Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

103 let od vzniku Československa si Ostravané připomněli u památníku v Husově sadu

Od vzniku samostatného Československa uplynulo už 103 let. Ostravané si tuto událost připomněli u památníku bitvy u Zborova v Husově sadu. Pietní akt už tradičně zahájila česká hymna.

Milan Hajný, člen Krajského kolegia a vedoucí pro Ostravu-město: “Každý stát a každá národnost chce mít samostatnost. Tak to se nám stalo k tomu 28. říjnu 1918 a já si myslím, že to bylo to nejlepší, co mohlo být.”
František Mareš, plukovník ve výslužbě: “Osobně se rád zúčastňuji těch akcí ke vzniku naší republiky, kterou miluju strašně. Zavzpomínám, vedl jsem k tomu i svoje děti a vnuky. Už je nás málo, co jsme jako pamětníci, já ještě přežívám chvilku.”

Vzpomínkový akt se uskutečnil po roční pauze, loni musel být zrušen kvůli pandemii koronaviru.

David Witosz, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Slavíme narození republiky a myslím si, že v ten moment bysme si měli připomínat, čím vším republika za svoji historii procházela. To, co všechno zvládli naši předci, by měla být právě ta síla, kterou dneska budeme mít, abychom zvládli to, co stojí před náma. Protože přiznejme si, bývalo hůř. Měli bysme se semknout a právě díky té historii by nám měl přijít ten vítr do plachet. Věřím, že to zvládneme a dnešní den je právě toho symbolem.”

Právě bitva u Zborova měla zásadní význam pro vznik samostatného Československa. Padlo v ní 13 ostravských legionářů. Nejmladšímu z nich, střelci 1. pluku Františku Sovinskému, nebylo ani 20 let.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy