Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava Fenomén cyklistika v ostravském muzeu

  • Ostrava-Jih,

Klub českých velocipedistů Moravan Ostrava Hrabůvka společně se sportovně kulturním spolkem Elegant připravili v prostorách ostravského muzea výstavu, která se věnuje počátkům cyklistiky v Ostravě. Prohlédnout si ji budete moci do 26.srpna.

Hned 18 panelů, ze kterých zjistíte, jak se vyvíjelo jízdní kolo od roku 1817, kdy bylo vůbec poprvé sestrojeno baronem Draisem a jak vlastně došlo až do dnešního stavu, se dozvíte na výstavě Fenomén Cyklistika v ostravském muzeu.

“Následně se dozví na jednom informačním panelu o vývoji cyklistiky v českých zemích, no a zbývající část těch panelů už je věnována přímo ostravské cyklistice, takže jsou tam nějaké významné cyklistické kluby, významné cyklistické osobnosti, jsou tady i nějaké pozůstalosti po ostravských cyklistech meziválečných apod., no a celá ta výstava je pak doplněna vitrínami , v kterých jsou umístěny autentické předměty,” říká Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-JIh

Návštěvníci tak mohou vidět třeba jak se vyvíjelo osvětlení jízdních kol od plynových po elektrické lampy, různé pohony, přehazovačky apod.. No a nechybí ani samotná kola, jako třeba dřevěné drezíny, vysoké kolo z 19.století nebo dvě kola vyrobena přímo v Ostravě ostravskými prodejci.

Každé kolo má něco těžkého. Vysoké kolo je náročné na stabilitu i na sílu, pokud se podíváme třeba na ta odrážedla, na ta první kola, tak vlastně to bylo úplně něco, jiný systém, to bylo v podstatě to, co známe dneska jako dětské odrážedlo, takže jízda na těch nezpevněných silnicích byla docela náročná,\ů uvádí Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-JIh

Výstava nezapomíná ani na  proměny oblečení pro cyklisty. Součástí expozice jsou také předměty připomínající historii jízdních kol, tematické letáky a rozmanité kuriozity.A ostravské muzeum připravuje i cyklistický program pro ostravany na celé léto.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy