O autistické děti z celého MS kraje se už 12 let stará Mateřská škola Exilu v Ostravě-Porubě. A to v rámci terapeutického klubu, který je určen dětem ve věku do 7 let, které nenavštěvují předškolní zařízení, případně navštěvují. ale zároveň selhávají v kontaktu s vrstevníky.
Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “Vědí o nás odborní lékaři, vědí o nás školy a posílají nám tyto rodiny, První setkání proběhne vždy v kruhu rodinném. To znamená sejde se matka, otec, dítě a náš speciální pedagog a domluví se na dalších krocích.”
Momentálně terapeutický klub navštěvuje 14 dětí, což je plná kapacita.
Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “Je tady dítě z Krnova, jezdí sem děti z Hukvald, tedy z dalekého okolí. Některé děti mají třeba autismus kombinovaný s mentální retardací, ale máme tady dítě i s nadprůměrnou inteligencí, které selhává v kontaktu s vrstevníky. V běžné škole je tak úplně ztracené.”
Věra Havelková, speciální pedagog a vedoucí speciálních tříd: “Většina našich dětí přichází s tím, že opravdu chtějí být samostatná jednotka, že nepotřebují děti kolem sebe, nepotřebují dospělé kolem sebe, nastavují si svoje vlastní hranice a my jim ukazujeme, že cesta k tomu, aby se mohly dál posunout je tím, že s námi budou spolupracovat. Od té spolupráce s námi se posouváme ke spolupráci s rodinou a rodiče mají možnost využívat rodičovskou skupinu.”
Ve školce se starají také o jednoho 6 letého autistického chlapce z Ukrajiny, kterého nikde nechtěli přijmout. Jeho rodiče tak byli zcela bezradní.
Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “Ještě si to šlo naproti s tím, že máme na brigádě slečnu z Ukrajiny, která nám pomáhá s asistencí. Takže to máme dva v jednom a máme z toho velkou radost. My jsme kluka vzali nad kapacitu jen proto, že rodina potřebovala pomoc a myslíme si, že pomáhat musíme.”
Viktoriia Boshtehu, asistentka z Ukrajiny: “Pracujeme na zahradě, pomáhám s úklidem a dětmi a je tady velmi příjemné prostředí. Detena poslouchá, takže z naší strany je vše v pořádku. Přijela jsem z Černivciv.”
Velkým problémem je v současné době nejen malá kapacita. Ale školce chybí i peníze a můžete tak na ni přispívat libovolnou částkou.
Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “!Nám se podařilo získat dotaci statutárního města, dotaci městského obvodu, ale náklady rostou. A děti jsou čím dál komplikovanější, takže se stává, že jednomu dítěti musí zpočátku asistovat dva pedagogové a někdo je musí zaplatit. Takže jsme rádi za každý finanční dar, který získáme.”
Školka exilu se i letos zapojila do Světového dne porozumění autismu, který připadá na 2. dubna. Jeho dominantním prvkem je modrá barva, která je barvou vyjádření a komunikace, tedy oblastí, které lidem s autismem dělají největší potíže. Celý tento den se ve školce oblékali do modré barvy.