Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pro změnu územního plánu Ostravy byla připravena studie možné proměny Hrušova

Ostrava-Slezská Ostrava |

Území Hrušova by se mohlo propojit se zbytkem města a nabídnout nové možnosti pro administrativní objekty, služby, rekreaci nebo bydlení. Potvrzuje to urbanistická studie, kterou představil ostravský atelier MAPPA.

Ostrava aktuálně pracuje na změně územního plánu. V té souvislosti představil atelier MAPPA urbanistickou studii pro území Hrušova. Jejím cílem bylo prověřit možnosti lokality se zachováním fragmentů původní zástavby.

Pavel Řihák, architekt ateliéru MAPPA Ostrava: "Jedna z těch variant je, že by vznikla úplně nová funkční plocha v územním plánu, která by odpovídala vědě a výzkumu. A ve které by bylo možné realizovat například objekty pro bydlení, bytové domy, hotely a tak podobně. Takže takový polyfunkční mix, který podle nás v tuto chvíli odpovídá nejlépe tomu, jaké jsou tam problémy a jaké jsou i hodnoty toho území."
Vladimír Lyčka (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "Já si myslím za mě, že je to velice dobře, že se té oblasti Hrušova věnuje taková velká pozornost, protože již v minulosti Hrušov patřil mezi takové centra obce nebo Ostravy jako takové. Ta historie Hrušova je velmi bohatá."

Studie byla už před časem projednána i s veřejností, která měla možnost se k ní vyjádřit.

Pavel Řihák, architekt ateliéru MAPPA Ostrava: "To, co bylo spíš kvitováno, že je snaha respektovat tu původní strukturu. Nenavrhovat tam nové objekty lehkého průmysl. A naopak nějakým způsobem pracovat s těmi hodnotami v okolí toho jádra Hubert a v okolí kostela."
Vladimír Lyčka (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "Já si to pamatuju ještě z mládí, protože jsem tam chodil hrát i šachy do Dělnického domu, kde hrál Stachanov Hrušov. Bylo tam koupaliště, byly tam tenisové kurty. Bylo tam toho hodně. Takže si myslím, že určitě si to zaslouží ten Hrušov. A myslím si, že to vítají všichni občané, protože ten prostor, proto tam vybudovat, navíc u řeky Ostravice, to zázemí, jednak kulturní, sportovní, tak i oddychové, tak je určitě dobře."
Pavel Řihák, architekt ateliéru MAPPA Ostrava: "To, proč to nemůže dneska vzniknou jako atraktivní rezidenční oblast, přestože se nacházíme u řeky Ostravice, pod Landekem, u soutoku Odry a Ostravice, tak je to, že dneska je v té západní části koksovna. A ze tří stran je pak umístěna železnice, ulice Bohumínská a dálnice. To znamená zdroj hluku, zdroj nějakých emisí a znečistění. Takže toto byly ty důvody, proč se hledala i trochu jiná funkční plocha než ta, kterou bychom použili z centra nebo z Poruby nebo z Jihu."

Úkolem studie bylo také navrhnout strukturu veřejných a uličních prostranství a vnitřních zastavitelných ploch.

Pavel Řihák, architekt ateliéru MAPPA Ostrava: "Tady na tomto schématu jde vidět, co všechno se v těch zastavitelných plochách může odehrávat. Může tam být bydlení a služby, řekněme formou nějakých vila domů. Mohou tam být i nějaké drobné podnikatelské aktivity. Třeba uvnitř vnitrobloků nebo v návaznosti na ty objekty, které jsou směrem do ulice. Ale může to být klidně i intenzivněji využito tak, aby podél ulic byly administrativy nebo nějaké zázemí těch firem a uvnitř se odehrávala nějaká drobná nerušící výroba."

Do zpracování studie byli zapojeni zástupci města, obvodu Slezská Ostrava, vlastníků pozemků a dalších organizací. Včetně diskuze s veřejností.

Nahlásit chybu


K tématu

Frýdek-Místek připravuje architektonickou soutěž na Český dům

10. dubna 2025 15:51 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Historická budova Českého domu ve Frýdku-Místku se pomalu připravuje na svou novou podobu. O té rozhodne architektonická soutěž, která má být vyhlášena ještě v průběhu dubna. Výsledkem by mělo být nové zázemí pro aktivity dětí a mladých lidí pod Střediskem volného času Klíč.

Kvalitní architektura je pro vedení Ostravy klíčová. Zásadní jsou architektonické soutěže

17. února 2025 12:06 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava se v posledních letech profiluje jako město, které klade důraz na kvalitní architekturu a urbanismus. Významné projekty nesou rukopis renomovaných architektů a přispívají k jedinečnému rozvoji města. Trend pokračuje i nyní a klíčové jsou architektonické soutěže.

Dům městských služeb Ostrava by měl být ze dřeva. Navrhli ho maďarští architekti

2. října 2025 8:50 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Na Černé louce v Ostravě má vyrůst dům budoucnosti – elegantní dřevostavba, která slibuje nejen moderní úřad, ale i živý prostor pro veřejnost. Porotu nadchl odvážnou architekturou i vizí služeb, které se propojí s kulturou a životem v centru města.


Předvánoční atmosféru navodily jarmarky v Janovicích a na Bystrém

Včera 9:04 | Janovice | Libor Běčák

Tradice rozsvícení vánočních stromů se drží i v Janovicích. Vánoční jarmark s mnoha stánky a hudebním programem se konal také v místní části Bystré.

Záchranáři přijeli ke kolabujícímu muži v Karviné. Čidlo je upozornilo na oxid uhelnatý

Včera 22:31 | Karviná | Jiří Cileček

Kolabující muž z Karviné si přivolal záchranku. Zdravotníkům po vstupu do bytu začalo pískat čidlo oxidu uhelnatého. Hned věděli, kde je problém, muži pomohli a přivolali hasiče.

Dobrovolníci pořádají Vánoční sbírku pro děti z ostravských nemocnic

6. prosince 2025 17:48 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Dlouhé dny v nemocnici jsou pro děti náročné, zvlášť v období Vánoc. Skupina dobrovolníků z Ostravska proto organizuje Vánoční sbírku pro děti v ostravských nemocnicích, která má dětem přinést více radosti, hry a pocit, že na ně někdo myslí. A to na základě konkrétních přání zdravotníků z jednotlivých oddělení.

Auto v kolejišti zastavilo tramvaje. DPO zařídil náhradní dopravu

6. prosince 2025 19:31 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

V Ostravě skončilo další auto v kolejišti tramvají. Tentokrát u frekventované křižovatky ulic Martinovská a Opavská. Událost omezila provoz tramvají číslo 4. Dopravní podnik Ostrava zařídil náhradní dopravu.

Otužilci plavali na Žermanické přehradě Mikulášskou štafetu

6. prosince 2025 13:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na Žermanické přehradě se v sobotu 6. prosince konala tradiční Mikulášská přeplavba. Jedná se o štafetu otužilců, kteří uplavali trať delší než 5 kilometrů.

Havířov velkolepě oslavil 70 let od založení města

6. prosince 2025 10:20 | Havířov | Bára Kelnerová

Vladimír Hron, Big Band Felixe Slováčka, představení Kůň pátý element, kapela Mirai a nakonec ohňostroj. Tak takovou oslavu připravilo město k 70. výročí založení Havířova. Pozváni byli i všichni obyvatelé narození v roce 1955.

Opava-Jaktař rozsvítila dřevěný betlém: klienti Charity přidali vyřezávaného velblouda

6. prosince 2025 14:45 | Opava | Yvona Fajtová

Už potřetí se v Opavě-Jaktaři slavnostně rozsvítil vyřezávaný betlém, který vyrábějí klienti a zaměstnanci Charity Opava. Letos k němu přibylo nové vyřezané zvířátko – velbloud. Betlém vznikl před třemi lety na přání místních obyvatel, kteří v městské části postrádali vánoční výzdobu.

Stavba vodovodu na ulici Na Stráni omezuje dopravu, potrvá do konce tohoto roku

6. prosince 2025 13:20 | Karviná | Gabriela Stašová

V karvinském Ráji momentálně probíhá výměna vodovodního řadu. O veškerých opravách byli obyvatelé včas informováni.

Čerpali podporu určenou pro ukrajinské uprchlíky. Cizinci podvodem získali 2,8 milionu korun

5. prosince 2025 10:37 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Za dávky získali 2,8 milionu korun. Přitom na ně neměli nárok. Dva cizinci využili údaje několika ukrajinských žen a pobírali na ně příspěvek na bydlení. Společně se svými partnerkami peníze utráceli za dovolené a nákupy. Kriminalisté obvinili muže i jejich přítelkyně z trestného činu.

Modernizace střechy na zimním stadionu je dokončena

5. prosince 2025 10:54 | Havířov | Bára Kelnerová

Modernizovaná víceúčelová hala v Havířově je opět v provozu. Město představilo novou střechu, vylepšenou akustiku, moderní vzduchotechniku i osvětlení a současně oznámilo, že po sezóně plánuje výměnu chladící desky.

Psychologové

Ostrava Nástup: od 1. února 2026 od 29 050 do 42 140 Kč/měsíc

Ostravský program Tvoříme prostor oživí Radvanice, Bartovice i Svinov

6. prosince 2025 18:29 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava podpoří další komunitní projekty, které rozvíjejí městské prostředí a posilují sousedské vztahy. V rámci programu Tvoříme prostor město rozdělí téměř milion korun. Nové nápady oživí veřejná místa v Radvanicích, Bartovicích a ve Svinově.

Vánoční kluziště v centru Ostravy opět těší bruslaře

5. prosince 2025 14:18 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

Rozsvícením stromu na Masarykově náměstí odstartovaly Ostravské Vánoce. Ty probíhají tradičně na čtyřech scénách, a jednou z neoblíbenějších je scéna vánočního kluziště.

Žáci ZŠ Ostravy-Jihu si vyzkoušeli, jak funguje samospráva obvodu

5. prosince 2025 12:04 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Na radnici městského obvodu Ostrava-Jih opět proběhlo simulované zastupitelstvo, které žákům místních základních škol přiblížilo fungování samosprávy. Dvoudenního programu se zúčastnila téměř padesátka dětí, zástupci vedení radnice obvodu i ostravští radní.

V Ostravě-Mariánských Horách slavnostně rozsvítili vánoční strom v kostele Panny Marie Královny

4. prosince 2025 17:32 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

V kostele Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách se slavnostně rozsvítil vánoční strom. Tradiční akce se už podruhé konala uvnitř chrámu, který dodává předvánočnímu setkání jedinečnou atmosféru. Program odstartoval koncert dětí z místních mateřských škol a školního sboru Základní školy generála Janka.

Vítězem Naší Poruby je Hravý odpočinek na osmáku. Autor může čerpat až 5 mil. Kč

4. prosince 2025 17:14 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Participativní rozpočet Naše Poruba zná vítěze. Veřejnost mohla vybírat ze tří finálových projektů. V hlasování, do kterého se zapojil rekordní počet lidí, nakonec uspěl návrh Hravý odpočinek na osmáku.

Strážníci se s BESIPEM zaměřili na bezpečnost chodců. Rozdávali také reflexní prvky

4. prosince 2025 17:08 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Městská policie Ostrava a BESIP vyrazili společně do ulic s preventivně informační akcí. S příchodem zimy a snížené viditelnosti se v Porubě zaměřili na osvětu chodců, kteří jsou nejzranitelnějšími účastníky provozu.

Pro změnu územního plánu Ostravy byla připravena studie možné proměny Hrušova
Vydáno 21. února 2023 15:33, Ostrava-Slezská Ostrava, Jiří Cileček
Území Hrušova by se mohlo propojit se zbytkem města a nabídnout nové možnosti pro administrativní objekty, služby, rekreaci nebo bydlení. Potvrzuje to urbanistická studie, kterou představil ostravský atelier MAPPA.

Ostrava aktuálně pracuje na změně územního plánu. V té souvislosti představil atelier MAPPA urbanistickou studii pro území Hrušova. Jejím cílem bylo prověřit možnosti lokality se zachováním fragmentů původní zástavby.

Pavel Řihák, architekt ateliéru MAPPA Ostrava: "Jedna z těch variant je, že by vznikla úplně nová funkční plocha v územním plánu, která by odpovídala vědě a výzkumu. A ve které by bylo možné realizovat například objekty pro bydlení, bytové domy, hotely a tak podobně. Takže takový polyfunkční mix, který podle nás v tuto chvíli odpovídá nejlépe tomu, jaké jsou tam problémy a jaké jsou i hodnoty toho území."
Vladimír Lyčka (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "Já si myslím za mě, že je to velice dobře, že se té oblasti Hrušova věnuje taková velká pozornost, protože již v minulosti Hrušov patřil mezi takové centra obce nebo Ostravy jako takové. Ta historie Hrušova je velmi bohatá."

Studie byla už před časem projednána i s veřejností, která měla možnost se k ní vyjádřit.

Pavel Řihák, architekt ateliéru MAPPA Ostrava: "To, co bylo spíš kvitováno, že je snaha respektovat tu původní strukturu. Nenavrhovat tam nové objekty lehkého průmysl. A naopak nějakým způsobem pracovat s těmi hodnotami v okolí toho jádra Hubert a v okolí kostela."
Vladimír Lyčka (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "Já si to pamatuju ještě z mládí, protože jsem tam chodil hrát i šachy do Dělnického domu, kde hrál Stachanov Hrušov. Bylo tam koupaliště, byly tam tenisové kurty. Bylo tam toho hodně. Takže si myslím, že určitě si to zaslouží ten Hrušov. A myslím si, že to vítají všichni občané, protože ten prostor, proto tam vybudovat, navíc u řeky Ostravice, to zázemí, jednak kulturní, sportovní, tak i oddychové, tak je určitě dobře."
Pavel Řihák, architekt ateliéru MAPPA Ostrava: "To, proč to nemůže dneska vzniknou jako atraktivní rezidenční oblast, přestože se nacházíme u řeky Ostravice, pod Landekem, u soutoku Odry a Ostravice, tak je to, že dneska je v té západní části koksovna. A ze tří stran je pak umístěna železnice, ulice Bohumínská a dálnice. To znamená zdroj hluku, zdroj nějakých emisí a znečistění. Takže toto byly ty důvody, proč se hledala i trochu jiná funkční plocha než ta, kterou bychom použili z centra nebo z Poruby nebo z Jihu."

Úkolem studie bylo také navrhnout strukturu veřejných a uličních prostranství a vnitřních zastavitelných ploch.

Pavel Řihák, architekt ateliéru MAPPA Ostrava: "Tady na tomto schématu jde vidět, co všechno se v těch zastavitelných plochách může odehrávat. Může tam být bydlení a služby, řekněme formou nějakých vila domů. Mohou tam být i nějaké drobné podnikatelské aktivity. Třeba uvnitř vnitrobloků nebo v návaznosti na ty objekty, které jsou směrem do ulice. Ale může to být klidně i intenzivněji využito tak, aby podél ulic byly administrativy nebo nějaké zázemí těch firem a uvnitř se odehrávala nějaká drobná nerušící výroba."

Do zpracování studie byli zapojeni zástupci města, obvodu Slezská Ostrava, vlastníků pozemků a dalších organizací. Včetně diskuze s veřejností.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000035809/pro-zmenu-uzemniho-planu-ostravy-byla-pripravena-studie-mozne-promeny-hrusova