Stoletá voda napáchala v roce 1997 katastrofální škody právě na území Slezské Ostravy. Hlavně její části Koblov a Hrušov byly často zaplavovány i menšími povodněmi. I na ně myslela protipovodňová opatření, díky kterým je život v blízkosti ostravských řek bezpečnější.
anketa: „Hlavně pro ty lidi, co to tady každý tok zatápělo, protože jak se ta voda rozšířila, to už tak bylo před válkou, že to tady údajně vždycky každý rok bylo zaplavené. Já jsem tady byl v devadesátém sedmém. Ten den, když byla ta povodeň, jsem se šel podívat na most. Pod mostem hučela voda, ta dosahovala až do poloviny cesty směrem na Antošovice, čili to, co bylo blíž, to bylo pod vodou.“
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Slezská Ostrava je jedním z nejzranitelnějších městských obvodů, pokuj jde o povodně, protože přes ní tečou hned dvě řeky, a to jak Ostravice, tak následně i Odra, do které se vlévá Ostravice právě tady v Hrušově, respektive v Koblově. Proto i v roce 1997, kdy přišly velké povodně, stoletá voda, tak jak celý Koblov, tak Hrušov byly zaplaceny. Hrušov to odnesl i tím, že zaniklo jeho centrum, kde byl veškerý život, a v následku došlo k vybudování mnoha protipovodňových opatření a jedním z nich je vybudování hráze tady na Žabníku v Koblově.“
Od té doby bylo realizováno několik dalších projektů a byla přijata opatření s cílem omezit případné škodlivé následky povodní na minimum. Nejinak je tomu u nejnovějšího projektu, díky kterému přibyla ve Slezské Ostravě i nová siréna.
Jiří Stoch (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: „Jedná se v podstatě o sirény, které byly modernizovány, doplněny, aktualizovány. V dnešní době se bavíme o elektronických sirénách, takzvaných mluvících, jako můžeme vidět i zde na budově základní umělecké školy. Tyto sirény jsou schopny po zaznění signálu provést určitou informaci tak, aby občané věděli, jakým způsobem se mají chovat.“
Dostavba a modernizace 88 elektronických sirén byla jednou ze dvou částí projektu s názvem „Protipovodňová opatření ve městě Ostrava“, který byl dokončen v loňském roce.
Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MS kraje: „Projekt vznikal za účelem modernizace jak systému varování a vyrozumění, to znamená pro běžného občana ty známé sirény, ale zároveň druhou částí toho projektu byla jak aktualizace, tak vytvoření nových digitálních povodňových map, které slouží právě při povodňových stavech analýze a případně dalším krokům, které jsou potřeba udělat v rámci těch povodní.“
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Město Ostrava má současně zpracován digitální povodňový plán, který se pravidelně aktualizuje. Ten specifikuje různé stupně nebezpečí, to znamená při každém zvednutí hladiny řek máme různé povinnosti, které plníme, a myslím si, že na každou krizovou situaci jsme v tuto chvíli opravdu připraveni.“