Ostrava ve spolupráci s ateliérem prostorového plánování a architektury připravila dokument s názvem „Metodika modrozelené infrastruktury statutárního města Ostravy,“ který definuje zásady pro vytváření tzv. modrozelené infrastruktury a požadavky, které budou kladeny na projektování investičních projektů. Jde o jakousi modrozelenou kuchařku pro potenciální investory.
Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: „V podstatě jde o jakýsi návod, obsahující rozličná opatření v rámci tzv. modrozelené infrastruktury, který slouží především starostům městských obvodů, ale také projektantům či investorům. Jednotlivými kroky chceme město přiblížit přírodě, plánovanými zásahy ve veřejném prostoru bychom měli dosáhnout významnějšího množství udržované veřejné zeleně, doplňované větším počtem vodních prvků a prvků podporujících biodiverzitu, tak abychom snížili dopady klimatických změn a adaptovali co nejlépe městský prostor. Metodika doplňuje strategii adaptace na klimatickou změnu, kterou město disponuje od roku 2018 a kterou průběžně aktualizuje."
Modrozelená infrastruktura je provázaný systém modrých tedy vodních a zelených - vegetačních ploch v zastavěném území, které přispívají k hospodaření s dešťovými vodami. Příkladem mohou být zelené střechy i fasády, stromy a keře, květinové zákony, trávníky, zpevněné propustné povrchy nebo třeba ozeleněné tramvajové pásy,
Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: „Zelené projekty podporujeme dlouhodobě tím způsobem, aby bylo území města členěno parky a parčíky, ulicemi se stromořadím. Okolo chodníků a cest jsou budovány trvalkové záhony a květnaté louky. Omezujeme betonové, asfaltové a zastavěné (nezasákavé) plochy. Ty jsou například u nově budovaných parkovišť nahrazovány propustnými materiály, aby se méně zadržovalo teplo vlivem slunečního záření a vzduch se více neohříval. Do projektů spojených s klimatem je zapojována i široká veřejnost, lidé v Ostravě například vyplňovali tzv. pocitovou mapu horka. Abychom předcházeli problematice sucha a horka, upravili jsme frekvence sečení trávy a necháváme také vyrovnávací zelené ostrůvky v travnatých porostech."
Ostrava má svou strategii, reagující na změny klimatu od roku 2017. V roce 2018 vznikl akční plán, kde je počítáno s postupným nárůstem průměrných ročních teplot o 2,5 – 3 stupně Celsia do roku 2100.