Projekt Po fajrontu do muzea! začíná v pátek 8. září výstavou Hornické stopy. Ve dnech 8. - 10. září je připravena ojedinělá noční audiovizuální projekce, která je vytvořena speciálně pro podloubí budovy Ostravského muzea. Ostravské muzeum se u příležitosti 27. setkání hornických měst a obcí České republiky připojuje k akci FAJRONT!!! vlastním projektem Po fajrontu do muzea!
Od září do listopadu se kromě výstavy Hornické stopy a multimediálního díla Zrcadlo uskuteční přednášky, moderovaná diskuze, komentované vycházky na ostravské haldy a komentovaná prohlídka připravované výstavy Žofinské huti v Moravské Ostravě. Ostravskou průmyslovou minulost reflektuje výstava Hornické stopy, která bude zahájena v rámci dvojvernisáže Hornická Ostrava v pátek 8. září ve foyeru Radnice města Ostravy a potrvá v Ostravském muzeu do 24. září.
V přízemí a v prvním patře jsou k vidění nejen fotografie s hornickou tematikou ze sbírek Ostravského muzea, ale také předměty spojené s hornickou prací či artefakty ze soukromé sbírky sběratele Stanislava Sikory, bývalého ředitele důlní divize Výstavby ostravsko- karvinských dolů (VOKD).
V návaznosti na hornictví v Ostravě je připraveno Zrcadlo. Jedinečné multimediální site-specific dílo v podloubí, které pro Ostravské muzeum vytvořili umělci ze spolku Audio Video Bass a Shakhta Records.
„Zrcadlo vychází z hornické symboliky, kontextu konkrétního místa a současného účelu budovy staré radnice, dnes muzea, kde jsou uchovávány historické, umělecké i industriální artefakty odkazující na historii města a regionu,“ komentuje připravovanou projekci vedoucí oddělení prezentace Ostravského muzea Andrea Węglarzyová.
Toto neopakovatelné audiovizuální dílo je zamýšleno jako večerní potažmo noční vzpomínka na hornickou minulost města. Prostor v podloubí před muzeem oživí zvuky i specifické vizuální efekty, vycházející z historie Ostravy. Projekce bude trvat pouze ve večerních hodinách (od 20 do 23 hodin) od pátku do neděle.
„Naším záměrem bylo oživení vstupního prostoru do muzea v podloubí s odkazem na noční život dnes již zaniklých starých laub,“ doplňuje Andrea Węglarzyová.
Pět muzejních podvečerů a dvě víkendové vycházky budou věnovány průmyslové historii Ostravy a souvisejícím tématům. O tradici hornického dějepisectví a roli žen v ostravském hornictví se v moderované diskuzi budou zamýšlet historici Andrea Pokludová a Martin Jemelka, který pak v samostatné přednášce představí svou poslední knihu Víra a nevíra ve stínu továrních komínů (2020). Petr Lexa Přendík veřejnosti přiblíží příběh neúspěšné těžby v dole Bedřich s odkazem k dávným neštěstím při hloubení jámy.
Pro zájemce o botaniku a geologii jsou připraveny víkendové komentované vycházky na ostravské haldy se Zdenkou Rozbrojovou a Evou Mertovou. Kdo se zajímá o zaniklé průmyslové závody, jistě ocení komentovanou prohlídku výstavy s historikem Romanem Berthou Žofinská huť v Moravské Ostravě (1883—1972), kterou Ostravské muzeum připravuje u příležitosti 150. výročí jejího založení. Podrobný přehled akcí a informace k programu naleznete na tomto odkazu: http://www.ostrmuz.cz/website/...
Program projektu Po fajrontu do muzea! potrvá do 9. listopadu.