Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezskoostravská radnice je už 66 let kulturní památkou, původní radnice ale stála jinde

Ostrava-Slezská Ostrava |

Na konci minulého roku byla v Ostravě věnována velká pozornost budově Nové radnice, která je nově národní kulturní památkou. Pozornost si ale zaslouží i radnice Slezské Ostravy, která je další ostravskou významnou historickou stavbou. Pod památkovou ochranou je už 66 let.

Nejvyšší radniční věži v Česku byl v prosinci přidělen status národní kulturní památky. Na seznamu kulturních památek byla přitom takzvaná ostravská Nová radnice teprve od roku 2005. Slezská Ostrava má tedy radnici nejen starší, ale i déle památkově chráněnou. Kulturní památkou se stala už o 47 let dříve.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Slezskoostravská radnice je chráněnou památkou. Na seznamu kulturních památek je od roku 1958. My samozřejmě s ohledem na to, jak radnice vypadá, jak historická je to budova, se o ni snažíme i pravidelně starat, došlo k rekonstrukci fasády radnice, ale provádíme i menší práce. Každý rok probíhají například repasy dveří, opravy interiérů, výměny podlah a také úprava secesních prvků, které se nacházejí v interiérech radnice."
Jozef Šerka, archivář, Archiv města Ostravy: "Na svou dobu to byl taky velice monumentální objekt. Stojí na takovém dominantním místě, byl jistě taky výrazem velikých ambicí vedení Slezské Ostravy, dá se říct možná i nějaké konkurence se sousední Moravskou Ostravou. Sousední Moravská Ostrava tehdy byla defacto městem, které bylo vedeno německy, německým vedením. Byl tam německý starosta, německý obecní výbor, zatímco ta Slezská Ostrava si zachovala svůj charakter český a měla českého starostu. Takže jistě i ta krásná, v podstatě historizující, radnice byla postavena i z těchto důvodů."

Hlavním důvodem ale bylo to, že starší radnice postupně přestávala vyhovovat nárokům rozšiřující se obce. Podle návrhu architekta Viktora Šulce byla proto vedle původní obecní budovy v roce 1913 postavena současná nárožní budova nové radnice.

Jozef Šerka, archivář, Archiv města Ostravy: "Když vznikaly ty první plány na stavbu Nové radnice před první světovou válkou, tak defacto tehdy začala vznikat i ta nová slezskoostravská radnice. Původně to bylo tak, že v té době Slezská, tehdy vlastně ještě Polská, Ostrava, měla mnohem menší radnici. Sice skoro na stejném místě, ale byl to jen takový upravený objekt, v podstatě přízemní, takže už nedostačoval poměrům rostoucího tehdy ještě ne města – tím se stala Slezská Ostrava až po válce – ale rostoucí obce, už skoro dvacetitisícové."

Stará slezskoostravská radnice byla zbourána v osmdesátých letech a na jejím místě se dnes nachází jen malý park s lavičkami. V budoucnu by tu měla pro Úřad městského obvodu Slezská Ostrava vyrůst moderní přístavba.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "My se dnes snažíme na této proluce vystavět novou přístavbu právě této historické budovy slezskoostravské radnice, kam by se měli v budoucnu přesunout úředníci z dnes nevyhovujících prostor na náměstí Jurije Gagarina."
Nahlásit chybu


K tématu

Slezská Ostrava přivítala poprvé v novém roce své nové občánky

Slezská Ostrava přivítala poprvé v novém roce své nové občánky. Na jarní ceremoniál přinesly maminky ze Slezské ve dvou termínech patnáct miminek a většina z nich byli kluci.

Chátrající kulturní památka na náměstí ve Frýdku-Místku má projít opravou

Zdevastovanou kulturní památku na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce. Chystanou opravu rohové budovy na začátku Hluboké ulice potvrdil aktuální vlastník objektu. Dům chátrá již od 80. let, s pracemi se má začít v roce 2025.

Slezskoostravská radnice tradičně podpořila Tříkrálovou sbírku

3. ledna 2024 14:45 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Tři králové opět vyrazili do ulic, aby pomohli potřebným. Příležitost začít nový rok dobrým skutkem si nenechali ujít ani na Slezskoostravské radnici.


Opavou prošel slavnostní průvod k 800 let města. Zapojili se do něj školky, školy, sportovci i spolky

Včera 19:33 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opava slaví FEST. To byly dva dny plné zábavy úplně pro všechny, kterými vyvrcholily oslavy 800 let od první písemné zmínky o městě. Zahájeny byly slavnostním průvodem Setkání věků v čele s králem Přemyslem Otakarem I.

Ostravské včely budou mít pořádný výhled. Úly mají pod věží radnice

Věž nové radnice v Ostravě bude mít nový netradiční účel. Na ochoze totiž městské lesy chystají úly pro včely, které pomohou s opylováním květinových záhonů i stromů v Komenského sadech a okolí centra. Podle odborníků může být vysoko položený úl výhodou.

Letecká havárie na Opavsku byla námětem cvičení složek IZS

Včera 18:21 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Letadlo mělo po startu z letiště technické potíže, vzápětí se zřítilo a narazilo do stroje, který se zrovna chystal na start. V obou strojích bylo 20 lidí, kteří utrpěli různá zranění. Na místě byli i mrtví. Takový byl námět taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému na Opavsku.

Krok za Šimonka vykonali v Novém Jičíně i policisté, hasiči a zdravotníci

V Novém Jičíně se uskutečnil 3. ročník benefiční akce Krok za Šimonka. Běžeckého závodu se zúčastnili i hasiči, policisté a zdravotničtí záchranáři - konal se na podporu chlapce, který trpí vzácnou metabolickou nemocí.

Dny města Orlové proběhly rovnou na čtyřech stagích

Dny města Orlové 2024 nabídly bohatý program plný hudby, tance a aktivit pro děti i dospělé.

Polská scéna TD předvedla ve Stonavě Šikmý kostel

Včera 13:46 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Stonavu nedávno poctila svou návštěvou polská scéna Těšínského divadla, která přinesla do místního kulturního domu PZKO jedinečný divadelní zážitek. Na programu byla hra „Šikmý kostel“, jejíž předlohou je stejnojmenná kniha Karin Lednické.

Program pro krajské volby představila SOCDEM. Kandidátku vede Svatopluk Němeček

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

V Ostravě představila svůj program pro krajské volby strana SOCDEM. Lídr kandidátky lékař Svatopluk Němeček se chce zaměřit na problémy ve zdravotnictví a dalšími prioritami strany je dostupné bydlení nebo levná energie.

Diamo rozšířilo imisní monitoring u heřmanické haldy

Včera 12:10 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Státní podnik Diamo rozšířil monitorování imisí kolem haldy Heřmanice v Ostravě. Nově se měří nepřetržitě na dvou místech. Mobilní stanice jsou umístěny v nejbližších obydlených místech od odvalu. Diamo chce 20. června představit, jak by mohla sanace haldy pokračovat.

Muži SK Stonava jedou na vítězné vlně

Včera 13:30 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Uplynulý víkend byl ve znamení bouřlivých sportovních vítězství. Čeští hokejisté dokázali na Mistrovství světa vybojovat zlato a z mistrovského titulu se radovali i fanoušci karvinských házenkářů. Radost z dalšího vítězství panovala ale také ve Stonavě. Muži SK Stonava vybojovali na domácím trávníku další body.

Ve Frýdku-Místku hořela střecha rodinného domu. Hasiči uchránili majetek za 4 miliony

Včera 10:41 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Pět jednotek hasičů zasahovalo v úterý krátce po poledni u požáru střechy rodinného domu ve Frýdku-Místku. Plameny hasiči krotili 40 minut a další půl hodinu požár likvidovali. Kvalitním a bleskovým zásahem uchránili majetek za 4 miliony korun. Celková škoda je tak zhruba 150 tisíc.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. června 2024 od 35 000 do 40 000 Kč/měsíc

Patnáctiletá jachtařka ze Slezské Ostravy vede Evropský pohár, čeká ji i mistrovství světa

Patnáctiletá jachtařka ze Slezské Ostravy je nejen členkou českého reprezentačního týmu, momentálně je také v čele tabulky Evropského poháru. Jachtingu se věnuje už devět let a úspěchy nesbírá jen v rámci Evropy. V červnu ji čeká dokonce mistrovství světa.

První zvířecí krematorium v kraji otevřeli ve Slezské Ostravě, zájem rychle roste

Ve Slezské Ostravě bylo slavnostně otevřeno první zvířecí krematorium v Moravskoslezském kraji. Zařízení nabízí důstojné rozloučení s téměř jakýmkoliv domácím mazlíčkem, a to až do 130 kilogramů. Samozřejmostí je individuální kremace i malá smuteční síň.

Ostravskou knihovnu čeká rekonstrukce a modernizace, čtenáři nepřijdou o knihy ani během prací

Ostravská ústřední knihovna se v letošním roce dočká rozsáhlé rekonstrukce a modernizace. Díky novým technologiím a vybavení se z ní má stát jedna z nejmodernějších knihoven v republice. Práce si vyžádají 36 milionů korun.

Žáci byli odměněni za výborné studium i účast v soutěžích

Dnes 11:19 | Ostrava-město | Tomáš Tikal

MS kraj se stejně jako celá Česká republika potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v energetice. Jedním z nástrojů, jak situaci vylepšit, je motivace žáků studujících energetické obory. Přesně takovým případem je program Prokopa Diviše.

V Porubě začaly oblíbené tématicky zaměřené komentované procházky

V Porubě začaly oblíbené tématicky zaměřené komentované procházky. První z nich zájemce zavedla na vítání ptačího zpěvu, druhá pak na procházku arboristou. Další se uskuteční na podzim.

Cyklodoprava se v Ostravě stává fenoménem. Nová koncepce ji posouvá ještě dále

28. května 2024 12:06 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava urazila spoustu cesty při formování cyklodopravy ve městě. V posledních letech se stále více mění ze sportu a rekreace na způsob dopravy třeba do práce nebo za zábavou. Trend potvrzuje i nová koncepce.

Slezskoostravská radnice je už 66 let kulturní památkou, původní radnice ale stála jinde
Vydáno 16. ledna 2024 18:30, Ostrava-Slezská Ostrava, Michal Slonina
Na konci minulého roku byla v Ostravě věnována velká pozornost budově Nové radnice, která je nově národní kulturní památkou. Pozornost si ale zaslouží i radnice Slezské Ostravy, která je další ostravskou významnou historickou stavbou. Pod památkovou ochranou je už 66 let.

Nejvyšší radniční věži v Česku byl v prosinci přidělen status národní kulturní památky. Na seznamu kulturních památek byla přitom takzvaná ostravská Nová radnice teprve od roku 2005. Slezská Ostrava má tedy radnici nejen starší, ale i déle památkově chráněnou. Kulturní památkou se stala už o 47 let dříve.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Slezskoostravská radnice je chráněnou památkou. Na seznamu kulturních památek je od roku 1958. My samozřejmě s ohledem na to, jak radnice vypadá, jak historická je to budova, se o ni snažíme i pravidelně starat, došlo k rekonstrukci fasády radnice, ale provádíme i menší práce. Každý rok probíhají například repasy dveří, opravy interiérů, výměny podlah a také úprava secesních prvků, které se nacházejí v interiérech radnice."
Jozef Šerka, archivář, Archiv města Ostravy: "Na svou dobu to byl taky velice monumentální objekt. Stojí na takovém dominantním místě, byl jistě taky výrazem velikých ambicí vedení Slezské Ostravy, dá se říct možná i nějaké konkurence se sousední Moravskou Ostravou. Sousední Moravská Ostrava tehdy byla defacto městem, které bylo vedeno německy, německým vedením. Byl tam německý starosta, německý obecní výbor, zatímco ta Slezská Ostrava si zachovala svůj charakter český a měla českého starostu. Takže jistě i ta krásná, v podstatě historizující, radnice byla postavena i z těchto důvodů."

Hlavním důvodem ale bylo to, že starší radnice postupně přestávala vyhovovat nárokům rozšiřující se obce. Podle návrhu architekta Viktora Šulce byla proto vedle původní obecní budovy v roce 1913 postavena současná nárožní budova nové radnice.

Jozef Šerka, archivář, Archiv města Ostravy: "Když vznikaly ty první plány na stavbu Nové radnice před první světovou válkou, tak defacto tehdy začala vznikat i ta nová slezskoostravská radnice. Původně to bylo tak, že v té době Slezská, tehdy vlastně ještě Polská, Ostrava, měla mnohem menší radnici. Sice skoro na stejném místě, ale byl to jen takový upravený objekt, v podstatě přízemní, takže už nedostačoval poměrům rostoucího tehdy ještě ne města – tím se stala Slezská Ostrava až po válce – ale rostoucí obce, už skoro dvacetitisícové."

Stará slezskoostravská radnice byla zbourána v osmdesátých letech a na jejím místě se dnes nachází jen malý park s lavičkami. V budoucnu by tu měla pro Úřad městského obvodu Slezská Ostrava vyrůst moderní přístavba.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "My se dnes snažíme na této proluce vystavět novou přístavbu právě této historické budovy slezskoostravské radnice, kam by se měli v budoucnu přesunout úředníci z dnes nevyhovujících prostor na náměstí Jurije Gagarina."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000041065/slezskoostravska-radnice-je-uz-66-let-kulturni-pamatkou-puvodni-radnice-ale-stala-jinde