patronky horníků a havířů. Důlní expozice se nachází na historickém Dole Anselm (kulturní památka). Návštěvníci do ní sfárají původní těžní klecí. Součástí expozice jsou historické sloje Albert a František. V podzemí se v hloubce devíti metrů nachází celkem 250 metrů důlních chodeb.

Důl Anselm - první hlubinný důl v ostravsko-karvinském revíru, hloubení dnešní jámy bylo započato roku 1835. V letech 1901–1919 prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která je základem jeho dnešní podoby. Důl byl za 2. světové války přejmenován na Petershoffen, po válce na Masaryk a po znárodnění na Důl E. Urx. Těžil do roku 1973, kdy byla těžba převedena podzemní cestou do Přívozu (Důl Vítězný únor), těžba v jeho důlním poli byla ukončena v roce 1991. V roce 1992 byla jáma zasypána kromě části těsně pod povrchem.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000038023/nebud-sciply-a-doval-hornicke-muzeum-na-landeku-zve-na-sichty-s-havirem