Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V ostravské zoologické zahradě mají jahodový strom

Ostrava-město |

Pokud se chystáte o některém podzimním víkendu do Zoo Ostrava, můžete si návštěvu zpestřit komentovanou prohlídkou pěstebních skleníků. Ve skleníkovém areálu roste bohatá kolekce tropických a subtropických rostlin z různých koutů světa – citrusy, orchideje, rostliny využívané jako koření nebo třeba jahodový strom.

Při návštěvě pěstebních skleníků v ostravské zoo je možné mimo jiné spatřit strom s květy podobnými pierisu. Jeho jméno je planika obecná (Arbutus unedo), ale spíše je známo jeho lidové pojmenování „jahodový strom“. Vyskytuje se v oblasti Středomoří, v severní Africe a na celém Pyrenejském poloostrově, dále na západě Francie a v Irsku.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Přirozeně roste v křovinných porostech a stálezelených lesích především v roklinách a na skalních stěnách soutěsek vytvořených vodními toky. Planika dorůstá výšky až 10 metrů. Kmen je červenohnědý s dlouhými šedavými šupinami. Větve jsou šedé, mladé větvičky červenohnědé a bohatě obrostlé listy. Květenství má tvar převislého hroznu a obsahuje až 40 květů. Listeny, které květenství obklopují, jsou načervenalé barvy. Plodem planiky je bradavičnatá bobule o velikosti 7 až 10 mm, která má v době zralosti jasně červenou barvu a tvarem připomíná jahodu. Planika je výbornou medonosnou rostlinou a v minulosti se z ní ve Španělsku získával cukr. Rostlina upřednostňuje stanoviště na slunci nebo v polostínu. Špatně se přesazuje, a proto se doporučuje rozmnožovat ji prostřednictvím semen, která se sbírají od září do prosince. Planika je velmi citlivá na mráz."

Plody chutnají sladce, podobně jako jahody, ale většinou se syrové nekonzumují. Jsou ceněny především pro obsah cukru.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Dělají se z nich povidla, ale také zavařeniny. Fermentací se z plodů získávají alkoholické nápoje, například alicantský planikový likér. Dřevo planiky je těžké, tvrdé a jemnozrnné. Rovněž je ohebné a snadno se opracovává. Používá se na výrobu rukojetí různých nástrojů, ale také se z něj dělají sloupy nebo se využívá k vytápění – buď ve formě řezaného topiva, nebo jako dřevěné uhlí. Řekové z něj vyráběli flétny. V USA se z něj dělají luky. Španělští ptáčnici v 18. století používali semínka planiky při chytání ptáků v zimním období."

Legenda o jahodovém stromu říká, že se zrodil z krve obra Géryona, kterého skolil Héraklés, aby plodil ovoce bez pecky v čase, kdy se na obloze začínají objevovat Plejády. Pro Římany byl tento strom posvátný. Zasvětili ho nymfě Cardet, která byla milenkou boha Januse a ochraňovala práh domovů.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Prohlídky pěstebních skleníků v Zoo Ostrava jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo. Do tropů s průvodcem se můžete podívat až do Vánoc každý víkend v 11:00 nebo ve 14:00 hod. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem prostřednictvím rezervačního systému. V případě zájmu o prohlídku v den konání volejte 596 241 269 nebo se dotažte na vrátnici zoo."


Nahlásit chybu


K tématu

Matce se v ostravské zoo ztratilo dítě, ohlásila to jako únos

11. října 2023 19:56 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V ostravské zoologické zahradě se ztratil tříletý chlapeček. Vyděšená matka okamžitě zburcovala polici s podezřením na únos. Přivolaná hlídka pak našla chlapce u pokladen, kam ho přivedla starší návštěvnice a odešla. Pro policii je nyní důležitá její výpověď.

Ostravská zoo přijímá dýně a další tykve od zahrádkářů

12. října 2023 18:16 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská zoologická zahrada se opět obrací na zahrádkáře a pěstitele, kterým se urodilo nebývalé množství zejména dýní, cuket a dalších plodů tykvovitých rostlin. Pokud nevíte co s nimi, zoo ráda přebytky přijme. Dýně i cukety poslouží k výzdobě areálu podzimní zoo, ale hlavně jako krmivo pro zvířata.

V ostravské zoo našla domov vzácná potápka malá

14. října 2023 11:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Potápka malá nehnízdí v areálu Zoo Ostrava každým rokem. Základní podmínkou hnízdění této potápivé kachny je průzračná stojatá voda. Jedině v takové vodě může při potápění snadno zpozorovat a ulovit svoji kořist, kterou tvoří drobné rybky a bezobratlí živočichové. A taková situace nastala v zoologické zahradě právě letos.


ON-LINE: Povodně v Moravskoslezském kraji ustoupily, obnova postižených oblastí ale bude trvat dlouho

Včera 23:08, vydáno 13. září 2024 12:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj se potýká s následky ničivých povodní. Situace se sice uklidňuje, ale mnoho lidí stále řeší problémy s bydlením a zničeným majetkem, stejně jako firmy, samosprávy a instituce v regionu. V tomto infoservisu přinášíme na jednom místě aktuální informace, fotografie, reakce politiků i osobností Moravskoslezského kraje.

V Malých Hošticích voda zatopila přes 50 domů. Někteří lidé odmítli evakuaci, aby zachránili co se dá

Včera 20:20 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Teď se podíváme do Malých Hoštic, kde voda zaplavila více než 50 rodinných domů.

Hasiči dále pokračují v odčerpávání vody ze zaplavených území a nasazují další čerpadla

Včera 22:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na nejrůznějších místech, která byla v Moravskoslezském kraji postižena záplavami, pokračují hasiči v odčerpávání vody. Většinou používají klasická čerpadla, někde nasazují velkokapacitní.

Prezident Pavel chtěl vidět následky povodní na vlastní oči

Neohlášeně přijel prezident České republiky Petr Pavel do Moravskoslezského kraje, aby se osobně seznámil s následky povodně. Navštívil Bohumín a Opavu.

Stovky lidí ve Studénce zachránily suché poldry, poslední byl vybudován před třemi lety

Studénku po víkendových silných deštích a větru trápil nejvíce výpadek dodávek elektrické energie. Ve městě byly ještě i v úterý některá místa bez elektřiny. Navíc jsou tu desítky vyvrácených podmáčených stromů.

Most přes řeku Opavu v Ratibořské ulici půjde dolů. Extrémní povodeň ho nenávratně poškodila

Ředitelství silnic a dálnic spolu s vedením města Opavy tři dny vyhodnocovali stav mostů přes řeku Opavu, které jsou stále mimo provoz. Nejhůře dopadl strategický most v Ratibořské ulici, který spojuje centrum Opavy s městskou částí Kateřinky.

Voda mizí z ulic a lidé v Opavě tak začali s velkým úklidem. Všude jsou hromady zničených věcí

Voda z ulic Opavy ustupuje a lidé začali s velkým úklidem. Nejsou v tom sami. Ve městě se strhla velká solidarita a pomáhá, kdo může. Zřízena byla také centra s materiálovou pomocí. Jedno z nich funguje přímo v Kateřinkách, kde voda zatopila celé sídliště a stále tam nefunguje elektřina.

Frýdek-Místek i další města pomáhají zasaženým povodněmi

Povodně strhly obrovskou vlnu solidarity. Pomoc nabízejí lidé, firmy i města. Frýdek-Místek například vyčlenil 200 tisíc korun, za které nakoupil nejnutnější potřeby pro Krnov a Opavu.

Řidič doplatil na svou hloupost, autem vjel do zříceného mostu

Včera 15:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nerespektoval zákaz vjezdu a doplatil na to. Řidič ve Vrbně pod Pradědem vjel do prostoru, kde je vyznačený zákaz vjezdu kvůli poškozené silnici a s autem skončil v sutinách. O letošních povodních se přitom nejedná o jediný případ.

Správa železnic pracuje na obnově vlakového spojení do Ostravy

Stále mimo provoz je vlakové nádraží v Ostravě – Svinově. Hasiči tam odčerpávají vodu z podchodů a dalších prostor, místo vlaků jezdí náhradní autobusová doprava.

Do Nové Vsi přestala přitékat voda. Nasazena tak mohla být nejvýkonnější čerpadla

Dobrá zpráva přišla z Ostravy-Nové Vsi. Hladina řeky Opavy klesla natolik, že do této lokality přestala protrženou hrází přitékat voda. Konečně tak mohla být nasazena vysokokapacitní čerpadla, která nyní musejí vodu ze zatopeného území odčerpat.

V obřadní síni MOb Ostrava-Jih funguje nové sběrné místo pro lidi zasažené povodněmi

Mimořádné sběrné místo otevřelo v obřadní síni vedení městského obvodu Ostravy-Jihu. Dárci zde mohou do konce týdne nosit zejména desinfekce, hygienické potřeby a čistící prostředky pro lidi postižené povodněmi. Darovat mohou i potraviny.

Po letní přestávce se na radnici vrátila hudba, posluchači si užili i árie z českých oper

Milovníci hudby zaplnili po letní přestávce opět obřadní síň Slezskoostravské radnice, aby si vychutnali další vystoupení z letošního Cyklu komorních koncertů. V kombinaci zpěvu a klavíru si tentokrát poslechli hlavně slavné skladby Antonína Dvořáka, čekal je ale i Smetana nebo Janáček.

