Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nebuď sciply a doval! Hornické muzeum na Landeku zve na šichty s havířem

Ostrava-město |

Se začátkem letních prázdnin se návštěvníkům Hornického muzea Landek Park otevřel unikátní zážitkový program s názvem S haviřem na šichtě! Lidé si poprvé vyzkouší, jak asi chutnala polévka z onucí, co měli chlapi v „baňoku“ či jaké rituály probíhaly před samotným fáráním.

Dvě hodiny jadrné hornické mluvy, domů na památku kus uhlí a malý hornický slovníček k tomu. I to je součástí zážitkové směny na šachtě. Ta první proběhla už v sobotu 1. července.

Ján Hlobil, ředitel Hornického muzea Landek Park: "Začneme v řetízkové šatně, kdysi se tu říkalo ‚jdu na hák‘. Lidé si budou moci vyzkoušet manipulaci s řetízkem - prostě stáhnout pracovní oděv. Hák byl vymyšlen velmi prakticky, to lze dobře vidět hlavně zblízka. V šatně se také posilníme polévkou, která se před šichtou nejedla, ale pila, a pak vyrazíme k těžní věži za předákem. Hned při startu všem darujeme i malý hornický slovníček, aby nám rozuměli. Teď ale trochu vážněji. Rád bych připomněl, že na dole se třeba pořád měří metan. Nikdy se s tím nepřestalo. O informace k měření - to, jak probíhalo kdysi v praxi a jak je to teď - nikoho neošidíme. Na srpen pak chystáme ještě jedno překvapení, ale nebudu předbíhat."

Samozřejmě vše se přesně doložit a vyzkoušet nedá, z prostoru je už třicet let muzeum.

Renata Červená, spoluautorka programu: "Snažíme se ale o co největší autenticitu. Všichni chlapi, kteří v muzeu provázejí, jsou bývalí havíři. O životě pod povrchem a těžké dřině vědí své a nikdo jim nemusí chodit radit. V jádru jsou navíc výborní vypravěči. Myslím, že je hodně potěší, když na šichtu dovalíte spolu s nimi. Končit budeme až u kapličky svaté Barbory, která stojí vedle Harendy."

S haviřem na šichtě! se mohou návštěvníci potkávat pravidelně vždy v sobotu ve 14:00 a to od 1. července do 9. září 2023. Mimořádnými termíny šichet budou pátek 8. září a neděle 10. září (opět od 14:00) a to díky 27. Setkání hornických měst a obcí České republiky, které proběhne v Ostravě. Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy. Více informací je také na stránkách fajront.ostrava.cz.

Hornické muzeum Landek Park v Ostravě-Petřkovicích patří pod správu Dolních Vítkovic, proto si lze vstupenky na zážitkový program S haviřem na šichtě! pořídit nejen přímo v muzeu na Landeku, ale také předem na stránkách www.dolnivitkovice.cz.

Tomáš Šiřina, výkonný ředitel spolku Dolní oblast Vítkovice: "Na tyto mimořádné šichty se samozřejmě všichni velmi těšíme. Bude to nevšední zážitek na nevšedním místě! Letos ale v Hornickém muzeu chystáme ještě jednu velkou událost. Na počátku září dovezeme na pár dnů na Landek pravou Petřkovickou (někdy se uvádí Landeckou) venuši. Připomeneme si tak 70. výročí jejího objevení. Vše postupně upřesníme, protože teď jsou před námi hlavně prázdninové mimořádné šichty s našimi havíři."

Praktické informace k programu

  • Zážitkový program S haviřem na šichtě! v termínu 1. 7.-10. 9. 2023, délka: 120 minut.
  • Vždy v sobotu ve 14:00 a v době Setkání hornických měst a obcí ČR také mimořádně v pátek 8. 9. a neděli 10. 9. 2023 (opět ve 14:00).
  • Přesné termíny: 1. 7., 8. 7., 15. 7., 22. 7., 29. 7., 5. 8., 12. 8., 19. 8., 26. 8., 2. 9., 8. 9., 9. 9., 10. 9.

O Hornickém muzeu Landek Park v Ostravě-Petřkovicích Hornické muzeum bylo otevřeno 4. prosince 1993. Symbolicky v den svátku Barbory, patronky horníků a havířů. Důlní expozice se nachází na historickém Dole Anselm (kulturní památka). Návštěvníci do ní sfárají původní těžní klecí. Součástí expozice jsou historické sloje Albert a František. V podzemí se v hloubce devíti metrů nachází celkem 250 metrů důlních chodeb.

Důl Anselm - první hlubinný důl v ostravsko-karvinském revíru, hloubení dnešní jámy bylo započato roku 1835. V letech 1901–1919 prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která je základem jeho dnešní podoby. Důl byl za 2. světové války přejmenován na Petershoffen, po válce na Masaryk a po znárodnění na Důl E. Urx. Těžil do roku 1973, kdy byla těžba převedena podzemní cestou do Přívozu (Důl Vítězný únor), těžba v jeho důlním poli byla ukončena v roce 1991. V roce 1992 byla jáma zasypána kromě části těsně pod povrchem.

Nahlásit chybu


K tématu

Landek Park v Ostravě nabízí historii hornictví, přírodu i relax

25. března 2024 17:21 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Hluboká historie Slezského hornictví, národní přírodní památka, cyklostezky, sportoviště, relaxace nebo i campování. To vše mohou nalézt návštěvníci v ostravském Landek Parku.

Jen do nedělního večera bude na Landeku k vidění vzácná Petřkovická venuše

7. září 2023 19:56 | Ostrava-město | Libor Běčák

Hornické muzeum v ostravském Landek Parku nabídne od pátku do neděle mimořádný zážitek. K vidění tam bude vzácná Petřkovická venuše, jedna z nejvýznamnějších kulturních památek České republiky, která se těší obdobnému zájmu odborníků jako známější Věstonická venuše.

V Hornickém muzeu vystavují ponorku z orlických vražd. Obsluhovali ji potápěči z báňské záchranné služby

8. srpna 2023 12:00 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Hornické muzeum získalo unikátní exponát. Návštěvníci si mohou na vlastní oči prohlédnout miniponorku, která pomohla k objasnění tzv. orlických vražd. Na dně Orlíku našla sudy s popravenými lidmi. Obsluhovali ji potápěči báňské záchranné služby.


Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Městský fotbalový klub Havířov upořádal pro všechny prvňáky velkou náborovou akci

Havířovský Městský fotbalový klub se opět zapojil do akce Měsíc náborů. Na hřišti si děti vyzkoušely nejen práci s míčem. Klub věří, že po náboru získá do svých řad až 50 nových dětí.

Mimořádné zastupitelstvo k zásahu policie na magistrátu ve Frýdku-Místku neschválilo program

Opoziční zastupitelé Frýdku-Místku chtěli řešit nedávný zásah policie na magistrátu. Několik zaměstnanců mělo být zapojeno do organizované trestné činnosti. Kvůli události se svolalo mimořádné zastupitelstvo. Město je ale vázáno mlčenlivostí a k případu tak nemůže sdělovat informace.

Den Moravské Ostravy a Přívozu zve na bohatý program

Centrum Ostravy se chystá na druhý ročník akce Den Moravské Ostravy a Přívozu. Akce letos slibuje ještě více zábavy a také propojení s průběhem oslav 100 let Velké Ostravy.

Rodiny s dětmi se bavili na Bezva Festu, Přispět mohli i do sbírky Srdce pro Porubu

23. května 2024 21:13 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Letní koupaliště v Ostravě-Porubě patřilo rodinnému festivalu Bezva Fest. Nabídl nejen spoustu atrakcí a soutěží, ale také zábavné zóny, youtubery a hvězdné interprety.

Na školním hřišti ZŠ Gen. Janka se díky novému provoznímu řádu vystřídají všechny děti

Mariánskohorská radnice upravila provozní řád sportovního hřiště u Základní školy Gen. Janka. A to tak, aby se na něm vystřídaly všechny děti. Stávalo se totiž, že menší děti se na něj vůbec nedostaly.

Porubané přispěli Aničce na multifunkční vozík. Poprvé se tak dostane k moři

23. května 2024 20:15 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Další rodině s postiženým dítětem se díky Porubanům usnadnil život. V charitativní sbírce Srdce pro Porubu poslali Aničce desetitisíce korun na tolik potřebný multifunkční zdravotní vozík.

Na Kamenci roste nové dětské hřiště, na výsledné podobě se podílela místní komunita

Na sídlišti Kamenec ve Slezské Ostravě vznikne nové dětské hřiště. Bude speciálně upravené pro různé typy her a na jeho výsledné podobě se podílela i místní komunita. Od místních taky vzešel samotný nápad na jeho výstavbu.

Slezskoostravská ZŠ uspořádala Den otevřených dveří s roboty, návštěvníci si vyzkoušeli i virtuální realitu

Základní škola Bohumínská uspořádala pro veřejnost Den otevřených dveří s roboty. Žáci představili návštěvníkům své vlastní robotické výtvory a lektoři klubů Robotiky předvedli, jakým způsobem škola využívá moderní technologie.

Nebuď sciply a doval! Hornické muzeum na Landeku zve na šichty s havířem
Vydáno 1. července 2023 16:11, Ostrava-město, Jiří Cileček
Se začátkem letních prázdnin se návštěvníkům Hornického muzea Landek Park otevřel unikátní zážitkový program s názvem S haviřem na šichtě! Lidé si poprvé vyzkouší, jak asi chutnala polévka z onucí, co měli chlapi v „baňoku“ či jaké rituály probíhaly před samotným fáráním.

zdroj foto: Hornické muzeum Landek Park Ostrava

Dvě hodiny jadrné hornické mluvy, domů na památku kus uhlí a malý hornický slovníček k tomu. I to je součástí zážitkové směny na šachtě. Ta první proběhla už v sobotu 1. července.

Ján Hlobil, ředitel Hornického muzea Landek Park: "Začneme v řetízkové šatně, kdysi se tu říkalo ‚jdu na hák‘. Lidé si budou moci vyzkoušet manipulaci s řetízkem - prostě stáhnout pracovní oděv. Hák byl vymyšlen velmi prakticky, to lze dobře vidět hlavně zblízka. V šatně se také posilníme polévkou, která se před šichtou nejedla, ale pila, a pak vyrazíme k těžní věži za předákem. Hned při startu všem darujeme i malý hornický slovníček, aby nám rozuměli. Teď ale trochu vážněji. Rád bych připomněl, že na dole se třeba pořád měří metan. Nikdy se s tím nepřestalo. O informace k měření - to, jak probíhalo kdysi v praxi a jak je to teď - nikoho neošidíme. Na srpen pak chystáme ještě jedno překvapení, ale nebudu předbíhat."

Samozřejmě vše se přesně doložit a vyzkoušet nedá, z prostoru je už třicet let muzeum.

Renata Červená, spoluautorka programu: "Snažíme se ale o co největší autenticitu. Všichni chlapi, kteří v muzeu provázejí, jsou bývalí havíři. O životě pod povrchem a těžké dřině vědí své a nikdo jim nemusí chodit radit. V jádru jsou navíc výborní vypravěči. Myslím, že je hodně potěší, když na šichtu dovalíte spolu s nimi. Končit budeme až u kapličky svaté Barbory, která stojí vedle Harendy."

S haviřem na šichtě! se mohou návštěvníci potkávat pravidelně vždy v sobotu ve 14:00 a to od 1. července do 9. září 2023. Mimořádnými termíny šichet budou pátek 8. září a neděle 10. září (opět od 14:00) a to díky 27. Setkání hornických měst a obcí České republiky, které proběhne v Ostravě. Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy. Více informací je také na stránkách fajront.ostrava.cz.

Hornické muzeum Landek Park v Ostravě-Petřkovicích patří pod správu Dolních Vítkovic, proto si lze vstupenky na zážitkový program S haviřem na šichtě! pořídit nejen přímo v muzeu na Landeku, ale také předem na stránkách www.dolnivitkovice.cz.

Tomáš Šiřina, výkonný ředitel spolku Dolní oblast Vítkovice: "Na tyto mimořádné šichty se samozřejmě všichni velmi těšíme. Bude to nevšední zážitek na nevšedním místě! Letos ale v Hornickém muzeu chystáme ještě jednu velkou událost. Na počátku září dovezeme na pár dnů na Landek pravou Petřkovickou (někdy se uvádí Landeckou) venuši. Připomeneme si tak 70. výročí jejího objevení. Vše postupně upřesníme, protože teď jsou před námi hlavně prázdninové mimořádné šichty s našimi havíři."

Praktické informace k programu

  • Zážitkový program S haviřem na šichtě! v termínu 1. 7.-10. 9. 2023, délka: 120 minut.
  • Vždy v sobotu ve 14:00 a v době Setkání hornických měst a obcí ČR také mimořádně v pátek 8. 9. a neděli 10. 9. 2023 (opět ve 14:00).
  • Přesné termíny: 1. 7., 8. 7., 15. 7., 22. 7., 29. 7., 5. 8., 12. 8., 19. 8., 26. 8., 2. 9., 8. 9., 9. 9., 10. 9.

O Hornickém muzeu Landek Park v Ostravě-Petřkovicích Hornické muzeum bylo otevřeno 4. prosince 1993. Symbolicky v den svátku Barbory, patronky horníků a havířů. Důlní expozice se nachází na historickém Dole Anselm (kulturní památka). Návštěvníci do ní sfárají původní těžní klecí. Součástí expozice jsou historické sloje Albert a František. V podzemí se v hloubce devíti metrů nachází celkem 250 metrů důlních chodeb.

Důl Anselm - první hlubinný důl v ostravsko-karvinském revíru, hloubení dnešní jámy bylo započato roku 1835. V letech 1901–1919 prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která je základem jeho dnešní podoby. Důl byl za 2. světové války přejmenován na Petershoffen, po válce na Masaryk a po znárodnění na Důl E. Urx. Těžil do roku 1973, kdy byla těžba převedena podzemní cestou do Přívozu (Důl Vítězný únor), těžba v jeho důlním poli byla ukončena v roce 1991. V roce 1992 byla jáma zasypána kromě části těsně pod povrchem.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000038023/nebud-sciply-a-doval-hornicke-muzeum-na-landeku-zve-na-sichty-s-havirem