Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravská Fiducia oslavila 25 let. Pečuje o památky a řeší i témata k budoucnosti města

Ostravský spolek Fiducia oslavil 25 let své existence. Za tu dobu pomáhá objevovat historii a zachovávat různé památky. Ale také otevírá různá diskuzní témata týkající se budoucnosti města.

Ostravská Fiducia je jedna z nejznámějších nezávislých kulturních institucí v Moravskoslezském kraji. Najdeme tady velký antikvariát a dvě galerie. Zdejší patrioti se už 25 let angažují v otázkách rozvoje města Ostravy.

Ilona Rozehnalová, předsedkyně spolku Antikvariát a klub Fiducia: "Jsem strašně ráda, že se nám podařilo vytvořit takový komunitní prostor, který funguje pro všechny generace. Co se týče nějakých výsledků, tak jsem hodně ráda za městská jatka. Za to, že zůstala Černá kostka ve hře. Hlavně za architektonické soutěže, že město v posledních letech je vypisuje už standardně."

Pořádají tady různé kulturní akce, přednášky, i komentované procházky po různých památkách. Také veřejné diskuze s představiteli samospráv.

Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Ta úloha je jasná, je velmi důležitá, protože potřebujeme tu občanskou společnost, která nám řekne, co se dá dělat a co ne. A já mám velkou radost, že můžu s nimi spolupracovat. A jak jsem říkal, malinkou měrou se podílet na tom, co oni všechno dělají. A nesmírně mě to baví a moc se mi to líbí. A přeji jim, aby jim to vydrželo. Co nejdéle."
Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: "Fiducia je pro nás důležitá zejména jako partner, protože s tím, jak přemýšlejí a otvírají nová témata nejenom historického bádání o Ostravě a přicházejí za námi s různými požadavky, abychom jim s tím pomohli. Tak samozřejmě to pomáhá i nám nějakým způsobem změnit pohled na Ostravu a na to, jakým způsobem se dá ta historie třeba zpracovat. A také díky těm různorodým tématům my vlastně musíme pronikat hlouběji do našich vlastních fondů, takže se učíme společně s nimi."

Čtvrtstoletí oslavila Fiducia s návštěvníky.

Ilona Rozehnalová, předsedkyně spolku Antikvariát a klub Fiducia: "Máme tady od 10:00 do 18:00 kreativní dílny s různými ostravskými umělci. Vždycky co dvě hodiny se střídají. Potom je sleva 25 procent na vše. Pak jsou speciální slevy na naše spolkové tisky. A samozřejmě zdarma ještě takový malý dáreček pro toho, kdo přijde. "
Anketa: 1.) "Pětadvacet let je nádherných určitě. Chodím tady občas. Nicméně dneska jsem velmi spokojený, protože v podstatě jsem zde nalezl všechno, co jsem chtěl. A paní byla tak hodná, že mi schovala 14 dnů jednu knihu, což jsem byl hodně rád."
Anketa: 2.) "Potřebuju sehnat jednu knížku, tak mě napadlo, že bych se stavila do antikvariátu se podívat, jestli není tady. Že radši dám možnost dát život znova té věci než koupit hnedka novou. A jak často tady chodím? Když jsem studovala, tak jsem tady byla častěji. Teď jsem s dětmi na mateřské, tak se tady zas tak často nedostanu. Ale jsem ráda, že fungují taková místa stále."

V podvečer pak byla ještě speciální komentovaná vycházka po místech, kterým se Fiducia od začátku věnuje a hodnotilo se, co se za tu dobu změnilo.

Nahlásit chybu


K tématu
Speed Fox BEER s.r.o., Ostrava, Moravskoslezský kraj
Ostrava
od 40 000 do 45 000 Kč/měsíc

Detail

MORAVSKOSLEZSKÉ DRÁTOVNY, a.s., Ostrava
Ostrava
od 20 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail