Ostrava se snaží podporovat školství mnoha různými způsoby a dotačními tituly. Novinkou je sloučení několika projektů do jednoho s názvem "Klíče pro budoucnost našich dětí." Projekt si klade za cíl zvyšovat úroveň zájmového vzdělávání dětí a mládeže v oblastech přírodních věd, polytechnické výchovy a práce s digitálními technologiemi.
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Klíče pro budoucnost našich dětí III v zásadě představují sloučení několika samostatných projektů, které se týkají dohromady osmi budov, ve kterých fungují tři střediska volného času a jeden dům dětí a mládeže. Tato zařízení jsou pochopitelně našimi příspěvkovými organizacemi,“ upřesnila náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová. „Konkrétně se jedná o tři budovy Střediska volného času Korunka v Mariánských Horách, stejný počet objektů Domu dětí a mládeže v Porubě a po jedné budově v případě Střediska volného času Moravská Ostrava, jakož i Střediska volného času Ostrava – Zábřeh. Součástí jejich modernizace a rozšíření je také plná konektivita těchto bezbariérových objektů.“
Město také velmi dbá na rozvoj jazykové vybavenosti. Dotace mohu čerpat školy od mateřských až po střední. Rozděleno bude 9 milionů korun mezi 42 škol.
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Prostřednictvím tohoto programu a výzvy usilujeme o dosažení a udržení optimální úrovně cizojazyčné a bilingvní výuky v našich školách. Hlavní cíl pak spočívá v dlouhodobém růstu komunikačních dovedností a jazykových kompetencí těch, kdo žijí v našem městě,“ přiblížila náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová. „Patřičná jazyková vybavenost často bývá rozdílovou položkou, která rozhoduje o úspěchu či neúspěchu při hledání dobrého zaměstnání. Znalost jazyků taktéž sehrává stěžejní roli v nabývání poznatků, znalostí a dovedností ze zahraničních zdrojů, usnadňuje cestování a výměnu informací. Ne nadarmo se odnepaměti říká, že kolik řečí známe, tolikrát jsme člověkem.“
Ostrava se také zaměřuje na talenty. Každý rok je například vyhlašována anketa Talent roku a vybraní studenti pak slouží jako příklad pro ostatní.
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Podpora talentů od útlého dětství představuje pevnou součást naší vzdělávací politiky. Jsme si jako město dobře vědomi, že ideální stav spočívá v rozpoznání a podchycení talentu už při samotném vstupu do vzdělávacího systému. Pak je možné dětské vlohy co nejlépe rozvinout, pracovat s nimi a vytvořit nadanému dítěti optimální prostředí k seberealizaci,“ uvedla náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová. „Vynaložené prostředky se nám všem několikanásobně vrátí, proto je dobré pohlížet na ně jako na investici. V lidech a jejich schopnostech spočívá největší bohatství. Lidský kapitál je navíc o to cennější v zemích jako Česká republika, které neoplývají surovinovým bohatstvím, na němž by postavily svou prosperitu. Naší ropou a diamantovou žílou zkrátka musí být šikovní lidé. Ostrava k tomuto cíli aktivně přispívá.“
Další z aktivit je konference Talent City, která je plánována na říjen.
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Cílem konference Talent City je sdílení dobré praxe a inspirace pro práci s nadanými dětmi, žáky a studenty. Čekají nás dva dny nabité zajímavými informacemi, plné interaktivních workshopů, prezentací a debat. Zapojení téměř dvou desítek ostravských organizací a spolků je důkazem toho, že Ostrava má v oblasti vzdělávání co nabídnout. Dobře však víme, že podnětným nápadům se daří rovněž jinde. Proto dojde také na prezentaci pestrých inspiračních zdrojů z Prahy, Brna, Olomouce, Zlína nebo Hradce Králové."
Zastupitelstvo Ostravy také schválilo 10 mil kč. na rozvoj kvality školství pro rok 2025. Od roku 2005 už bylo podpořeno přibližně 2700 projektů a rozděleno 121 milionů korun. Peníze jdou na projekty v oblasti čtenářské a mediální gramotnosti, matematické a finanční gramotnosti, podnikavosti a kreativity, enviromentálního vzdělávání, polytechnického vzdělávání a také řemesel.