Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Ostrava-Poruba |  | Kulturní okénko

Tradičně na několika místech se i letos opět odvíjí program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo v pátek pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Tomáš Suchánek, ředitel, dramaturg festivalu: “My jsme letos 16. ročník a hrajeme, jak jsem spočítal, na téměř 16 místech a mám z toho radost, protože jenom tady v Pokladu je to třeba na pěti místech. Ono se to nezdá, ale dá se tady hrát různé ve foyer, v karavanu, před barem a podobně a jinak organizačně dále hrajeme vlastně v Divadle Petra Bezruče, v Divadle loutek, Divadle Antonína Dvořáka, Staré aréně v Géčku, prostě kde to je vůbec možné, tak tam diváci naše představení uvidí.”
Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy, starostka Ostravy-Poruby: “Město Ostrava Festival Dream Factory pravidelně podporuje. Jedná se o festival divadla, divadelní činohry. Ten festival nabízí všechny možné žánry od toho mainstreamu až po různé alternativní kousky. Je velmi oblíbený. Každoročně ho navštěvuje opravdu velké množství lidí a já bych chtěla popřát organizátorům do té další patnáctky, kterou vlastně otvírají, protože v letošním roce je to 16. ročník festivalu, mnoho inspirace, dobrý tým lidí a podporu na všech možných úrovních, protože to je základna a samozřejmě publikum, skvělé publikum, které bude plnit sály a zůstane festivalu věrno.”

Program festivalu je rozprostřen do 7 dnů.

Tomáš Suchánek, ředitel, dramaturg festivalu: “Jsem rád, že festival se vůbec dožil 16. ročníku. Ono to určité období tak nevypadalo. Někdy chyběly peníze a přišel covid, ale jsme tady stále a já z toho mám radost. My jsme už loni a letos vlastně nacházíme útočiště tady v Porubě, za což jsem velmi rád, protože DK města Ostravy v tuto chvíli prochází rekonstrukcí. A já jsem rád, že si nás diváci našli i tady. Za chviličku bude zahajovací představení Konsent pražského Činoherního klubu, ve kterém vystoupí záštita našeho festivalu Marta Dancingerová, která bude mít vlastně i zítra své odpoledne. Její kolegové a ona budou číst její knížky. To je jedna z doprovodných zítřejších akci, pak tady budeme mít pohádku pro děti. Když nebude pršet, tak budeme hrát tady venku před Pokladem. Když zaprší, tak se přesuneme dovnitř sálu. A půjde vlastně o takovou loutkařinu plnou napětí, ovoce a zeleniny. Taky máme karavan, ve kterém hrajeme. Karavan je zajímavý tím, že se do něj vejde jenom 8 diváků, a proto musí hrát několikrát denně. Několikrát denně se tedy bude odehrávat příběh zítra v sobotu tady u Pokladu a potom v centru Ostravy v neděli. Jde o takovou spíše výtvarnou instalaci, kde ožívají předměty, které známé přímo doma.”
Nahlásit chybu


K tématu

Divadelníci z Krakova vyhráli hlavní cenu na mezinárodním festivalu v Těšíně

10. října 2023 8:55 | Český Těšín | Jiří Cileček

Hlavní cena „Zlomená závora“ z 32. Mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic/Bez Granic, který vyvrcholil v neděli 8. října v Českém Těšíně a Cieszyně, putuje do Polska. Odborná porota jednomyslně zvolila nejlepší inscenací letošní přehlídky hru „Jak jsem nezabil svého otce a jak moc toho lituji“, kterou společně nastudovala divadla Teatr Łaźnia Nowa Krakow a Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach režiséra Mateusze Pakuły. Diváci pak ve svém hlasování dali jasně najevo, že se jim nejvíce líbilo představení Máj divadla Ludus z Bratislavy.

Frýdek-Místek ovládne divadelní festival Odpoutaná scéna

21. srpna 2023 16:27 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Divadlo bratří Formanů, slovenské divadlo Kontra nebo Bezruči i ostravské Studio G. To je jen malý výčet významných hostů na dalším ročníku divadelního festivalu Odpoutaná scéna, který se chystá už tento týden.

Divadelní Kopřiva otevřela jednu ze scén i v muzeu Tatra

Už po osmatřicáté ovládla Kopřivnici přehlídka netradičních divadel s názvem Kopřiva. Velký divadelní svátek nabídl osm představení, jedno z nich se odehrálo i nevšedních prostorách Muzea nákladních automobilů Tatra.


Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 13:54, vydáno dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Moravská Ostrava a Přívoz postupně revitalizuje i Husův sad

Centrální ostravský obvod revitalizuje také Husův sad. Aktuálně tam byly vysazeny nové trvalkové záhony a chystá se také realizace nového hřiště.

Ostravští strážníci realizovali na školách přes 800 preventivních programů

Včera 14:32 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Prevence je důležitou součástí práce ostravských strážníků. Cílí na nejzranitelnější skupiny, mezi které patří děti a dospívající mládež. Právě z tohoto důvodu ostravští strážníci-preventisté realizovali v průběhu celého školního roku v mateřských, základních i středních školách řadu besed i preventivních projektů.

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka byl zahájen, probíhá po celém Moravskoslezském kraji

Letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka probíhá ve slavnostní atmosféře. Na tento rok totiž připadl nejen Rok české hudby ale i výročí samotného Leoše Janáčka, který se narodil před 170 lety. V rámci festivalu tak opět vystoupí nejen špičkoví hudebníci, chybět nebude ani balet a bohatý doprovodný program.

Porubští trubači oslavili 15 let. S výročním koncertem vystoupili v klubu Garáž

20. června 2024 21:10 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubští trubči oslavili 15 let od svého založení výročním koncertem v klubu Garáž v Martinově. Za tu dobu se pořádně rozrostli, z původních 5 členů jich je v současné době 20. Loni jich bylo dokonce 27.

TJ Sokol Poruba má 130 let. Na oslavě se předvedly všechny oddíly

20. června 2024 21:00 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

TJ Sokol Poruba oslavil neuvěřitelných 130 let od svého založení v roce 1894. V areálu Sokolovny uspořádal slavnostní program, na kterém se předvedly všechny sportovní oddíly a nechyběla ani zábava.

Sarkofág za tři miliardy má překrýt prohořívající haldu v Ostravě

20. června 2024 16:29 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Odborníci přišli s řešením, jak dokončit sanaci haldy Heřmanice. Hodlají tam postavit speciální sarkofág, který má zajistit spolehlivou ochranu životního prostředí i zdraví obyvatel. Práce mají trvat deset let a náklady se odhadují až na 3 miliardy korun.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě
Vydáno 24. května 2024 22:47, Ostrava-Poruba, Libor Běčák
Tradičně na několika místech se i letos opět odvíjí program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo v pátek pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Tomáš Suchánek, ředitel, dramaturg festivalu: “My jsme letos 16. ročník a hrajeme, jak jsem spočítal, na téměř 16 místech a mám z toho radost, protože jenom tady v Pokladu je to třeba na pěti místech. Ono se to nezdá, ale dá se tady hrát různé ve foyer, v karavanu, před barem a podobně a jinak organizačně dále hrajeme vlastně v Divadle Petra Bezruče, v Divadle loutek, Divadle Antonína Dvořáka, Staré aréně v Géčku, prostě kde to je vůbec možné, tak tam diváci naše představení uvidí.”
Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy, starostka Ostravy-Poruby: “Město Ostrava Festival Dream Factory pravidelně podporuje. Jedná se o festival divadla, divadelní činohry. Ten festival nabízí všechny možné žánry od toho mainstreamu až po různé alternativní kousky. Je velmi oblíbený. Každoročně ho navštěvuje opravdu velké množství lidí a já bych chtěla popřát organizátorům do té další patnáctky, kterou vlastně otvírají, protože v letošním roce je to 16. ročník festivalu, mnoho inspirace, dobrý tým lidí a podporu na všech možných úrovních, protože to je základna a samozřejmě publikum, skvělé publikum, které bude plnit sály a zůstane festivalu věrno.”

Program festivalu je rozprostřen do 7 dnů.

Tomáš Suchánek, ředitel, dramaturg festivalu: “Jsem rád, že festival se vůbec dožil 16. ročníku. Ono to určité období tak nevypadalo. Někdy chyběly peníze a přišel covid, ale jsme tady stále a já z toho mám radost. My jsme už loni a letos vlastně nacházíme útočiště tady v Porubě, za což jsem velmi rád, protože DK města Ostravy v tuto chvíli prochází rekonstrukcí. A já jsem rád, že si nás diváci našli i tady. Za chviličku bude zahajovací představení Konsent pražského Činoherního klubu, ve kterém vystoupí záštita našeho festivalu Marta Dancingerová, která bude mít vlastně i zítra své odpoledne. Její kolegové a ona budou číst její knížky. To je jedna z doprovodných zítřejších akci, pak tady budeme mít pohádku pro děti. Když nebude pršet, tak budeme hrát tady venku před Pokladem. Když zaprší, tak se přesuneme dovnitř sálu. A půjde vlastně o takovou loutkařinu plnou napětí, ovoce a zeleniny. Taky máme karavan, ve kterém hrajeme. Karavan je zajímavý tím, že se do něj vejde jenom 8 diváků, a proto musí hrát několikrát denně. Několikrát denně se tedy bude odehrávat příběh zítra v sobotu tady u Pokladu a potom v centru Ostravy v neděli. Jde o takovou spíše výtvarnou instalaci, kde ožívají předměty, které známé přímo doma.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000043224/festival-cinoherniho-divadla-hraje-tyden-po-cele-ostrave