Vystoupit na ostravský Vesuv mohli turisté dlouhá léta jen na vlastní nebezpečí. Před několika lety byl vstup na území haldy Ema dokonce přímo zakázán. Doutnající odval ve Slezské Ostravě by ale mohl být v budoucnu veřejnosti zcela zpřístupněn. V listopadu byl totiž vyňat ze seznamu aktivních hald.
Eva Mertová, geoložka Ostravského muzea: "Halda Ema byla sypaná přibližně od roku 1920 na starší vyrovnávací haldě, která zasypala zvodnělou terénní proláklinu. Není to vlastně jedna halda, je to systém hald, ale jako o haldě Ema se většinou mluví o té úplně nejvyšší, která je nejvyšším vrcholem Ostravy. Výška se uvádí různě, 320 až 325 metrů, ve vrcholové knize jsme dokonce viděli 312, protože halda od doby, kdy byla nasypaná, pracuje, sesedává se a částečně vyhořívá. Hořet začala v roce 1952, později byl požár jakžtakž uhašen, ale pořád nenápadně prohořívá."
Po dobu následujících deseti let proto bude situace na haldě stále sledována, a pokud by se její stav zhoršil, přístup na ni se znovu omezí nebo ukončí. Město i městský obvod Slezská Ostrava už mají ale s oblíbeným vyhlídkovým místem své plány.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Historie využití haldy Ema je samozřejmě velmi komplikovaná. V minulosti zde například vznikla turistická trasa, přesto byla halda stále vedena jako uložiště nebezpečného těžebního odpadu. Já jsem proto rád, že se nám podařilo s městem Ostrava domluvit v minulém roce odkup haldy Ema a všech pozemků, které jsou v okolí, čímž si město pohlídá její další vývoj. Může dojít právě k tomu, že se zoficializuje pohyb po haldě a budou tak lidé moci využívat nejen turistické trasy, které tam dnes vedou, ale i haldu jako takovou. V budoucnu tak může například na haldě vzniknout více pobytových míst, můžou se trochu zkulturnit veřejná prostranství, která tam jsou, a může sloužit také nejrůznějším akcím."
Odval býval nejvyšším vrcholem celé Ostravy, díky sesedání ale klesl o více než deset metrů. Stále však zůstává nejvýraznějším bodem města, vyhledávaným turistickým cílem a oblíbeným vyhlídkovým bodem.
Anketa: návštěvník haldy Ema: "Je tady krásný výhled, a když je pěkné počasí a nemáte kam jít, tak doporučuji občas výstup na haldu Emu."
Eva Mertová, geoložka Ostravského muzea: "Z haldy je krásný výhled na dvě velké geografické a geologické jednotky. Na jedné straně máme Beskydy, které zastupují Západní Karpaty, a na druhé straně Hlučínskou pahorkatinu, která už zastupuje Český masiv, Nízký Jeseník."
Mimo to nabízí halda výhled taky na velkou část města Ostravy. V současnosti je vrchol odvalu přístupný po turistických trasách ze tří směrů.