Ve Slezské zasáhly povodně hlavně Antošovice a Koblov, obvod reaguje sbírkou a dobrovolnictvím

Povodně v důsledku vydatných dešťů se nevyhnuly ani Slezské Ostravě. Nejvíce postiženými částmi byly Antošovice a Koblov, které zaplavila sousedící řeka Odra. Městský obvod se ale potýkal i s dalšími problémy, souvisejícími s intenzivními srážkami.

Slezská Ostrava podruhé získala Cenu hejtmana za společenskou odpovědnost, pro úřad je motivací

Patnáctý ročník Ceny hejtmana Moravskoslezského kraje za společenskou odpovědnost opět ocenil firmy, organizace a obce za jejich zodpovědné chování k životnímu prostředí, společnosti i vlastním zaměstnancům. Mezi pět oceněných patřil už podruhé taky městský obvod Slezská Ostrava.

Premiér Fiala potvrdil v Ostravě, že volby budou. Ostrava je na to prý připravena

Premiér naší země Petr Fiala s několika dalšími členy vlády navštívil Moravskoslezský kraj, aby na vlastní oči viděl rozsah následků ničivých povodní. Na ostravském magistrátu pak jednal s vedením města o nejefektivnějším způsobu pomoci zasaženým lokalitám. Potvrdil také, že volby do krajských zastupitelstev se v pátek a sobotu budou konat.

V ostravské zoologické zahradě mají jahodový strom
Vydáno 15. října 2023 21:03, Ostrava-město, Jiří Cileček
Pokud se chystáte o některém podzimním víkendu do Zoo Ostrava, můžete si návštěvu zpestřit komentovanou prohlídkou pěstebních skleníků. Ve skleníkovém areálu roste bohatá kolekce tropických a subtropických rostlin z různých koutů světa – citrusy, orchideje, rostliny využívané jako koření nebo třeba jahodový strom.

planika obecná; zdroj foto: Zoo Ostrava/David Kubala

Při návštěvě pěstebních skleníků v ostravské zoo je možné mimo jiné spatřit strom s květy podobnými pierisu. Jeho jméno je planika obecná (Arbutus unedo), ale spíše je známo jeho lidové pojmenování „jahodový strom“. Vyskytuje se v oblasti Středomoří, v severní Africe a na celém Pyrenejském poloostrově, dále na západě Francie a v Irsku.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Přirozeně roste v křovinných porostech a stálezelených lesích především v roklinách a na skalních stěnách soutěsek vytvořených vodními toky. Planika dorůstá výšky až 10 metrů. Kmen je červenohnědý s dlouhými šedavými šupinami. Větve jsou šedé, mladé větvičky červenohnědé a bohatě obrostlé listy. Květenství má tvar převislého hroznu a obsahuje až 40 květů. Listeny, které květenství obklopují, jsou načervenalé barvy. Plodem planiky je bradavičnatá bobule o velikosti 7 až 10 mm, která má v době zralosti jasně červenou barvu a tvarem připomíná jahodu. Planika je výbornou medonosnou rostlinou a v minulosti se z ní ve Španělsku získával cukr. Rostlina upřednostňuje stanoviště na slunci nebo v polostínu. Špatně se přesazuje, a proto se doporučuje rozmnožovat ji prostřednictvím semen, která se sbírají od září do prosince. Planika je velmi citlivá na mráz."

Plody chutnají sladce, podobně jako jahody, ale většinou se syrové nekonzumují. Jsou ceněny především pro obsah cukru.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Dělají se z nich povidla, ale také zavařeniny. Fermentací se z plodů získávají alkoholické nápoje, například alicantský planikový likér. Dřevo planiky je těžké, tvrdé a jemnozrnné. Rovněž je ohebné a snadno se opracovává. Používá se na výrobu rukojetí různých nástrojů, ale také se z něj dělají sloupy nebo se využívá k vytápění – buď ve formě řezaného topiva, nebo jako dřevěné uhlí. Řekové z něj vyráběli flétny. V USA se z něj dělají luky. Španělští ptáčnici v 18. století používali semínka planiky při chytání ptáků v zimním období."

Legenda o jahodovém stromu říká, že se zrodil z krve obra Géryona, kterého skolil Héraklés, aby plodil ovoce bez pecky v čase, kdy se na obloze začínají objevovat Plejády. Pro Římany byl tento strom posvátný. Zasvětili ho nymfě Cardet, která byla milenkou boha Januse a ochraňovala práh domovů.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Prohlídky pěstebních skleníků v Zoo Ostrava jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo. Do tropů s průvodcem se můžete podívat až do Vánoc každý víkend v 11:00 nebo ve 14:00 hod. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem prostřednictvím rezervačního systému. V případě zájmu o prohlídku v den konání volejte 596 241 269 nebo se dotažte na vrátnici zoo."


Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000039623/v-ostravske-zoologicke-zahrade-maji-jahodovy-strom