Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Domy v centru Ostravy používají chytré měření vody

Dálkové odečty a chytré vodoměry. Smart technologie, kterou už používají vodárenské společnosti ve světě i u nás. V Ostravě byla nasazena ve velkém měřítku. Centrální obvod ji ve spolupráci se společností Ostravské vodárny a kanalizace začal instalovat v listopadu na koncové vodoměry v obecních domech.

"Na vodoměr umístíme takovou odečítací hlavu, která prostřednictvím rádiového signálu přenáší informace o stavu průtoku vodoměru do nějakého přijímače, který následně ta data posílá do databáze. Pak jsme s nimi schopni pracovat," vysvětluje generální ředitel společnosti Ostravské vodárny a kanalizace.

"Jednak umožní dálkový odpočet na patním vodoměru, ale umí také upozornit a 24 hodin nonstop sledovat spotřebu vody, takže nás včas upozorní na případný únik vody. Třeba v období zimních měsíců jsme v neobydlených domech toto nezjistili tak rychle, jak bychom potřebovali. Umí nás také upozornit na to, že v některém z těchto domů je nadměrná spotřeba vody," dodává starostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz Petra Bernfeldová (Ostravak).

Radnice tak může prakticky okamžitě řešit situaci s nájemníky. Data jsou ale využitelná i dále. Do konce března by měly být chytré vodoměry nasazeny na všech koncových vodoměrech v domech Moravské Ostravy a Přívozu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy