Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Poruba hledá nový název prostoru u Floridy. Veřejnost může posílat náměty do 15. listopadu

Ostrava-město |

Poruba hledá nový oficiální název pro zrekonstruované prostranství u kruhového objezdu na Hlavní třídě, kterému se přezdívá Florida. Označení se ujalo po restauraci, která v místě stávala. Nyní ale místo vypadá zcela jinak a obvod pro něj hledá nové pojmenování.

Prostranství u kruhového objezdu prošlo celkovou rekonstrukcí, která trvala zhruba rok a skončila letos v červnu. Původní zázemí, včetně restaurace Florida, šlo k zemi a nahradilo jej nové. Dominantním prvkem je kruhová vyhlídka.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,My jsme k tomu místu od začátku přistupovali zodpovědně. Věděli jsme, že je to centrální území Poruby a musí se k tomu přistoupit tak, aby tam vzniklo něco, co si lidé sami přejí. My jsme to skutečně pojali tak, že nejprve proběhla participace s obyvateli, byla vytvořena studie a ptali jsme se lidí, jak si představují funkci tohoto území do budoucna. Drtivá většina lidí nám napsala, že je to místo setkávání lidí, místo pro volnočasové aktivity, pro zmrzlinu. A vlastně tu funkci území chtěli tak, jak byla historicky daná. Takže my jsme ji neměnili, my jsme se jen snažili vypracovat projekt, který bude splňovat to, co se lidé sami přejí.”
Martin Otipka, mluvčí Ostravy-Poruby: ,,Prostor pod kruhovým objezdem na Hlavní třídě, kterému lidé obecně říkají Florida nebo u Lenina v podstatě dodnes nemá žádné oficiální jméno. Proto tou naší snahou je, aby vedle těch neoficiálních pojmenování, která samozřejmě mohou zůstat a každý místu může říkat jak chce, jsme měli i oficiální název. Vzhledem k tomu, že je to náměstí či park, tak bychom byli rádi, kdyby nám lidé poslali podněty, jak by se park či náměstí mohli jmenovat.”
obyvatelé Ostravy-Poruby: ,,Slyšel jsem o tom, že se hledá nový název. Používáme názvy, které jsou zvyklé z minulosti, takže byla tady Florida, restaurace, bar, zmrzlina, takže Florida.”

,,Florida, pořád je to Florida, ale dokážu si představit, že se to bude jmenovat třeba Nová Florida.”
,,Zažité tady bylo kdysi dávno u Lenina, protože tady stála socha, potom to byla Florida, no a teď možná, že se najde něco jiného. Hlavně ti mladí tomu budou říkat jinak, my si mezi sebou už budeme říkat u Floridy.”

Prostranství chce Poruba využívat také opět pro pořádání kulturních akcí. Některé se již do prostoru vrátily, například Letní umělecká scéna, Folklor bez hranic, některé premiéra v novém prostředí čeká a počítá se i se zapojením úplně nových.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,Dokonce i ten ochoz, který tam je, tak nádherně slouží jako nějaká terasa, ze které se můžete dívat dolů a akce máte jako na dlani. Pracujeme tam i se stínem, který je pod pergolou. Plánujeme tam Sdílko na další rok. Já si myslím, že tam vzniklo velmi pěkné území, které je svým způsobem originální, které nenajdete všude a lidé tam berou i návštěvy, aby se podívaly, což bylo i naše přání.”

Návrhy na nový název prostranství u kruhového objezdu na Hlavní třídě je možné posílat do 15. listopadu na e-mail redakce@moporuba.cz

Nahlásit chybu


K tématu

Poruba se připravuje na Vánoce a Vánoční jarmark. Připraven je bohatý program

23. října 2025 15:11 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava-Poruba už se připravuje na Vánoce. Jako každý rok Alšovo náměstí zaplní stánky s vánoční tematikou a připraven bude i doprovodný program. Stále se i ještě mohou hlásit zájemci, kteří by chtěli na Vánočním jarmarku prodávat.

Folklor bez hranic oživil Hlavní třídu. Představily se domácí i zahraniční soubory

21. srpna 2025 16:59 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostravu opět po roce ovládl mezinárodní festival Folklor bez hranic. Umělci zavítali také do Poruby. Průvodem a vystoupeními oživili Hlavní třídu - od Alšova náměstí po prostranství u Floridy.

Vánoční strom bude v Porubě zářit až do tří králů. Jarmark je otevřen do 23. 12.

4. prosince 2025 16:14 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba rozzářila svůj vánoční strom. Slavnostní rozsvícení na Alšově náměstí si opět nenechaly ujít davy lidí. Zpestřil ho také bohatý doprovodný program, který je připraven po celý Vánoční jarmark.


Auto v kolejišti zastavilo tramvaje. DPO zařídil náhradní dopravu

Včera 19:31 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

V Ostravě skončilo další auto v kolejišti tramvají. Tentokrát u frekventované křižovatky ulic Martinovská a Opavská. Událost omezila provoz tramvají číslo 4. Dopravní podnik Ostrava zařídil náhradní dopravu.

Otužilci plavali na Žermanické přehradě Mikulášskou štafetu

Včera 13:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na Žermanické přehradě se v sobotu 6. listopadu konala tradiční Mikulášská přeplavba. Otužilci z celého regionu se rozmístili podél obou břehů a plavali postupně různě dlouhé úseky, kdy si předávali bojku.

Havířov velkolepě oslavil 70 let od založení města

Včera 10:20 | Havířov | Bára Kelnerová

Vladimír Hron, Big Band Felixe Slováčka, představení Kůň pátý element, kapela Mirai a nakonec ohňostroj. Tak takovou oslavu připravilo město k 70. výročí založení Havířova. Pozváni byli i všichni obyvatelé narození v roce 1955.

Opava-Jaktař rozsvítila dřevěný betlém: klienti Charity přidali vyřezávaného velblouda

Včera 14:45 | Opava | Yvona Fajtová

Už potřetí se v Opavě-Jaktaři slavnostně rozsvítil vyřezávaný betlém, který vyrábějí klienti a zaměstnanci Charity Opava. Letos k němu přibylo nové vyřezané zvířátko – velbloud. Betlém vznikl před třemi lety na přání místních obyvatel, kteří v městské části postrádali vánoční výzdobu.

Stavba vodovodu na ulici Na Stráni omezuje dopravu, potrvá do konce tohoto roku

Včera 13:20 | Karviná | Gabriela Stašová

V karvinském Ráji momentálně probíhá výměna vodovodního řadu. O veškerých opravách byli obyvatelé včas informováni.

Čerpali podporu určenou pro ukrajinské uprchlíky. Cizinci podvodem získali 2,8 milionu korun

5. prosince 2025 10:37 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Za dávky získali 2,8 milionu korun. Přitom na ně neměli nárok. Dva cizinci využili údaje několika ukrajinských žen a pobírali na ně příspěvek na bydlení. Společně se svými partnerkami peníze utráceli za dovolené a nákupy. Kriminalisté obvinili muže i jejich přítelkyně z trestného činu.

Modernizace střechy na zimním stadionu je dokončena

5. prosince 2025 10:54 | Havířov | Bára Kelnerová

Modernizovaná víceúčelová hala v Havířově je opět v provozu. Město představilo novou střechu, vylepšenou akustiku, moderní vzduchotechniku i osvětlení a současně oznámilo, že po sezóně plánuje výměnu chladící desky.

Glow Up University Tour zavítalo poprvé i do Karviné, studentům ukázalo možnosti vysokých škol

Včera 13:10 | Karviná | Gabriela Stašová

Veletrh vysokých škol v Moravskoslezském kraji, Glow Up University Tour, se zastavila i v Karviné, aby ukázala studentům, že jít na vysokou školu má smysl a že i oni mohou nalézt svůj vysněný obor v regionu.

Pracoval na střeše a spadl z výšky sedmi metrů. Muž krvácel z hlavy a vážně si poranil nohu

5. prosince 2025 9:15 | Čeladná | Anna Břenková

Spadl z výšky okolo sedmi metrů při práci na střeše. Muž utrpěl krvácející zranění hlavy a vážně si zranil nohu. Byl letecky transportován do ostravské Fakultní nemocnice.

Vánoční kluziště v centru Ostravy opět těší bruslaře

5. prosince 2025 14:18 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

Rozsvícením stromu na Masarykově náměstí odstartovaly Ostravské Vánoce. Ty probíhají tradičně na čtyřech scénách, a jednou z neoblíbenějších je scéna vánočního kluziště.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. ledna 2026 od 25 560 Kč/měsíc

Pekaři

Ostrava Nástup: od 8. prosince 2025 od 35 000 do 45 000 Kč/měsíc

Ostravský program Tvoříme prostor oživí Radvanice, Bartovice i Svinov

Včera 18:29 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava podpoří další komunitní projekty, které rozvíjejí městské prostředí a posilují sousedské vztahy. V rámci programu Tvoříme prostor město rozdělí téměř milion korun. Nové nápady oživí veřejná místa v Radvanicích, Bartovicích a ve Svinově.

Dobrovolníci pořádají Vánoční sbírku pro děti z ostravských nemocnic

Včera 17:48 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Dlouhé dny v nemocnici jsou pro děti náročné, zvlášť v období Vánoc. Skupina dobrovolníků z Ostravska proto organizuje Vánoční sbírku pro děti v ostravských nemocnicích, která má dětem přinést více radosti, hry a pocit, že na ně někdo myslí. A to na základě konkrétních přání zdravotníků z jednotlivých oddělení.

Žáci ZŠ Ostravy-Jihu si vyzkoušeli, jak funguje samospráva obvodu

5. prosince 2025 12:04 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Na radnici městského obvodu Ostrava-Jih opět proběhlo simulované zastupitelstvo, které žákům místních základních škol přiblížilo fungování samosprávy. Dvoudenního programu se zúčastnila téměř padesátka dětí, zástupci vedení radnice obvodu i ostravští radní.

V Ostravě-Mariánských Horách slavnostně rozsvítili vánoční strom v kostele Panny Marie Královny

4. prosince 2025 17:32 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

V kostele Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách se slavnostně rozsvítil vánoční strom. Tradiční akce se už podruhé konala uvnitř chrámu, který dodává předvánočnímu setkání jedinečnou atmosféru. Program odstartoval koncert dětí z místních mateřských škol a školního sboru Základní školy generála Janka.

Vítězem Naší Poruby je Hravý odpočinek na osmáku. Autor může čerpat až 5 mil. Kč

4. prosince 2025 17:14 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Participativní rozpočet Naše Poruba zná vítěze. Veřejnost mohla vybírat ze tří finálových projektů. V hlasování, do kterého se zapojil rekordní počet lidí, nakonec uspěl návrh Hravý odpočinek na osmáku.

Strážníci se s BESIPEM zaměřili na bezpečnost chodců. Rozdávali také reflexní prvky

4. prosince 2025 17:08 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Městská policie Ostrava a BESIP vyrazili společně do ulic s preventivně informační akcí. S příchodem zimy a snížené viditelnosti se v Porubě zaměřili na osvětu chodců, kteří jsou nejzranitelnějšími účastníky provozu.

Poruba hledá nový název prostoru u Floridy. Veřejnost může posílat náměty do 15. listopadu
Vydáno 9. října 2025 16:13, Ostrava-město, Jana Lipowská
Poruba hledá nový oficiální název pro zrekonstruované prostranství u kruhového objezdu na Hlavní třídě, kterému se přezdívá Florida. Označení se ujalo po restauraci, která v místě stávala. Nyní ale místo vypadá zcela jinak a obvod pro něj hledá nové pojmenování.

Prostranství u kruhového objezdu prošlo celkovou rekonstrukcí, která trvala zhruba rok a skončila letos v červnu. Původní zázemí, včetně restaurace Florida, šlo k zemi a nahradilo jej nové. Dominantním prvkem je kruhová vyhlídka.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,My jsme k tomu místu od začátku přistupovali zodpovědně. Věděli jsme, že je to centrální území Poruby a musí se k tomu přistoupit tak, aby tam vzniklo něco, co si lidé sami přejí. My jsme to skutečně pojali tak, že nejprve proběhla participace s obyvateli, byla vytvořena studie a ptali jsme se lidí, jak si představují funkci tohoto území do budoucna. Drtivá většina lidí nám napsala, že je to místo setkávání lidí, místo pro volnočasové aktivity, pro zmrzlinu. A vlastně tu funkci území chtěli tak, jak byla historicky daná. Takže my jsme ji neměnili, my jsme se jen snažili vypracovat projekt, který bude splňovat to, co se lidé sami přejí.”
Martin Otipka, mluvčí Ostravy-Poruby: ,,Prostor pod kruhovým objezdem na Hlavní třídě, kterému lidé obecně říkají Florida nebo u Lenina v podstatě dodnes nemá žádné oficiální jméno. Proto tou naší snahou je, aby vedle těch neoficiálních pojmenování, která samozřejmě mohou zůstat a každý místu může říkat jak chce, jsme měli i oficiální název. Vzhledem k tomu, že je to náměstí či park, tak bychom byli rádi, kdyby nám lidé poslali podněty, jak by se park či náměstí mohli jmenovat.”
obyvatelé Ostravy-Poruby: ,,Slyšel jsem o tom, že se hledá nový název. Používáme názvy, které jsou zvyklé z minulosti, takže byla tady Florida, restaurace, bar, zmrzlina, takže Florida.”

,,Florida, pořád je to Florida, ale dokážu si představit, že se to bude jmenovat třeba Nová Florida.”
,,Zažité tady bylo kdysi dávno u Lenina, protože tady stála socha, potom to byla Florida, no a teď možná, že se najde něco jiného. Hlavně ti mladí tomu budou říkat jinak, my si mezi sebou už budeme říkat u Floridy.”

Prostranství chce Poruba využívat také opět pro pořádání kulturních akcí. Některé se již do prostoru vrátily, například Letní umělecká scéna, Folklor bez hranic, některé premiéra v novém prostředí čeká a počítá se i se zapojením úplně nových.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,Dokonce i ten ochoz, který tam je, tak nádherně slouží jako nějaká terasa, ze které se můžete dívat dolů a akce máte jako na dlani. Pracujeme tam i se stínem, který je pod pergolou. Plánujeme tam Sdílko na další rok. Já si myslím, že tam vzniklo velmi pěkné území, které je svým způsobem originální, které nenajdete všude a lidé tam berou i návštěvy, aby se podívaly, což bylo i naše přání.”

Návrhy na nový název prostranství u kruhového objezdu na Hlavní třídě je možné posílat do 15. listopadu na e-mail redakce@moporuba.cz

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000051013/poruba-hleda-novy-nazev-prostoru-u-floridy-verejnost-muze-posilat-namety-do-15-listopadu