Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Velikonoční jarmark v centru Ostravy

Během pašijového týdne na Masarykově náměstí lidé zažívali skutečně velikonoční atmosféru. Pomlázka, velikonoční vajíčka různých provedení, dobroty, ale i atrakce pro děti a denně nový program, to vše probíhalo každý den od modrého pondělí až po Velký pátek.

“Už druhým rokem pořádáme Velikonoční jarmark po celý týden. Lidé zde rádi chodí,” říká Petra Bernfeldová (Ostravak), starostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz. 

Velikonoce jsou pro většinu lidí předzvěstí jara, i když samozřejmě vědí, že jde o nejdůležitější křesťanský svátek. Někdejší zvyky se už ale tolik nedodržují. A zatímco kdysi lidé v pondělí a úterý uklízeli své příbytky, ve středu vymetali komín od sazí, ve čtvrtek pekli jidáše a o Velkém pátku byly všude velké obřady, dnes si lidé vzpomenout nejčastěji na zelený čtvrtek, kdy jedí něco zeleného, aby byli zdraví. A ze zvyků zůstalo barvení vajíček a koledování. 

“Malé děti, ty chtějí ty největší karabáče, ti rádi mávají, starší berou malinké, protože se za to stydí,” říká s úsměvem žena, která vyrábí tatary. 

A jak dodržují Ostravané tradice? “Máme zatím vyseto osení, čekáme až nám vyroste, momentálně sháním kroucenou vrbu. Tím, že mám doma chlapy, tak čekám na pondělní pomlázku," říká s úsměvem starostka obvodu. Starší žena odpovídá s úsměve: "Malujeme vajíčka a dáváme, máme i čokoládové." Za to o kousek stojící žena, která právě nakupuje dobroty pro vnoučata říká: "Nedodržujeme tradice, jen malujeme vajíčka."

Pětidenní Velikonoční jarmark v centru Ostravy mají lidé za sebou. Čeká je vyvrcholení svátků jara: pondělní pomlázka nebo také šmigrust, šmerkust a též oblévačka.
Letní kino AMFI: PARAZIT

Dnes
Ostrava-Jih, Letní kino Amfi, Ostrava - Poruba

Festival her, hraček a zábavy HRAVÁ OVA

Zítra
Ostrava, Slezskoostravský hrad, Ostrava

Svatováclavský hudební festival - Závěrečný koncert

Zítra
Ostrava-Jih, Katedrála Božského Spasitele, Ostrava

Mallne Style s.r.o. - Slezská Ostrava
Ostrava
od 28 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

AHOL - Střední škola gastronomie, turismu a lázeňství,
Ostrava
od 250 Kč/hod.

Detail

EDUCA KIDS s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 35 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků