Nejvyšší radniční věži v Česku byl v prosinci přidělen status národní kulturní památky. Na seznamu kulturních památek byla přitom takzvaná ostravská Nová radnice teprve od roku 2005. Slezská Ostrava má tedy radnici nejen starší, ale i déle památkově chráněnou. Kulturní památkou se stala už o 47 let dříve.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Slezskoostravská radnice je chráněnou památkou. Na seznamu kulturních památek je od roku 1958. My samozřejmě s ohledem na to, jak radnice vypadá, jak historická je to budova, se o ni snažíme i pravidelně starat, došlo k rekonstrukci fasády radnice, ale provádíme i menší práce. Každý rok probíhají například repasy dveří, opravy interiérů, výměny podlah a také úprava secesních prvků, které se nacházejí v interiérech radnice."
Jozef Šerka, archivář, Archiv města Ostravy: "Na svou dobu to byl taky velice monumentální objekt. Stojí na takovém dominantním místě, byl jistě taky výrazem velikých ambicí vedení Slezské Ostravy, dá se říct možná i nějaké konkurence se sousední Moravskou Ostravou. Sousední Moravská Ostrava tehdy byla defacto městem, které bylo vedeno německy, německým vedením. Byl tam německý starosta, německý obecní výbor, zatímco ta Slezská Ostrava si zachovala svůj charakter český a měla českého starostu. Takže jistě i ta krásná, v podstatě historizující, radnice byla postavena i z těchto důvodů."
Hlavním důvodem ale bylo to, že starší radnice postupně přestávala vyhovovat nárokům rozšiřující se obce. Podle návrhu architekta Viktora Šulce byla proto vedle původní obecní budovy v roce 1913 postavena současná nárožní budova nové radnice.
Jozef Šerka, archivář, Archiv města Ostravy: "Když vznikaly ty první plány na stavbu Nové radnice před první světovou válkou, tak defacto tehdy začala vznikat i ta nová slezskoostravská radnice. Původně to bylo tak, že v té době Slezská, tehdy vlastně ještě Polská, Ostrava, měla mnohem menší radnici. Sice skoro na stejném místě, ale byl to jen takový upravený objekt, v podstatě přízemní, takže už nedostačoval poměrům rostoucího tehdy ještě ne města – tím se stala Slezská Ostrava až po válce – ale rostoucí obce, už skoro dvacetitisícové."
Stará slezskoostravská radnice byla zbourána v osmdesátých letech a na jejím místě se dnes nachází jen malý park s lavičkami. V budoucnu by tu měla pro Úřad městského obvodu Slezská Ostrava vyrůst moderní přístavba.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "My se dnes snažíme na této proluce vystavět novou přístavbu právě této historické budovy slezskoostravské radnice, kam by se měli v budoucnu přesunout úředníci z dnes nevyhovujících prostor na náměstí Jurije Gagarina."