Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Ostrava-město |  | Magazín 112

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ostravská hromadná doprava je nejen kompletně bezdieselová, ale nyní má další prvenství v rámci všech velkých dopravců. Všechny vozy jsou vybaveny bezpečnostními kamerami. Celkem se jedná o 569 autobusů, tramvají i trolejbusů a každé vozidlo má od 5 - 10 kamer podle typu a velikosti.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Za posledních 10 let nám klesla kriminalita asi o polovinu a klesá i v posledních letech. Takže se to daří a právě navýšení kamerových systémů v prostředcích MHD je dalším nástrojem k zlepšení situace. My víme z dat, že lidé vnímají bezpečnost ve veřejné dopravě jako klíčovou věc a že to je opravdu téma častých diskuzí. A právě to posílení kamerového systému je krok správným směrem, protože má to dva efekty. Jednak je to samozřejmě preventivní opatření, kdy lidé vidí, že kamery tam jsou a samozřejmě trestné činnosti, ať už vandalství anebo i násilné trestné činnosti se nedopouštějí. A pokud se jí dopustí, tak samozřejmě kamery vedou právě ke zvýšení objasněnost těch trestných činů. Samozřejmě děláme řadu preventivních opatření pro děti, pro seniory, ale i pro širokou veřejnost. Preventivní programy pro nás dělá městská policie. Děláme je ve spolupráci se státní policií. Samozřejmě tím dalším nástrojem je posilování kamerového systému nejenom ve veřejných prostředcích, ale vlastně v celém městě. Snažíme se podporovat činnost státní policie a potom zejména u městské policie se nám v posledních době daří navyšovat i personální stavy strážníků. Takže těch opatření je celá řada."
Daniel Morys, ředitel Dopravního podniku Ostrava: "Jsem rád, že dnes můžeme sdělit našim cestujícím, maminkám, babičkám, že městská hromadná doprava v té běžné výpravě je již pokrytá kamerovým systémem tak, že vždy kamery pokrývají ten běžný provoz. Dnes vlastně slavnostně říkáme, že těch posledních sto čtyřicet vozů a tisíc kamer je aktivováno. To znamená přes pět set dvacet devět vozů je vybaveno kamerovým systémem tak, že ta naše snaha od roku 2016, kdy jsme postupně pokrývali i v rámci obnovy a v rámci investic do kamerového systému náš vozový park, že skutečně kamery nás nyní mohou kompletně městské hromadné dopravě chránit i v běžných situacích, ve zdravotních situacích, ale i v situacích, kdy skutečně potřebují naši cestující pomoc."

Kamery jsou důležité pro práci policie, která si jen loni vyžádala více než tisícovku záznamů.

Antonín Řezníček, ředitel PČR Ostrava: "Může dojít nějakému napadení, poškození vozidel a tak podobně, ale také je velmi velký důraz v důkazním řízení kladen na to, že zde komentujeme pohyb pachatele. To znamená, v rámci Ostravy máme nějaké kamerové systémy, vidíme pachatele, spáchá nějaký trestný čin, následně víme, že by měl odjet nějakou tramvají, takže si oficiálně vyžádáme tyto záběry. A zde jsou už tak dokonalé kamery, že jednoznačně tu osobu identifikujeme. Hodně spolupracují občané. Za což velmi děkuji, že nám oznamují, co se jedná za osobu a v několika případech pachatel už radši přichází sám, případně s advokátem. Dá se říct, že za poslední tři roky to vzrostlo už přes tisíc žádostí. A to není žádost jenom na třeba jednu kameru. My můžeme žádat o více tramvají, které nám projíždějí v tom místě, protože hledáme nějakou osobu, na kterou máme jenom nějaký popis. Následně potom získáváme několik kamerových záznamů. Když máme to štěstí, tak najdeme tu osobu a ten záběr je jednoznačný."

Městská policie dbá na bezpečnost v MHD i v rámci nejrůznějších kontrolních akcí, kdy spolupracuje s asistenty přepravy.

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "V loňském roce jsme takto realizovali 870 akcí, což je jedna část spolupráce a ta druhá je rozvíjení techniky a kamerového systému. V současné době už máme také namontovány tři detektory hluku, které nás upozorňují na třesk skla a zoufalé volání o pomoc, případně střelbu. No a v neposlední řadě tak jak už dneska bylo zmíněno, tak dodatečné doplnění kamer i do jednotlivých prostředků městské hromadné dopravy, což nám preventivně jednoznačně pomůže a zvýší pocit bezpečí cestujících."

Záznamy z kamer jsou uchovávány pět dnů. Podnik je nemůže zveřejňovat ani poskytovat veřejnosti. Pracovat s nimi může pouze policie nebo správní orgány.

Nahlásit chybu


K tématu

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

18. dubna 2024 11:58 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

17. dubna 2024 9:17 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Senioři si mohou požádat o kukátko a bezpečnostní řetízek na dveře. Montáž obstarají strážníci

6. června 2023 13:38 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava se dlouhodobě zaměřuje na pomoci seniorům, kteří patří mezi zranitelné skupiny obyvatel. Projekt městské policie a magistrátu jim umožňuje zdarma získat bezpečnostní řetízek a kukátko na dveře.


V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

Včera 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Novojičínští senioři vyslechli, jak se na sítích šíří informace. Teď jsou na řadě řetězové e-maily

Zorientovat se v nárůstu informací, které nás atakují prostřednictvím sociálních sítí. To je cíl přednášek, které se konají v novojičínské městské knihovně. Zacíleny jsou na seniory. Pomohly jim například rozklíčovat, jak se tyto informace šíří.


Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Mostek v Loučce musí zbourat, na řadě jsou demolice nebo opravy dalších

Lávka u ulice Za Potokem v Loučce, vedoucí přes Grasmanku, musela být demolována. Nahradí ji tu nová. Důvodem byl špatný technického stav, který se ovšem týká více mostních objektů na území města.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

Porubské mateřské školy patřily zápisům dětí. Jejich kapacita je dostatečná

16. května 2024 20:53 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubské mateřské školy patřily zápisům dětí. Rodiče je mohli přihlásit do kterékoli školky v obvodu. Spádovou oblastí je totiž celá Poruba.

Mladí cyklisté z Ostravy se učili bezpečnému provozu a zasoutěžili si

16. května 2024 20:39 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Regionální zprávy POLAR

Se zásadami bezpečného chování v silničním provozu se každoročně seznamují žáci 3. až 5. tříd základních škol z Ostravy. Vyvrcholením dopravní výuky mladých cyklistů byla soutěž, která se konala na dopravním hřišti v Hrabůvce.

Nenechávejte v autech nic cenného. Zloděj během pár dní vykradl 16 vozidel v Ostravě

16. května 2024 11:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Dnes máme dobrou zprávu pro majitele vozidel. Ostravským policistům se podařilo zadržet zloděje, který během pár dní vykradl 16 aut. Zároveň je to ale pro řidiče výstraha, aby nenechávali v autech nic cenného, protože právě viditelné věci pachatele přilákaly.

ZŠ Bohumínská poprvé navštívili žáci z polského Těšína, školy navázaly přeshraniční spolupráci

Žáci i učitelé Základní školy Bohumínská ve Slezské Ostravě a Szkoły Podstawowej nr 1 z polského Těšína se poprvé sešli, aby navázali přeshraniční spolupráci. Polské hosty čekalo v Ostravě tradiční přivítání chlebem se solí, ale i prohlídka školy, nebo přátelský zápas v basketbalu.

Slezskoostravské Bazaly hostily trenérskou konferenci, přednášel i trenér španělského FC Sevilla

Na Bazalech proběhla další trenérská konference – ojedinělá akce určená jak trenérům, tak i fotbalovým nadšencům. Své zkušenosti zde letos předávali jak reprezentační trenéři, tak i šéftrenér mládeže FC Sevilla, José Ramón Collado.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost
Vydáno 18. dubna 2024 10:24, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ostravská hromadná doprava je nejen kompletně bezdieselová, ale nyní má další prvenství v rámci všech velkých dopravců. Všechny vozy jsou vybaveny bezpečnostními kamerami. Celkem se jedná o 569 autobusů, tramvají i trolejbusů a každé vozidlo má od 5 - 10 kamer podle typu a velikosti.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Za posledních 10 let nám klesla kriminalita asi o polovinu a klesá i v posledních letech. Takže se to daří a právě navýšení kamerových systémů v prostředcích MHD je dalším nástrojem k zlepšení situace. My víme z dat, že lidé vnímají bezpečnost ve veřejné dopravě jako klíčovou věc a že to je opravdu téma častých diskuzí. A právě to posílení kamerového systému je krok správným směrem, protože má to dva efekty. Jednak je to samozřejmě preventivní opatření, kdy lidé vidí, že kamery tam jsou a samozřejmě trestné činnosti, ať už vandalství anebo i násilné trestné činnosti se nedopouštějí. A pokud se jí dopustí, tak samozřejmě kamery vedou právě ke zvýšení objasněnost těch trestných činů. Samozřejmě děláme řadu preventivních opatření pro děti, pro seniory, ale i pro širokou veřejnost. Preventivní programy pro nás dělá městská policie. Děláme je ve spolupráci se státní policií. Samozřejmě tím dalším nástrojem je posilování kamerového systému nejenom ve veřejných prostředcích, ale vlastně v celém městě. Snažíme se podporovat činnost státní policie a potom zejména u městské policie se nám v posledních době daří navyšovat i personální stavy strážníků. Takže těch opatření je celá řada."
Daniel Morys, ředitel Dopravního podniku Ostrava: "Jsem rád, že dnes můžeme sdělit našim cestujícím, maminkám, babičkám, že městská hromadná doprava v té běžné výpravě je již pokrytá kamerovým systémem tak, že vždy kamery pokrývají ten běžný provoz. Dnes vlastně slavnostně říkáme, že těch posledních sto čtyřicet vozů a tisíc kamer je aktivováno. To znamená přes pět set dvacet devět vozů je vybaveno kamerovým systémem tak, že ta naše snaha od roku 2016, kdy jsme postupně pokrývali i v rámci obnovy a v rámci investic do kamerového systému náš vozový park, že skutečně kamery nás nyní mohou kompletně městské hromadné dopravě chránit i v běžných situacích, ve zdravotních situacích, ale i v situacích, kdy skutečně potřebují naši cestující pomoc."

Kamery jsou důležité pro práci policie, která si jen loni vyžádala více než tisícovku záznamů.

Antonín Řezníček, ředitel PČR Ostrava: "Může dojít nějakému napadení, poškození vozidel a tak podobně, ale také je velmi velký důraz v důkazním řízení kladen na to, že zde komentujeme pohyb pachatele. To znamená, v rámci Ostravy máme nějaké kamerové systémy, vidíme pachatele, spáchá nějaký trestný čin, následně víme, že by měl odjet nějakou tramvají, takže si oficiálně vyžádáme tyto záběry. A zde jsou už tak dokonalé kamery, že jednoznačně tu osobu identifikujeme. Hodně spolupracují občané. Za což velmi děkuji, že nám oznamují, co se jedná za osobu a v několika případech pachatel už radši přichází sám, případně s advokátem. Dá se říct, že za poslední tři roky to vzrostlo už přes tisíc žádostí. A to není žádost jenom na třeba jednu kameru. My můžeme žádat o více tramvají, které nám projíždějí v tom místě, protože hledáme nějakou osobu, na kterou máme jenom nějaký popis. Následně potom získáváme několik kamerových záznamů. Když máme to štěstí, tak najdeme tu osobu a ten záběr je jednoznačný."

Městská policie dbá na bezpečnost v MHD i v rámci nejrůznějších kontrolních akcí, kdy spolupracuje s asistenty přepravy.

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "V loňském roce jsme takto realizovali 870 akcí, což je jedna část spolupráce a ta druhá je rozvíjení techniky a kamerového systému. V současné době už máme také namontovány tři detektory hluku, které nás upozorňují na třesk skla a zoufalé volání o pomoc, případně střelbu. No a v neposlední řadě tak jak už dneska bylo zmíněno, tak dodatečné doplnění kamer i do jednotlivých prostředků městské hromadné dopravy, což nám preventivně jednoznačně pomůže a zvýší pocit bezpečí cestujících."

Záznamy z kamer jsou uchovávány pět dnů. Podnik je nemůže zveřejňovat ani poskytovat veřejnosti. Pracovat s nimi může pouze policie nebo správní orgány.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000042637/kamerami-jsou-uz-vybaveny-vsechny-vozy-mhd-v-ostrave-velmi-to-zvysuje-bezpecnost