Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě-Jihu procházejí rekonstrukcí kuchyně základních a mateřských škol

V Ostravě-Jihu postupně modernizují kuchyně základních a mateřských škol. Cílem je, aby školská zařízení vařila zdravě, chutně a pestře. Radnice na modernizace vynakládá částky v desítkách milionů korun.

Na Jihu Ostravy je celkem 43 školních jídelen s kuchyněmi, ve kterých se stravuje bezmála 10 tisíc dětí a zhruba tisícovka dospělých. Právě kuchyně teď procházejí modernizací. Aktuálně se dočkala zbrusu nové kuchyně Mateřská škola Mitušova 6, která tak bude denně vařit až 130 obědů. Dosud se sem jídlo dováželo.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Nyní se účastníme úspěšné rekonstrukce školní jídelny v MŠ Mitušova 6 a celkové náklady na tuto rekonstrukci a modernizaci jsou 12 a půl milionů.”

Moderní kuchyň umí vše, co si jen člověk umane. Veškeré zařízení je multifunkční, což sebou nese úspory nejen času, ale také nákladů.

Jiří Válek, MAVA: “Tady vidíme třeba indukční sporák s možností řízení přes teploměr, přes tu sondu, která se strčí do toho hrnce. Pak je tam kotel multifunkční, pánev multifunkční a konvektomat multifunkční. To znamená, ta multifunkčnost spočívá v tom, že ten stroj umí prakticky všechny operace tepelného zpracování pokrmů. Pracovní plochy jsou bezesparé, nemají spáru. Když spára v minulosti byla, tak se tam držely zbytky potravin, nebo se tam dávalo silikonové těsnění a ono plesnivělo a mělo to vlastně negativní vliv na bezpečnost potravin.”

Všechna zařízení navíc umí vařit v noci bez dozoru a na všechno mají kuchařky manipulační vozíky, takže nic těžkého nemusí nosit v rukou.

Ilona Nárožná, vedoucí kuchařka: “Jsme rádi, že máme novou kuchyň, no ale všechny začátky jsou těžké. Od vaření, po pečení, přes smažení, přes grilování. Tento stroj je opravdu výborný a navíc já ho mám ráda, protože jsem na něj zvyklá. I když je trošinku jiný, ale prakticky nejradši v něm vařím. Ale člověk se s tím musí naučit. Hlavně ty programy se s tím musí naučit. Dělat a zkoumat, pořád zkoumat.”

Kuchařky si prošly školením a s pomocí už uvařily i první jídlo.

Petr Šisler MAVA: “Dneska jsme v kuchyni s děvčatama připravili pomazánky, několik druhů, dále jsme dělali dýňovou polévku, králíka na slanině, bramborový knedlík a listový špenát. Teď budeme dělat dětem na svačinky lívance, skořicové lívance s ovocným rozvarem.”

V rekonstrukci kuchyní bude obvod dále pokračovat. Ještě letos projdou modernizací další dvě kuchyně.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “V letošním roce budeme provádět rekonstrukci školní jídelny v ZŠ Srbská v objemu cirka 25 milionů korun a v MŠ Patrice Lumumby za zhruba 6,5 milionů.”

Zároveň se už připravuje projektová dokumentace pro 4 další školní kuchyně. A to mimo jiné pro základní školy Horymírova a doktorky Emílie Lukášové.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy