Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Máte rádi kola? Výstava v Ostravském muzea nabízí i unikáty

  • Ostrava-Jih,

Milovníci cyklistiky si přijdou na své na výstavě Fenomén cyklistika 2. Připravil ji Klub českých velocipedistů Moravan Ostrava-Hrabůvka ve spolupráci s kulturně sportovním spolkem Elegant Ostrava a k vidění je v ostravském muzeu.

Výstava Fenomén cyklistika 2 popisuje nejen vývoj jízdního kola od počátku, tedy od roku 1818, ale popisuje také vývoj ostravské cyklistiky, jejíž počátky se datují okolo roku 1880.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Na téhle výstavě se návštěvníci mohou seznámit asi s padesátkou jízdních kol, seznámí se se stovkami různých součástek dílů a komponentů, které nějakým způsobem souvisí s cyklistikou, najdou tady unikáty. V podstatě nejstarší jízdní kolo je tak zvaná drezína z roku 1830.”

Nechybí tady ani unikáty v podobě vysokých kol. Vůbec nejatraktivnějším modelem je Kohoutovo kolo z Prahy, jehož hodnota se dnes počítá v řádu několika statisíců korun.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Naleznete tady vývoj závodních kol, naleznete tady všechny informace o ostravských prodejcích jízdních kol, o tom, jak vypadala klubová činnost, o tom, jak vůbec vypadala cyklistika ve svých počátcích tady na Ostravsku. Jsou tady stovky archivních snímků a třeba jsou tady i unikátní cyklistické mapy z let 1907, 1917."

Většina vystavených kol je pojízdná a výstava je navíc interaktivní. Můžete si tak vyzkoušet jízdu na vysokém kole a otestovat si své znalosti z dějin jízdního kola díky interaktivnímu kvízu.

Karin Rašková, Spolek Elegant Ostrava: “Ostravany a všechny srdečně zvu na tuhle výstavu a doufám, že se tady dozví toho mnoho nejen o historii cyklistiky, ale vůbec o fenoménu, o zdravém životním stylu a všem, co cyklistika přináší. Myslím si, že jezdí hodně lidí na kole, že je to fajn a byla bych moc ráda, kdyby lidé jezdili na kolech více hlavně ve městě, aby dámy jezdily v pěkných sukénkách a pánové jako gentlemani.”

Výstava vzbudila velký ohlas už loni, přestože se konala jen v komorním stylu a byla spíše popisná.

Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea: “Na té chodbě v přízemí se moc trojrozměrných předmětů nevejde a byl o to takový zájem. Lidi chodili, četli si, ptali se, tak jsme říkali, že teda uděláme to,že Je to historie, je to od počátku vlastně od vzniku kola až po ty nejmodernější dnešní, tak jsem řekli, že to uděláme trošku větší, ve větším formátu.”
Anketa s návštěvníky výstavy: “Jezdím na kole 30 let starém, hrozně mě to baví.” “Ty kola mě oslovily a potom ještě si pamatuji z dětství stará kola, takže ty sedla, takové ty věci.”

Výstava Fenomén cyklistika 2 bude v Ostravském muzeu k vidění až do konce září. Návštěvníci muzea musí mít roušku a dodržovat bezpečné rozestupy.
SWIETELSKY stavební s.r.o. - oblast Ostrava
Ostrava
od 25 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Patronus servis Ostrava, s.r.o.,
Ostrava
od 91 Kč/hod.

Detail

Sad-Fasad Sistem s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 15 200 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků