Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • OTRÁVENÝ RYBNÍK MÍČOVEC VE STONAVĚ ČISTÍ SPECIÁLNÍ BAKTERIE. INFO NA POLAR.CZ
  • PŘÍPRAVA OBCHVATU KRNOVA POKRAČUJE, ŘSD MÁ VYKOUPENO 77% POZEMKŮ
  • FRÝDEK-MÍSTEK OPRAVIL MULTIFUNKČNÍ HŘIŠTĚ NA STOVKÁCH
  • OSTRAVSKÁ UNIVERZITA CHYSTÁ MODERNIZACI BUDOV ZA TÉMĚŘ 455 MILIONŮ KORUN
  • NOVOJIČÍNSKÁ ŠKOLA MÁ VICEMISTRA REPUBLIKY V TRUHLÁŘSKÉM OBORU
  • KARVINÁ ZAČÍNÁ REGULOVAT UMÍSŤOVÁNÍ VÝDEJNÍCH BOXŮ
  • BUDOUCÍ CUKRÁŘI Z CELÉHO MSK SE V OPAVĚ UTKALI V SOUTĚŽI O NEJLEPŠÍ DEZERT
  • NOVÝ JIČÍN VYHLÁSIL OSOBNOSTI ROKU 2024, POPRVÉ I PODNIKATELE
  • POVODÍ ODRY JEDNALO V KRNOVĚ O PROTIPOVODŇOVÉ OCHRANĚ KRNOVA
  • ECMO TÝM FNO A ZÁCHRANÁŘI CVIČILI NAPOJENÍ PACIENTA NA MIMOTĚLNÍ OBĚH V TERÉNU
  • SLEZSKÁ OSTRAVA INVESTUJE DO REKONSTRUKCE BYTŮ V DPS HLADNOVSKÁ
  • OSTRAVA PŘIPRAVUJE MODERNIZACI PODCHODU U TRAMVAJOVÉ ZASTÁVKY DŮL HLUBINA
  • KRAJ PŘISPÍVÁ NA OPRAVY JURKOVIČOVY SUŠÁRNY, STŘECHY TRÚBY, ROUBENEK I KOSTELŮ
  • PROBÍHÁ DEMOLICE MOSTU NAD ŽELEZNIČNÍ TRATÍ V PROSTŘEDNÍ SUCHÉ
  • O VELIKONOCÍCH V OSTRAVĚ PROBĚHNE AKCE MP BEZPEČNĚJŠÍ NAKUPOVÁNÍ A PARKOVÁNÍ

Kdo má zájem o hyperbarickou komoru, nechť volá na Fifejdy

Ostrava-město |

Městská nemocnice Ostrava nabízí vyřazenou hyperbarickou komoru, kterou před časem nahradila zbrusu novým zařízením. Starší kus o hmotnosti 50 tun by si mohl odvézt nový majitel, pokud se dohodne na podmínkách. Jde o historicky významné zařízení, které bylo pořízeno mezi prvními v Evropě po důlním neštěstí a za dlouhá léta provozu jím prošlo přes 212 tisíc pacientů.

Provoz původní hyperbarické komory v Městské nemocnici Ostrava byl zahájen 9. září 1965. Zařízení bylo první v tehdejším Československu a třetí v Evropě, po Amsterdamu a Glasgow. Desetimístnou komoru vážící zhruba 50 tun o délce 976 centimetrů a šířce 3,5 metru nahradila po 58 letech nová vícemístná kvadratická komora s kapacitou 18 míst, z toho je 14 pro pacienty. Pro staré zařízení se hledá nové využití. 

Petr Uhlig, ředitel Městské nemocnice Ostrava: "Výměnu staré komory za novou jsme začali řešit před zhruba osmi lety, o dalším osudu staré technologie vedeme s městem debaty posledních několik měsíců. Je jisté, že ani jedna strana nechce, aby komora skončila ve šrotu. Za nemocnici bychom komoru rádi zachovali v areálu jako připomínku historie s možností její prohlídky nebo i krátkého odpočinku."

Hyperbarická komora v Městské nemocnici Ostrava je stále jediná pro celou Moravu i Vysočinu. Od zahájení jejího provozu v roce 1965 do konce loňského roku v ní přes 21 tisíc pacientů absolvovalo téměř 266 tisíc kyslíkových terapií. 

Břetislav Riger (OSTRAVAK), investiční náměstek: "Od začátku března je v Městské nemocnici Ostrava v provozu nová hyperbarická komora. Tu starou proto nabízíme darem takovému zájemci, který pro ni najde smysluplné využití, aby mohla sloužit co nejširší veřejnosti. Oslovili jsme například Svět techniky v Dolních Vítkovicích a Národní technické muzeum, odmítli nás s odůvodněním, že exponát je velký a těžký a nezapadá do jejich koncepce."

Doplnil, že stará hyperbarická komora je umístěna v objektu, který čeká na svou demolici. 

Břetislav Riger, investiční náměstek: "Zatím jsme ji pozastavili a hledáme. Uvědomujeme si, že náklady na vyzdvižení komory a její převoz si vyžádají finanční investici v řádu vyšších stovek tisíc, které by hradil zájemce. Za určitých okolností si umím představit, že by město se souhlasem radních a zastupitelů mohlo na přesun komory přispět."

Bezprostředním podnětem k vybudování komory bylo důlní neštěstí, ke kterému došlo 7. 1. 1963 na dole Eduard Urx, při kterém na otravu sirovodíkem zemřelo devět horníků. Na zasedání havarijní komise zazněla informace, že při různých intoxikacích a těžkých úrazech může pomáhat léčba v hyperbarické komoře. Následovalo rozhodnutí, že se komora v Ostravě postaví. 

Michal Hájek, primář Centra hyperbarické medicíny: "O komoru by mohl mít zájem třeba i některý z bohatých mecenášů a současně obdivovatelů technických exponátů, zdravotnické techniky nebo potápěčské techniky. V takovém případě by se už ale nemohlo jednat o dar."

Ke slavnostnímu otevření nové komory s vyšší kapacitou a výrazně komfortnějším zázemím došlo 1. března 2024. Zařízení vybavené veškerou specializovanou zdravotní technikou pro ošetřování kriticky nemocných pacientů stojí ve dvoupodlažní budově uvnitř nemocničního areálu. Výstavbu objektu za téměř 42 milionů korun bez DPH hradilo město Ostrava, na nákupu technologie za 36 milionů korun bez DPH se podílejí město Ostrava a Městská nemocnice Ostrava. 

Pracoviště pomáhá širokému spektru pacientů. Léčba je využívána asi u 20 léčebných indikací a stavů. Jedná se o akutní i chronické indikace. Z akutních jsou to zejména dekompresní poranění u potápěčských nehod nebo vzduchové embolie do mozkových tepen, závažné akutní intoxikace oxidem uhelnatým, závažné infekce měkkých tkání či závažné drtivé úrazy končetin. Z chronických je to nejčastěji léčba pacientů s nehojícími se ulceracemi na dolních končetinách, zejména u cukrovky, a pak to jsou velmi často pacienti s takzvanou náhle vzniklou poruchou sluchu. V celé České republice je dohromady 13 hyperbarických komor, na Moravě stále jediná v Městské nemocnici Ostrava.

Nahlásit chybu


Jel v obci 125 km/h, chtěl prý „vyzkoušet radar“. Policie během dopravní akce rozdávala i další pokuty

Dnes 11:06 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V obci Holčovice na Bruntálsku naměřili policisté řidiči osobního auta 125 km/h. Muž jim tvrdil, že si chtěl „vyzkoušet radar“. Za pár hodin během dopravní akce policisté v kraji zjistili desítky dalších přestupků, včetně telefonování za jízdy, jízdy bez dálniční známky nebo vjezdu na železniční přejezd na červenou.

Speciální bakterie čistí otrávený rybník Míčovec

O biologickou rovnováhu a čistoty vody v rybníku Míčovec ve Stonavě, který v lednu postihla ekologická havárie, se nově starají speciální bakterie. Do vody budou od dubna až do podzimu dávkovány celkem sedmkrát.

Záchranáři čtyř krajů nacvičovali zásah při podezření na vysoce nakažlivou nemoc

Dnes 10:34 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Záchranáři ze Zlínského, Moravskoslezského, Olomouckého a Jihomoravského kraje se ve středu sešli v Otrokovicích, kde společně trénovali zásah při výskytu vysoce nakažlivé nemoci. Záchranáři nacvičili mimo jiné i transport pacientů v izolačních prostředcích do specializovaného centra FN Bulovka.

Řidič tahače, kterým v D. Lutyni zatarasil přejezd a způsobil nehodu expresu, chce zpět řidičák, soud je proti

Včera 19:27, vydáno včera 18:06 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Krajský úřad MSK uspěl s kasační stížností proti rozsudku Krajského soudu v Ostravě v řízení, zda má či nemá být vráceno řidičské oprávnění šoférovi, který je podezřelý ze zaviněný železničního neštěstí v Dolní Lutyni. K tomu došlo 24. ledna 2024 ráno, když vjel s tahačem a vlekem s naloženým pracovním strojem na železniční přejezd, aniž by si před tím ověřil, zda je jeho souprava schopna terénní nerovnost bezpečně přejet. Kolos tam uvízl a narazil do něj osobní expres.

Kraj dává 43 milionů na podporu cestovního ruchu

Moravskoslezský kraj systematicky podporuje rozvoj cestovního ruchu. Přispívá na projekty, které zlepší infrastrukturu a zatraktivní region pro návštěvníky. I v letošním roce podpoří desítky projektů v několika oblastech.

Nicola salon: Kromě pedikúry nyní také laminace obočí a prodlužování řas

28. března 2025 8:03 | Komerční sdělení

Nicola salon na místeckém náměstí se specializuje na profesionální pedikúru a nyní rozšiřuje nabídku o laminaci obočí a řas, prodlužování řas.

Novojičínská škola má vicemistra republiky v truhlářském oboru

Obor truhlář novojičínské školy slaví další úspěch. Učeň třetího ročníku, Lukáš Klézl, je v práci se dřevem vicemistrem republiky. Už před dvěma lety dokonce dosáhl i na mistrovský titul.

V Havířově v noci hořelo auto, policie dopadla žháře během několika hodin

Včera 13:46 | Havířov | Lukáš Zavadil

Krátce po půlnoci v úterý 15. dubna vzplálo v Havířově zaparkované auto. Díky rychlému zásahu hasičů se plameny nerozšířily na další vozy. Policisté během několika hodin vypátrali podezřelého muže, který se k činu doznal. Hrozí mu až rok vězení.

Slezská Ostrava investuje do rekonstrukce bytů v Domě s pečovatelskou službou Hladnovská

Dům s pečovatelskou službou na Hladnovské ulici nabídne nově osm kompletně zrekonstruovaných bytů. Městský obvod do jejich oprav nainvestuje přes tři miliony korun. Práce na úpravách interiérů aktuálně začínají a rekonstrukce se dočká taky výtah.

Otevírání turistické sezony v Hradci nad Moravicí nabídlo i komentovanou prohlídku Weisshuhnova kanálu

Včera 15:08 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Hradci nad Moravicí přivítali jaro a otevřeli turistickou sezonu. Připraveno bylo 5 turistických tras, velikonoční prohlídky zámku, ražení mincí a komentované prohlídky naučné stezky Hanuše a Weisshuhnova kanálu.

Ulice Dr. Martínka bude bezpečnější. Rekonstrukce se dotkne hlavně chodců a cyklistů

Město Ostrava chce, aby se zranitelní účastníci silničního provozu cítili na ulici dobře a tak chystá další úpravu v Hrabůvce. Frekventovaný přechod na ulici Dr. Martínka bude bezpečnější a přehlednější. Rekonstrukce zklidní dopravu a zlepší pohyb přes tramvajovou trať.

Unikátní výstava ukazuje dramatické dějiny Slezskoostravského hradu ve 20. století

Chátrání a hrozící demolici Slezskoostravského hradu, stejně jako velké plány na jeho přebudování na hotel mapuje nová výstava ve věži hradu. Návštěvníci se na ní dozví více o dramatických osudech významné historické stavby ve 20. století.

Heřmanickou farní zahradu obohatil Kout ctností i pétanquové hřiště

Heřmanická farní zahrada v minulém týdnu slavnostně odhalila další atraktivity, které budou sloužit veřejnosti. Oblíbený odpočinkový prostor obohatilo nové hřiště na pétanque, ale hlavně speciální interaktivní výstava.

Ostravané recyklují elektrospotřebiče už 20 let. Fungují sběrné dvory i červené kontejnery

Ostravané mohou být příkladem v recyklaci odpadu a to nejen v tom běžném, který už téměř každý třídí díky barveným kontejnerům, ale i v elektrospotřebičích. Ve sběrných dvorech a červených kontejnerech končí tisíce tun elektroodpadu, který se dále využívá.

Kampaň na podporu lidí s dystonií skončila slavnostním křtem knihy v MNO

Křest knihy v Městské nemocnici Ostrava ukončil šestitýdenní kampaň na podporu pacientů se vzácnou neurologickou poruchou – dystonií. Cílem autorky Andrey Urbanové je pomoct dalším dystonikům se zvládáním nemoci a její osvěta.

Budovu porubské radnice museli opustit všichni zaměstnanci. Cvičili postupy při požáru

Na radnici v Ostravě-Porubě zasahovali v rámci cvičení hasiči. Budovu museli kvůli simulovanému požáru opustit všichni zaměstnanci. Cvičení prověřilo postupy a reakce nejen pracovníků radnice, ale také hasičů.

Kdo má zájem o hyperbarickou komoru, nechť volá na Fifejdy
Vydáno 14. března 2024 15:51, Ostrava-město, Libor Běčák
Městská nemocnice Ostrava nabízí vyřazenou hyperbarickou komoru, kterou před časem nahradila zbrusu novým zařízením. Starší kus o hmotnosti 50 tun by si mohl odvézt nový majitel, pokud se dohodne na podmínkách. Jde o historicky významné zařízení, které bylo pořízeno mezi prvními v Evropě po důlním neštěstí a za dlouhá léta provozu jím prošlo přes 212 tisíc pacientů.

Hyperbarická komora. Zdroj: Městská nemocnice Ostrava

Provoz původní hyperbarické komory v Městské nemocnici Ostrava byl zahájen 9. září 1965. Zařízení bylo první v tehdejším Československu a třetí v Evropě, po Amsterdamu a Glasgow. Desetimístnou komoru vážící zhruba 50 tun o délce 976 centimetrů a šířce 3,5 metru nahradila po 58 letech nová vícemístná kvadratická komora s kapacitou 18 míst, z toho je 14 pro pacienty. Pro staré zařízení se hledá nové využití. 

Petr Uhlig, ředitel Městské nemocnice Ostrava: "Výměnu staré komory za novou jsme začali řešit před zhruba osmi lety, o dalším osudu staré technologie vedeme s městem debaty posledních několik měsíců. Je jisté, že ani jedna strana nechce, aby komora skončila ve šrotu. Za nemocnici bychom komoru rádi zachovali v areálu jako připomínku historie s možností její prohlídky nebo i krátkého odpočinku."

Hyperbarická komora v Městské nemocnici Ostrava je stále jediná pro celou Moravu i Vysočinu. Od zahájení jejího provozu v roce 1965 do konce loňského roku v ní přes 21 tisíc pacientů absolvovalo téměř 266 tisíc kyslíkových terapií. 

Břetislav Riger (OSTRAVAK), investiční náměstek: "Od začátku března je v Městské nemocnici Ostrava v provozu nová hyperbarická komora. Tu starou proto nabízíme darem takovému zájemci, který pro ni najde smysluplné využití, aby mohla sloužit co nejširší veřejnosti. Oslovili jsme například Svět techniky v Dolních Vítkovicích a Národní technické muzeum, odmítli nás s odůvodněním, že exponát je velký a těžký a nezapadá do jejich koncepce."

Doplnil, že stará hyperbarická komora je umístěna v objektu, který čeká na svou demolici. 

Břetislav Riger, investiční náměstek: "Zatím jsme ji pozastavili a hledáme. Uvědomujeme si, že náklady na vyzdvižení komory a její převoz si vyžádají finanční investici v řádu vyšších stovek tisíc, které by hradil zájemce. Za určitých okolností si umím představit, že by město se souhlasem radních a zastupitelů mohlo na přesun komory přispět."

Bezprostředním podnětem k vybudování komory bylo důlní neštěstí, ke kterému došlo 7. 1. 1963 na dole Eduard Urx, při kterém na otravu sirovodíkem zemřelo devět horníků. Na zasedání havarijní komise zazněla informace, že při různých intoxikacích a těžkých úrazech může pomáhat léčba v hyperbarické komoře. Následovalo rozhodnutí, že se komora v Ostravě postaví. 

Michal Hájek, primář Centra hyperbarické medicíny: "O komoru by mohl mít zájem třeba i některý z bohatých mecenášů a současně obdivovatelů technických exponátů, zdravotnické techniky nebo potápěčské techniky. V takovém případě by se už ale nemohlo jednat o dar."

Ke slavnostnímu otevření nové komory s vyšší kapacitou a výrazně komfortnějším zázemím došlo 1. března 2024. Zařízení vybavené veškerou specializovanou zdravotní technikou pro ošetřování kriticky nemocných pacientů stojí ve dvoupodlažní budově uvnitř nemocničního areálu. Výstavbu objektu za téměř 42 milionů korun bez DPH hradilo město Ostrava, na nákupu technologie za 36 milionů korun bez DPH se podílejí město Ostrava a Městská nemocnice Ostrava. 

Pracoviště pomáhá širokému spektru pacientů. Léčba je využívána asi u 20 léčebných indikací a stavů. Jedná se o akutní i chronické indikace. Z akutních jsou to zejména dekompresní poranění u potápěčských nehod nebo vzduchové embolie do mozkových tepen, závažné akutní intoxikace oxidem uhelnatým, závažné infekce měkkých tkání či závažné drtivé úrazy končetin. Z chronických je to nejčastěji léčba pacientů s nehojícími se ulceracemi na dolních končetinách, zejména u cukrovky, a pak to jsou velmi často pacienti s takzvanou náhle vzniklou poruchou sluchu. V celé České republice je dohromady 13 hyperbarických komor, na Moravě stále jediná v Městské nemocnici Ostrava.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000042041/kdo-ma-zajem-o-hyperbarickou-komoru-necht-vola-na-fifejdy