Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • KAŠNA NA MASARYKOVĚ NÁMĚSTÍ V KARVINÉ SE REKONSTRUUJE PO JEJÍM POŠKOZENÍ
  • RADNICE MORAVSKÉ OSTRAVY A PŘÍVOZU SE ZAPOJÍ DO OSTRAVSKÉ MUZEJNÍ NOCI
  • NA SÍDLIŠTI DUBINA HOŘEL BYT, NĚKOLIK LIDÍ BYLO PŘED PLAMENY ZACHRÁNĚNO
  • DO KARVINÉ SE VRACÍ NHL GLOBAL FAN TOUR PRO VŠECHNY HOKEJOVÉ FANOUŠKY
  • KRAJ INVESTUJE DO PROMĚNY INTERNÁTU V OSTRAVĚ-ZÁBŘEHU
  • V OSTRAVĚ-PORUBĚ ZAČALO RAJONOVÉ ČIŠTĚNÍ KOMUNIKACÍ
  • PORUBSKÝ DEN BEZPEČÍ PŘILÁKAL DAVY LIDÍ, K VIDĚNÍ BYLY UKÁZKY SLOŽEK IZS
  • SŠ HOTELNICTVÍ A SLUŽEB V OPAVĚ REKONSTRUUJE PROSTORY ZNIČENÉ POVODNÍ
  • STÁTNÍ ZÁMEK JANOVICE U RÝMAŘOVA OTEVŘE 30. 5. NOVOU PROHLÍDKOVOU TRASU
  • DOBROVOLNÍ HASIČI Z FRÝDKU VYHRÁLI KRAJSKOU SOUTĚŽ VE VYPROŠŤOVÁNÍ
  • FRÝDEK-MÍSTEK OPRAVÍ ČÁST TĚŠÍNSKÉ, SLEZSKÉ A TŘÍDY TGM. ŘIDIČE ČEKAJÍ UZAVÍRKY
  • MEZI RYCHVALDEM A BOHUMÍNEM SE STAVÍ NOVÝ RONDEL, ŘIDIČE ČEKAJÍ OBJÍŽĎKY
  • OPAVA ROZŠIŘUJE PARKOVACÍ ZÓNY PRO REZIDENTY, OSTATNÍ JE VYUŽIJÍ JEN DOPOLEDNE

Příběh kapky a zároveň obrovského objevu pro celý svět byl i v Ostravě

Ostrava-město |

Příběh kapky. Tak se jmenuje putovní výstava, která zavítala i do Ostravy. Je na ní ukázka nemalé kapky života Jaroslava Heyrovského, který přišel s obrovským přínosem pro chemii. Vymyslel totiž polarograf.

Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Pražský rodák Jaroslav Heyrovský. Romantik, který miloval přírodu a zvířata. V roce 1959 proslavil srdce Evropy po celém světě. Tehdy totiž Jaroslav Heyrovský získal Nobelovu cenu za objev v chemii. Vymyslel tzv. polarograf. Díky němu šlo zjistit, co obsahuje ocel, potraviny, nebo třeba vzduch.

      Michael Heyrovský, syn Jaroslava Heyrovského: "Tatínek byl ojedinělým tatínkem. Dovedl být přísný a zároveň kamarádský. Měl velký smysl pro humor. Věnoval se nám dětem, i když měl spoustu práce, tak nějakou tu chvíli našel. On byl takový mladý romantik. Měl moc rád přírodu po všech směrech. Také rád chodil do hor. To byla jeho zvláštní záliba. Ale přeci jen chtěl dosáhnout něčeho, co by ho zaujalo. A tak doufal přes tu přírodu, že se dostane k nějakému přírodovědnému oboru."

      Květa Stejskalová, spoluautorka expozice Příběh kapky: "Heyrovský vynalezl na rtuťové kapkové elektrodě na materiálu, který každý člověk zná, zná rtuťové teploměry, objev jedné metody, která potom oslovila celý svět. A celý svět začal analyzovat své směsi a prvky na základě této polarografické metody. Samozřejmě že ji po pár letech vystřídaly nové obory. Ale všechno je o tomtéž. Takže dnes fyzikální chemici vymýšlí další metody na nových principech. A třeba u nás v ústavu, který se jmenuje po J. Heyrovském, se snažíme přispět do tohoto světa nových objevů, dalšími objevy. Takže vynalézáme jiné metody, které jsou na nových progresivních principech. Objevujeme nové materiály, které nám umožňují dneska pracovat s novými zdroji energie, s novými bateriemi, nebo přispíváme k výzkumu nových materiálů třeba pro lékařství, nebo pro biologické vědy. Každý dneska slyší pojmy jako je nanomateriál, uhlíkatý materiál, takže i na tom se naši vědci, padesát let po Nobelově ceně, podílejí."

      Mít pevnou vůli a počítat se štěstím. To bylo podle 79letého Michaela Heyrovského hlavní motto držitele Nobelovy ceny. Ten lidem předal kromě obrovské rady do života i polarograf. A přesně na toto téma byla i výstava Příběh kapky. Expozice má tři části a je v prostorách ostravské střední průmyslové školy chemické, která nese stejnojmenný název.

      Anketa, studenti ostravské školy J. Heyrovského: "Já si myslím, že je tato výstava pro naši školu velkým plusem, protože pan Heyrovský byl pro nás velká osobnost." "Já bych to zhodnotil tak, že pan Heyrovský byl velmi významný vědec. A jeho objevy hodně přispěly fyzikální chemii."

      Věra Palková, náměstkyně hejtmana MS kraje: "Já vítám aktivitu chemické průmyslovky, protože přináší mezi mladé lidi to, co už se moc nenosí. A to je propagace přírodovědných předmětů konkrétně chemie. A také propagace osobností ve vědeckém životě, na které bychom už možná zapomněli. Tzn. nositele Nobelovy ceny akademika Heyrovského. A jsem velmi ráda, že jsou mezi vědci takoví nadšenci, kteří dokáží přijít mezi ty mladé na základní a střední školy a přiblížit jim věděckou práci přijatelným, atraktivním a zajímavým způsobem."

      Putovní výstava má další zastávku v Jihlavě.  

      Nahlásit chybu


      Školáci soutěžili v netradičních disciplínách o finále Wolframu ve vojenském prostoru Libavá

      Dnes 11:27 | Havířov | Libor Běčák

      V Havířově a Opavě odstartoval 8. ročník branně vědomostní soutěže Wolfram pro základní a střední školy Moravskoslezského kraje. Letos se do ní zapojilo rekordních 152 škol. Vítězové oblastních kol postoupí do zářijového finále ve vojenském prostoru Libavá.

      Městské koupaliště v Opavě prochází rekonstrukcí. Povodně poškodily přízemí památkově chráněné budovy

      Včera 22:20 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

      Městské koupaliště v Opavě se připravuje na letní sezonu. Aktuálně prochází rekonstrukcí přízemí hlavní budovy, která je spolu s bazény vedena v seznamu kulturních památek a na které se podepsaly loňské zářijové povodně.

      Šoférka s přetíženým návěsem na dezolátních pneumatikách ohrožovala všechny okolo

      Dnes 11:09 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Policisté, kteří se v rámci tzv. Kamion teamu zaměřují na kontroly nákladních vozidel, zaznamenali v minulých dnech hned několik hříšníků. Křiklavým případem byla 30letá řidička soupravy s pískem, která neuhlídala hmotnost nákladu, nedodržela bezpečnostní přestávky a především hazardovala na značně poškozených pneumatikách.

      Největší hvězdy atletického světa přijedou do Ostravy. Zlatá tretra je velkým lákadlem i pro ně

      Atletický mítink Zlatá tretra bude opět světový. Účast totiž potvrdily největší hvězdy současné atletiky v technických disciplínách - oštěpař Níradž Čopra a létající muž Armand "Mondo" Duplantis, který nemá konkurenci ve skoku o tyči.

      Na sídlišti Dubina hořel byt, několik lidí bylo před plameny zachráněno, žena slezla 7 pater po hromosvodu

      Včera 17:51, vydáno včera 12:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Exploze předcházela požáru bytu na sídlišti Ostravě-Dubina. Několik lidí bylo z domu evakuováno. Jedna žena se přímo z hořícího bytu zachránila slezením po hromosvodu. O zraněné se postarali zdravotníci záchranné služby. Potvrzenou obětí je pes.

      Strážníci Studénky se mohou spoléhat na nové zbraně i na pomocníka v terénu

      Studénka průběžně investuje do obnovení vybavení své městské policie. Naposledy teď nakoupila strážníkům nové zbraně. Finance směřovaly i do pořízení takzvané mobilní kanceláře.

      Aktivita klíšťat je na vrcholu, lékaři doporučují očkování

      Aktivita klíšťat je podle měření výskytu na vrcholu. A Krajská hygienická stanice eviduje první případy nemocných boreliózou i klíšťovou encefalitidou. Na očkování však stále není pozdě.

      Obchvat kolem Karviné chce zamezit nehodovosti a instaluje bezpečnostní reflexní prvky

      6. května 2025 16:04 | Karviná | Gabriela Stašová | Karvinský expres

      Na obchvatu kolem Karviné přibudou nové bezpečnostní prvky, které zamezí dalším nehodám. Na křižovatce mezi obchvatem a Třídou 17. listopadu se totiž od jejího otevření stalo již dvanáct nehod.

      V Porubě se mění druhy ptáků. Květen je ideálním obdobím pro jejich pozorování

      S příchodem jara ožila příroda a s ní i ptačí svět. V Ostravě-Porubě nyní můžeme pozorovat, jak čerstvě narozená mláďata, tak dospělé jedince, kteří se je snaží krmit a chránit.

      Mezi Rychvaldem a Bohumínem se staví nový rondel, řidiče čekají objížďky

      V pondělí 5. května odstartovala druhá etapa rekonstrukce silnice II/471 v úseku Rychvald – Bohumín Záblatí. Klíčovou změnou je přeměna stávající nevyhovující křižovatky Rozcestí na moderní okružní křižovatku. Hotovo by mělo být předběžně v říjnu letošního roku.

      Nádraží Ostrava-Svinov projde v roce 2026 rekonstrukcí

      Vysokorychlostní trať výrazně zlepší dopravu i zaměstnanost v kraji. Ostrava se díky ní propojí s mezinárodní sítí – do Vídně či Varšavy se lidé dostanou za hodinu. Už v roce 2026 proto začne Správa železnic rekonstruovat svinovské nádraží.

      V Ostravě-Zábřehu byl odhalen pomník u pamětní lípy

      V letošním roce si připomínáme 80. výročí ukončení druhé světové války, což v Ostravě provázela celá řada událostí. V městské části Zábřeh byl například odhalen nový pomník u památné lípy.

      O sauny ve školkách je ve Slezské Ostravě velký zájem. Děti si je oblíbily

      Infrasauny se v poslední době stávají v naší zemi trendem v péči o zdraví dětí a například Slezská Ostrava chce, aby předškoláci měli tuto možnost ve všech mateřských školkách, o které se stará. Děti si saunování velmi oblíbily.

      Silné motorky, ostré guláše a pohodová hudba. Charitativní harlejácká akce přilákala stovky lidí

      6. května 2025 9:19 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

      Nad Ostravou se v sobotu vznášela vůně guláše a benzínu. Konal se totiž další ročník oblíbeného harlejáckého gulášfestu, který opět přilákal stovky motorkářů a milovníků dobrého jídla. Stejně jako každý rok jde výtěžek na charitu.

      Náměstí Ostrava-Jih na svátek práce oživilo prvomájové veselí

      6. května 2025 7:33 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

      První máj letos v Ostravě-Jihu přinesl nejen krásné jarní počasí, ale i bohatý program, který na hrabůvkovské náměstí přilákal stovky návštěvníků všech věkových kategorií. Tradiční oslavy Svátku práce završilo postavení májky v centru náměstí.

      Příběh kapky a zároveň obrovského objevu pro celý svět byl i v Ostravě
      Vydáno 5. května 2011 10:40, Ostrava-město, Michal Hulva
      Příběh kapky. Tak se jmenuje putovní výstava, která zavítala i do Ostravy. Je na ní ukázka nemalé kapky života Jaroslava Heyrovského, který přišel s obrovským přínosem pro chemii. Vymyslel totiž polarograf.

      Pražský rodák Jaroslav Heyrovský. Romantik, který miloval přírodu a zvířata. V roce 1959 proslavil srdce Evropy po celém světě. Tehdy totiž Jaroslav Heyrovský získal Nobelovu cenu za objev v chemii. Vymyslel tzv. polarograf. Díky němu šlo zjistit, co obsahuje ocel, potraviny, nebo třeba vzduch.

      Michael Heyrovský, syn Jaroslava Heyrovského: "Tatínek byl ojedinělým tatínkem. Dovedl být přísný a zároveň kamarádský. Měl velký smysl pro humor. Věnoval se nám dětem, i když měl spoustu práce, tak nějakou tu chvíli našel. On byl takový mladý romantik. Měl moc rád přírodu po všech směrech. Také rád chodil do hor. To byla jeho zvláštní záliba. Ale přeci jen chtěl dosáhnout něčeho, co by ho zaujalo. A tak doufal přes tu přírodu, že se dostane k nějakému přírodovědnému oboru."

      Květa Stejskalová, spoluautorka expozice Příběh kapky: "Heyrovský vynalezl na rtuťové kapkové elektrodě na materiálu, který každý člověk zná, zná rtuťové teploměry, objev jedné metody, která potom oslovila celý svět. A celý svět začal analyzovat své směsi a prvky na základě této polarografické metody. Samozřejmě že ji po pár letech vystřídaly nové obory. Ale všechno je o tomtéž. Takže dnes fyzikální chemici vymýšlí další metody na nových principech. A třeba u nás v ústavu, který se jmenuje po J. Heyrovském, se snažíme přispět do tohoto světa nových objevů, dalšími objevy. Takže vynalézáme jiné metody, které jsou na nových progresivních principech. Objevujeme nové materiály, které nám umožňují dneska pracovat s novými zdroji energie, s novými bateriemi, nebo přispíváme k výzkumu nových materiálů třeba pro lékařství, nebo pro biologické vědy. Každý dneska slyší pojmy jako je nanomateriál, uhlíkatý materiál, takže i na tom se naši vědci, padesát let po Nobelově ceně, podílejí."

      Mít pevnou vůli a počítat se štěstím. To bylo podle 79letého Michaela Heyrovského hlavní motto držitele Nobelovy ceny. Ten lidem předal kromě obrovské rady do života i polarograf. A přesně na toto téma byla i výstava Příběh kapky. Expozice má tři části a je v prostorách ostravské střední průmyslové školy chemické, která nese stejnojmenný název.

      Anketa, studenti ostravské školy J. Heyrovského: "Já si myslím, že je tato výstava pro naši školu velkým plusem, protože pan Heyrovský byl pro nás velká osobnost." "Já bych to zhodnotil tak, že pan Heyrovský byl velmi významný vědec. A jeho objevy hodně přispěly fyzikální chemii."

      Věra Palková, náměstkyně hejtmana MS kraje: "Já vítám aktivitu chemické průmyslovky, protože přináší mezi mladé lidi to, co už se moc nenosí. A to je propagace přírodovědných předmětů konkrétně chemie. A také propagace osobností ve vědeckém životě, na které bychom už možná zapomněli. Tzn. nositele Nobelovy ceny akademika Heyrovského. A jsem velmi ráda, že jsou mezi vědci takoví nadšenci, kteří dokáží přijít mezi ty mladé na základní a střední školy a přiblížit jim věděckou práci přijatelným, atraktivním a zajímavým způsobem."

      Putovní výstava má další zastávku v Jihlavě.  

      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/6956/pribeh-kapky-a-zaroven-obrovskeho-objevu-pro-cely-svet-byl-i-v-ostrave