Zařízení má deset lůžek, tedy o dvě více než stávající stanice. Na modernizaci PZS za 29,2 milionu korun poskytlo město Ostrava 13 milionů korun, dalších 8,5 milionu přidal MSK a MNO dofinancovala zbývajících 7,7 milionu korun. Provoz stanice bude zahájen ve středu 6. září.
Nová protialkoholní záchytná stanice (PZS) vznikla po provedení stavebních a dispozičních úprav v přízemí budovy. Stanice disponuje sedmi jednolůžkovými pokoji a jedním třílůžkovým pokojem, dohromady je jich osm s kapacitou deseti míst. Dřívější celková kapacita byla osm lůžek ve dvou pokojích. Přístupná je z areálu nemocnice novou bezbariérovou rampou a novým schodištěm. Pokoje jsou zabezpečené elektronicky, jsou vybavené vzduchotechnikou a dále lůžkem a toaletou v antivandal provedení. PZS nově získala kromě moderního zázemí také prostory, které dříve neměla k dispozici – pracovnu lékaře, vyšetřovnu i inspekční pokoj, samostatnou sesternu nebo tu propojenou s vyšetřovnou lékaře. K dispozici mají kuchyňku, jednací místnost i šatnu pro personál.
Stavební úpravy spočívaly ve změně vnitřního dispozičního uspořádání a v provedení výměny povrchu stěn, stropů a podlah, instalaci nového nábytku, kompletní výměně vnitřních rozvodů a elektrorozvodů, instalaci vody, kanalizace a ústředního vytápění. Nové jsou rozvody vzduchotechniky a klimatizace, elektrická zabezpečovací signalizace a elektrická požární signalizace. Součástí rekonstrukce bylo zateplení obvodového pláště a výměna oken a dveří.
PZS je speciální zdravotnické zařízení určené pro krátkodobý pobyt a detoxikaci lidí, kteří pod vlivem alkoholu nekontrolují své chování, ohrožují sebe nebo jiné, popřípadě majetek a vzbuzují veřejné pohoršení. Tyto osoby jsou k pobytu přijímány po dobu nezbytně nutnou k odeznění akutní intoxikace. Přijetí na protialkoholní záchytnou stanici vždy indikuje lékař. Ve všední dny funguje v omezeném provozu, a to vždy od 16 do 7 hodin. O víkendech a ve státní svátky nepřetržitě. Mimo provozní dobu jsou klienti odesíláni do okolních protialkoholních stanic v Karviné, Frýdku-Místku či Opavě. V případě ohrožení na zdraví zůstávají na urgentním příjmu MNO.
V roce 2021 zaznamenala ostravská PZS 1377 záchytů, o rok později jich bylo 1251. Roční náklady na její provoz byly loni celkem 14,75 milionu korun. Předloni (2021) činily náklady na její provozování 13,3 milionu korun. Poplatek je nyní 2000 korun za pobyt, zaplatí ho ale asi jen pětina klientů.