Pražský rodák Jaroslav Heyrovský. Romantik, který miloval přírodu a zvířata. V roce 1959 proslavil srdce Evropy po celém světě. Tehdy totiž Jaroslav Heyrovský získal Nobelovu cenu za objev v chemii. Vymyslel tzv. polarograf. Díky němu šlo zjistit, co obsahuje ocel, potraviny, nebo třeba vzduch.
Michael Heyrovský, syn Jaroslava Heyrovského: "Tatínek byl ojedinělým tatínkem. Dovedl být přísný a zároveň kamarádský. Měl velký smysl pro humor. Věnoval se nám dětem, i když měl spoustu práce, tak nějakou tu chvíli našel. On byl takový mladý romantik. Měl moc rád přírodu po všech směrech. Také rád chodil do hor. To byla jeho zvláštní záliba. Ale přeci jen chtěl dosáhnout něčeho, co by ho zaujalo. A tak doufal přes tu přírodu, že se dostane k nějakému přírodovědnému oboru."
Květa Stejskalová, spoluautorka expozice Příběh kapky: "Heyrovský vynalezl na rtuťové kapkové elektrodě na materiálu, který každý člověk zná, zná rtuťové teploměry, objev jedné metody, která potom oslovila celý svět. A celý svět začal analyzovat své směsi a prvky na základě této polarografické metody. Samozřejmě že ji po pár letech vystřídaly nové obory. Ale všechno je o tomtéž. Takže dnes fyzikální chemici vymýšlí další metody na nových principech. A třeba u nás v ústavu, který se jmenuje po J. Heyrovském, se snažíme přispět do tohoto světa nových objevů, dalšími objevy. Takže vynalézáme jiné metody, které jsou na nových progresivních principech. Objevujeme nové materiály, které nám umožňují dneska pracovat s novými zdroji energie, s novými bateriemi, nebo přispíváme k výzkumu nových materiálů třeba pro lékařství, nebo pro biologické vědy. Každý dneska slyší pojmy jako je nanomateriál, uhlíkatý materiál, takže i na tom se naši vědci, padesát let po Nobelově ceně, podílejí."
Mít pevnou vůli a počítat se štěstím. To bylo podle 79letého Michaela Heyrovského hlavní motto držitele Nobelovy ceny. Ten lidem předal kromě obrovské rady do života i polarograf. A přesně na toto téma byla i výstava Příběh kapky. Expozice má tři části a je v prostorách ostravské střední průmyslové školy chemické, která nese stejnojmenný název.
Anketa, studenti ostravské školy J. Heyrovského: "Já si myslím, že je tato výstava pro naši školu velkým plusem, protože pan Heyrovský byl pro nás velká osobnost." "Já bych to zhodnotil tak, že pan Heyrovský byl velmi významný vědec. A jeho objevy hodně přispěly fyzikální chemii."
Věra Palková, náměstkyně hejtmana MS kraje: "Já vítám aktivitu chemické průmyslovky, protože přináší mezi mladé lidi to, co už se moc nenosí. A to je propagace přírodovědných předmětů konkrétně chemie. A také propagace osobností ve vědeckém životě, na které bychom už možná zapomněli. Tzn. nositele Nobelovy ceny akademika Heyrovského. A jsem velmi ráda, že jsou mezi vědci takoví nadšenci, kteří dokáží přijít mezi ty mladé na základní a střední školy a přiblížit jim věděckou práci přijatelným, atraktivním a zajímavým způsobem."
Putovní výstava má další zastávku v Jihlavě.