Příprava demolice ocelárny se rozběhla už v roce 2016 rozsáhlým veřejnoprávním řízením, které zahrnovalo jednání s dotčenými orgány státní správy a dalšími účastníky řízení. Samotná demolice ocelárny začala po vyřízení všech povolení v dubnu 2019. Nejprve se odstraňovaly technologie uvnitř budov. Následně se stavěl ocelový 900 metrů dlouhý energo-most pro přeložky inženýrských sítí a začaly demolice nadzemních i podzemních částí objektů, včetně tří již nepotřebných komínů o výšce až 60 metrů, a práce na opláštění nově vzniklých venkovních stěn ostatních přilehlých hal.
Stavební a demoliční práce prováděly zkušené firmy. Hlavní dodavatel prací - firma TROJEK se postarala zároveň o odvoz a likvidaci nebo využití materiálů z demolice. Prioritou byla bezpečnost při probíhajících pracích a minimalizace dopadů na okolí, především zamezení vzniku nadměrné prašnosti a hluku podle podmínek stanovených stavebními úřady městských částí. V některých místech proběhne ještě likvidace staré ekologické zátěže, ke které se zavázal při privatizaci stát.
Další využití pozemků bude záležet na budoucím majiteli, stávající regulace (územní plán) předpokládá průmyslové využití.
Vítkovická ocelárna vyráběla zhruba sto let. V únoru 2015 se vedení společnosti VÍTKOVICE STEEL a Krajský úřad Moravskoslezského kraje dohodli, že nebude prodloužena platnost integrovaného povolení pro ocelárnu, která se už nevešla do zpřísněných ekologických podmínek ČR a EU.
Provoz ocelárny společnosti VÍTKOVICE STEEL skončil 30. září 2015. Vedení zvažovalo i ekologizaci ocelárny, ta by si ale vyžádala miliardovou investici, která by neúměrně zatížila podnik a mohla jej dovést ke krachu. Rozhodnutí ukončit činnost ocelárny bylo za dané situace nejlepším možným řešením pro dlouhodobé zachování výroby a zaměstnanosti.