Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tylův sad v Ostravě prošel revitalizací za 11 milionů korun

Ostrava-město |

Ostrava má další nový městský park. Tylův sad u Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity ve Slezské Ostravě prošel kompletní revitalizací za 11 milionů korun. Původně nevzhledná lokalita bude nyní sloužit k relaxaci i pro vzdělávací aktivity studentů univerzity.

Zcela novou podobu vetkl autor návrhu revitalizace Tylova sadu území předprostoru Přírodovědné fakulty Ostravské univerzity ve Slezské Ostravě. Původně nevzhledné území Tylova sadu bylo proměněno v městský park, určený pro každodenní relaxaci obyvatel i vzdělávací aktivity studentů univerzity. Park nabízí nové dřevěné molo, chodníky, mobiliář a vyměněno bylo i veřejné osvětlení. Území má za sebou terénní a sadové úpravy, založen byl trávník a vysazeny nové stromy, keře, trvalky i cibuloviny.

Hana Tichánková (ANO), náměstkyně primátora Ostravy:  "Významná a zdařilá změna podoby parku je na první pohled zřejmá. Veřejnost ji jistě přivítá a místo se záhy stane vyhledávaným prostorem pro odpočinek, ale i pro výukové aktivity studentů. Pořízen byl nový mobiliář v širokém spektru, počínaje dřevěným molem, neschází lavičky, stoličky i nádoby na tříděný odpad. Za zmínku stojí jistě i doplnění prostoru o vodící prvky pro zrakově handicapované osoby nebo atypické pojezdové mříže u dvou stávajících dominantních stromů k ochraně kořenů v provedení CORTEN."

Zpevněné plochy parku obsáhly mlatové i dlážděné chodníky, původní asfaltové povrchy byly odstraněny. Srážkové vody ze zpevněných ploch byly svedeny do mrtvého ramene s přelivovou vpustí a zaústěním zpět do kanalizace. Při revitalizaci bylo vyměněno stávající zařízení veřejného osvětlení, stejně jako šest svítidel na ulici Chittussiho. Nově instalována svítidla jsou s LED světlenými zdroji a autonomním řízením provozu. Návštěvníci parku naleznou v prostoru nové dřevěné molo o ploše přesahující 36 m², vyvýšené nad okolní terén o zhruba 60 cm. Dřevěné molo bylo vystavěno z modřínových terasových prken s protiskluzovým rýhováním. Volen byl také esteticky vhodný a udržovatelný mobiliář, včetně košů na směsný a tříděný odpad.

Břetislav Riger (Ostravak), náměstek primátora Ostravy: "Zhotovitelem stavby byly Inženýrské a dopravní stavby Olomouc, práce v území započaly o loňských letních prázdninách a dokončeny byly v březnu 2024. Náklady na stavební práce revitalizace sadu dosáhly takřka 11 milionů korun s DPH. Novou podobu navrhl parku Atelier 38. Projekt byl financován prostřednictvím Norských fondů."

Nově bylo vysazeno osm tradičních lip zelených, atraktivní javor Bürgerův i habr obecný. Mezi novou výsadbou nalezneme také jírovec, dřín, šeříky, hortenzii latnatou, bobkovišeň a mnohé další. Neschází stovky půdopokryvných brslenů i barvínků. Lidé se budou moci těšit i z krásy trvalek, zběhovců, bergénií, ostřice a řady dalších. Na jaře potěší návštěvníky květy stovek ladoněk i narcisů. Neschází ani kapraď samec či hortenzie.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Perspektivní zeleň byla zachována, kácení bylo realizováno pouze u provozně nebezpečných dřevin. Nevzhledná keřová zeleň byla nahrazena novou výsadbou. Vysazeno bylo deset nových stromů, zhruba osm desítek keřů, takřka 1100 půdopokryvných dřevin. Nezapomněli jsme na trvalky a traviny, kterých bylo vysazeno téměř šest tisíc kusů a doplnilo je 1750 kusů cibulovin i skoro šest desítek kapradin. Založeny byly trávníky, parkový, bylinný i květnatý luční, v součtu bezmála tři tisíce m²."

Park se opravoval od loňských prázdnin a s jeho využitím počítá i Ostravská univerzita.

Petr Kopecký, rektor Ostravské univerzity: "Je tady pódium i řada laviček, takže si myslím, že se využití pro výuku přímo nabízí. Přírodovědecká fakulta ale dělá i řadu akcí pro studenty, takže si myslím, že i pro tyto akce je prostor naprosto ideální. Revitalizace se velmi povedla, takže Přírodovědecká fakulta bude schopna park velmi dobře využít."

Historie území není nikterak zanedbatelná. Sad byl původně projektován jako náměstí, které však klasickým náměstím pravděpodobně nikdy nebylo.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Území bylo v roce 1907 pojmenováno jako náměstí Císaře Františka Josefa (Franz Josef Platz). Místo bylo přejmenováno na základě návrhu technické sekce Správní komise města Slezská Ostrava na zasedání správní komise 12. ledna 1922, přičemž komise navrhla i úpravu prostoru. Od roku 1922 bylo místo pojmenováno jako náměstí Svobody (Městský sad). V letech 1939–1942 byl sad pojmenován jako sad Petra Bezruče, který pak v letech 1942–1945 byl bezejmenný. Od roku 1945 neslo území opět pojmenování sad Svobody. K poslední změně názvu pak došlo v roce 1948 na Tylův sad, název je používán dodnes."

Park měl rozlohu asi 0,5 hektaru a byly v něm umístěny dva památníky. Starší památník ke stoletému výročí národní hymny z nehlazeného mramoru s nápisem „Kde domov můj 1834-1934“ již neexistuje. Jeho stavbu inicioval v roce 1934 ženský odbor Matice osvěty lidové ve Slezské Ostravě. Druhý památník nechal postavit tentýž spolek v roce 1937 při příležitosti oslav 70. narozenin Petra Bezruče, jednalo se o bronzovou bustu básníka s citátem básně „já.“ Dochovala se mramorová deska s Bezručovými verši, památník byl očištěn a přemístěn na důstojné místo v horní části parku. Bezručův pomník byl původně umístěn při měšťanské škole na Baranovci a v roce 1939 přemístěn do sadu.

Nahlásit chybu


K tématu

Tylův sad prošel rozsáhlou revitalizací, bude sloužit relaxaci i vysokoškolské výuce

13. března 2024 10:45 | Ostrava-město | Michal Slonina | Slezskoostravský expres

Práce na revitalizaci Tylova sadu ve Slezské Ostravě jsou po téměř osmi měsících dokončeny. Park získal nové chodníky, zeleň, mobiliář a celkovou novou podobu. Sloužit bude odpočinku i výuce studentů přilehlé Přírodovědecké fakulty.

Chystá se revitalizace parčíku Gagarinova náměstí v Karviné-Ráji

13. února 2024 17:13 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Malý park, která je součástí Gagarinova náměstí v Karviné-Ráji projde již brzy velkou proměnou. Úpravy začaly odstraněním některých dřevin ještě v zimě loňského roku, další práce začnou v průběhu března.

V Karviné mění veřejná prostranství, na řadu přijde revitalizace parčíku Gagarinova náměstí

13. února 2024 16:03 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Malý park, která je součástí Gagarinova náměstí v Karviné-Ráji, projde již brzy velkou proměnou. Úpravy začaly odstraněním některých dřevin ještě v zimě loňského roku, další práce začnou v průběhu března.


Hrozí další demolice povodněmi zasažených domů. Rozhodující bude zima

Statici ve spolupráci se stavebními odborníky stále kontrolují domy, které zasáhly zářijové povodně. V celém Moravskoslezském kraji už rozhodli o demolici desítek budov. O osudu dalších rozhodne zima.

Vánoční jarmark nabídne v Karviné program do 23. prosince

S rozsvícením stromu byl oficiálně zahájen i vánoční jarmark. Na náměstí najdete stánky plné tradičních i moderních pochoutek, dárků a vánočních dekorací. Městský dům kultury pro vás také připravil bohatý program.

Rozsvícení vánočního stromu ve Studénce umocnila dronová show

K nejoblíbenějším tradicím zahájení adventu patří ve Studénce rozsvícení vánočního stromu. Místní si tento slavnostní okamžik užili v neděli 1. prosince. Ještě jako oslava výročí vzniku města jej provázela i dronová show.

Olympiáda dětí a mládeže představila hvězdy, poháry a medaile

Už jen sedm týdnů nás dělí od slavnostního zahájení Olympiády dětí a mládeže. Její zimní verzi hostí na konci ledna MS kraj, soutěžit bude více než 1200 mladých sportovců z celé republiky.

Karviná zahájila adventní čas rozsvícením vánočního stromu

První adventní neděle patřila v Karviné slavnostnímu rozsvícení vánočního stromu na Masarykově náměstí. Doprovodný program, sváteční dobroty a přítomnost andělů vykouzlily tu pravou vánoční atmosféru.

Strážníci vzdělávají ostravské seniory. Akademii si důchodci velmi pochvalují

Ostravští strážníci věnují velkou část své práce prevenci. Zaměřují se hlavně na nejohroženější skupiny obyvatel, jako jsou děti nebo senioři. Velkou oblibu si během krátké doby získal vzdělávací program SeniorOVA akademie, zaměřený na bezpečnost.

Na rozsvícení vánočního stromu a ohňostroj se přišly v Havířově podívat tisíce lidí

Na náměstí Republiky v Havířově se uskutečnilo slavnostní rozsvícení vánočního stromu, které zahájilo adventní období ve městě. Tento každoroční moment přitáhl tisíce návštěvníků, kteří si užili kouzelnou atmosféru, doprovázenou vánočními stánky, hudbou a ohňostrojem.

Začala demolice lávky přes Jičínku, byla rezavá a v havarijním stavu

V Novém Jičíně probíhá demolice lávky přes Jičínku u ulice Novosady. Její zbourání bylo nutné, byla v havarijním stavu. Nový mostek tu vybraná firma postaví do půl roku.

Čapkárna bude mít nerezový vnitřní bazén. Rekonstrukce se ale dotkne i pláště budovy

V centru Ostravy je v plném proudu rekonstrukce oblíbeného sportovního a relaxačního zařízení Vodní svět SAREZA, mezi lidmi známého jako Čapkárna. Práce se zaměřily na vnitřní část areálu a hlavně bude vybudována zcela nová bazénová vana.

Masarykovo náměstí ozdobila jedle ze Svinova. Kelímky od punče pomáhají potřebným

Víkend byl na mnoha místech ve znamení rozsvěcování vánočních stromů. I když Ostravské vánoce odstartovaly adventními trhy už před týdnem, slavnostní zahájení je samozřejmě spojeno s rozsvícením vánočního stromu na Masarykově náměstí. Jednou z novinek jsou tzv. DobroKoše, díky kterým můžete kelímkem od punče přispět na charitu.

Součástí křtin 38 sborníku Ostrava byla i oslava 60. výročí Katedry historie OU

Pokud máte rádi historii jistě vás bude zajímat, že Archiv města Ostravy vydal už 38 sborník. Jde o publikaci plnou zajímavostí z historie i současnosti města a tak se například dozvíte o mladíkovi z Přívozu, který dobyl New York a stal se milionářem díky kosmetice.

V Ostravě-Jihu vyhlásili výsledky školního participativního rozpočtu

Žáci základních škol v Ostravě-Jihu měli opět možnost rozhodnout o úpravě prostředí, ve kterém tráví čas díky školnímu participativnímu rozpočtu. Ten je zde realizován už šestým rokem, ale teprve druhým rokem se přihlásily všechny školy v obvodu.

Heřmanická halda - sanace by mohla začít už na jaře 2025

Heřmanická halda v severní části Ostravy je jedním z nejvýraznějších symbolů těžební minulosti našeho regionu. Obří masa hlušiny vznikla jako odpad při těžbě černého uhlí. Přestože se jedná o pozůstatek zaniklé těžby, sanace a ekologická stabilizace haldy jsou stále aktuálními tématy. Státní podnik Diamo, který má likvidaci haldy na starosti, předložil v průběhu letošního roku návrh sanace, který ale následně stáhl. Aktuálně se připravuje projektová dokumentace sarkofágu, který by se měl začít stavět na jaře.

Ústřední knihovna v Ostravě projde rekonstrukcí. Vznikne tak moderní komunitní centrum

29. listopadu 2024 13:17 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava začne s realizací projektu Otevřená knihovna. Jde o kompletní rekonstrukci vnitřních prostor, jejíž cílem je přeměnit knihovnu na moderní komunitní centrum, kde bude možná rychlá výpůjčka knih, ale také příjemné trávení volného času v útulných prostorách.

Centrum pro rodinu a sociální péči připravilo benefici na podporu handicapovaných

29. listopadu 2024 10:14 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček | Miniexpres centra Ostravy

Centrum pro rodinu a sociální péči v Ostravě připravilo další ročník benefiční akce Světlo mladým s handicapem. Lidé mohou zakoupením minisvítilen podpořit sociálně aktivizační službu Brána, která pomáhá právě handicapovaným.

Waldorfská základní a střední škola v Porubě slavnostně otevřela dvě nové odborné učebny

29. listopadu 2024 8:13 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Waldorfská základní škola a střední škola Ostrava-Poruba postupně modernizuje své prostory. V těchto dnech slavnostně otevřela dvě nové odborné učebny. A to přírodovědnou a počítačovou.

Tylův sad v Ostravě prošel revitalizací za 11 milionů korun
Vydáno 8. března 2024 16:36, Ostrava-město, Jiří Cileček
Ostrava má další nový městský park. Tylův sad u Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity ve Slezské Ostravě prošel kompletní revitalizací za 11 milionů korun. Původně nevzhledná lokalita bude nyní sloužit k relaxaci i pro vzdělávací aktivity studentů univerzity.

Dokončení Tylova sadu; zdroj foto: Steisi Foto

Zcela novou podobu vetkl autor návrhu revitalizace Tylova sadu území předprostoru Přírodovědné fakulty Ostravské univerzity ve Slezské Ostravě. Původně nevzhledné území Tylova sadu bylo proměněno v městský park, určený pro každodenní relaxaci obyvatel i vzdělávací aktivity studentů univerzity. Park nabízí nové dřevěné molo, chodníky, mobiliář a vyměněno bylo i veřejné osvětlení. Území má za sebou terénní a sadové úpravy, založen byl trávník a vysazeny nové stromy, keře, trvalky i cibuloviny.

Hana Tichánková (ANO), náměstkyně primátora Ostravy:  "Významná a zdařilá změna podoby parku je na první pohled zřejmá. Veřejnost ji jistě přivítá a místo se záhy stane vyhledávaným prostorem pro odpočinek, ale i pro výukové aktivity studentů. Pořízen byl nový mobiliář v širokém spektru, počínaje dřevěným molem, neschází lavičky, stoličky i nádoby na tříděný odpad. Za zmínku stojí jistě i doplnění prostoru o vodící prvky pro zrakově handicapované osoby nebo atypické pojezdové mříže u dvou stávajících dominantních stromů k ochraně kořenů v provedení CORTEN."

Zpevněné plochy parku obsáhly mlatové i dlážděné chodníky, původní asfaltové povrchy byly odstraněny. Srážkové vody ze zpevněných ploch byly svedeny do mrtvého ramene s přelivovou vpustí a zaústěním zpět do kanalizace. Při revitalizaci bylo vyměněno stávající zařízení veřejného osvětlení, stejně jako šest svítidel na ulici Chittussiho. Nově instalována svítidla jsou s LED světlenými zdroji a autonomním řízením provozu. Návštěvníci parku naleznou v prostoru nové dřevěné molo o ploše přesahující 36 m², vyvýšené nad okolní terén o zhruba 60 cm. Dřevěné molo bylo vystavěno z modřínových terasových prken s protiskluzovým rýhováním. Volen byl také esteticky vhodný a udržovatelný mobiliář, včetně košů na směsný a tříděný odpad.

Břetislav Riger (Ostravak), náměstek primátora Ostravy: "Zhotovitelem stavby byly Inženýrské a dopravní stavby Olomouc, práce v území započaly o loňských letních prázdninách a dokončeny byly v březnu 2024. Náklady na stavební práce revitalizace sadu dosáhly takřka 11 milionů korun s DPH. Novou podobu navrhl parku Atelier 38. Projekt byl financován prostřednictvím Norských fondů."

Nově bylo vysazeno osm tradičních lip zelených, atraktivní javor Bürgerův i habr obecný. Mezi novou výsadbou nalezneme také jírovec, dřín, šeříky, hortenzii latnatou, bobkovišeň a mnohé další. Neschází stovky půdopokryvných brslenů i barvínků. Lidé se budou moci těšit i z krásy trvalek, zběhovců, bergénií, ostřice a řady dalších. Na jaře potěší návštěvníky květy stovek ladoněk i narcisů. Neschází ani kapraď samec či hortenzie.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Perspektivní zeleň byla zachována, kácení bylo realizováno pouze u provozně nebezpečných dřevin. Nevzhledná keřová zeleň byla nahrazena novou výsadbou. Vysazeno bylo deset nových stromů, zhruba osm desítek keřů, takřka 1100 půdopokryvných dřevin. Nezapomněli jsme na trvalky a traviny, kterých bylo vysazeno téměř šest tisíc kusů a doplnilo je 1750 kusů cibulovin i skoro šest desítek kapradin. Založeny byly trávníky, parkový, bylinný i květnatý luční, v součtu bezmála tři tisíce m²."

Park se opravoval od loňských prázdnin a s jeho využitím počítá i Ostravská univerzita.

Petr Kopecký, rektor Ostravské univerzity: "Je tady pódium i řada laviček, takže si myslím, že se využití pro výuku přímo nabízí. Přírodovědecká fakulta ale dělá i řadu akcí pro studenty, takže si myslím, že i pro tyto akce je prostor naprosto ideální. Revitalizace se velmi povedla, takže Přírodovědecká fakulta bude schopna park velmi dobře využít."

Historie území není nikterak zanedbatelná. Sad byl původně projektován jako náměstí, které však klasickým náměstím pravděpodobně nikdy nebylo.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Území bylo v roce 1907 pojmenováno jako náměstí Císaře Františka Josefa (Franz Josef Platz). Místo bylo přejmenováno na základě návrhu technické sekce Správní komise města Slezská Ostrava na zasedání správní komise 12. ledna 1922, přičemž komise navrhla i úpravu prostoru. Od roku 1922 bylo místo pojmenováno jako náměstí Svobody (Městský sad). V letech 1939–1942 byl sad pojmenován jako sad Petra Bezruče, který pak v letech 1942–1945 byl bezejmenný. Od roku 1945 neslo území opět pojmenování sad Svobody. K poslední změně názvu pak došlo v roce 1948 na Tylův sad, název je používán dodnes."

Park měl rozlohu asi 0,5 hektaru a byly v něm umístěny dva památníky. Starší památník ke stoletému výročí národní hymny z nehlazeného mramoru s nápisem „Kde domov můj 1834-1934“ již neexistuje. Jeho stavbu inicioval v roce 1934 ženský odbor Matice osvěty lidové ve Slezské Ostravě. Druhý památník nechal postavit tentýž spolek v roce 1937 při příležitosti oslav 70. narozenin Petra Bezruče, jednalo se o bronzovou bustu básníka s citátem básně „já.“ Dochovala se mramorová deska s Bezručovými verši, památník byl očištěn a přemístěn na důstojné místo v horní části parku. Bezručův pomník byl původně umístěn při měšťanské škole na Baranovci a v roce 1939 přemístěn do sadu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000041938/tyluv-sad-v-ostrave-prosel-revitalizaci-za-11-milionu-korun