Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Projekt Zvířata ve městě. České a polské děti poznávaly přírodu v Bělském lese

  • Ostrava-Jih,

Zvířata ve městě. To je dotační projekt přeshraniční spolupráce pro mateřské školy, který se uskutečnil v Ostravě-Jihu. Děti z polské a české mateřské školy společně poznávaly přírodu v Bělském lese,

České a polské děti předškolního věku zažily společný workshop o životním prostředí. V Bělském lese mimo jiné poznávaly zvířata, vyzkoušely si pocitový chodník, nebo navštívily oboru, ve které se pěstují mladé stromky. Pod lupami zkoumaly listí, různé přírodniny, brouky i houby, které našly na cestičkách.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Projektem se snažíme propojit spolupráci mezi předškolním vzděláváním městského obvodu Ostrava-Jih a Wodzisław Śląski. Tato spolupráce umožňuje formou workshopů, které dneska probíhají. pro děti MŠ. které jsou věku 5 až 6 let poznávat důležitost a význam péče o životní prostředí v nadlokálním měřítku.”

Přínosem bylo toto setkání i pro pedagogy, kteří si vyměnili zkušenosti o předškolním vzdělávání a příklady dobré praxe.

Anketa: děti mateřských škol: “Mi se líbily ptáci.”
“Mi se taky líbily ptáci.”
“Mi se líbila zvířata.”
“Mi se ta stezka moc líbila a neměl jsem s tím žádný problém. Já vím, že v džungli jsou sloni a lenochodi a v lese jsou srnky a jeleni a tak dále.”
“Já jsem našla v lese žížalu a tady jsem šla po cestičce. Bylo to fajn.”
“Mě se líbilo, jak jsme pozorovali ty ptáčky. Na stezce se mi taky líbilo.”
“Mi se líbili ti bažanti.”
“Mi se taky líbili ti bažanti.”
“Mi se líbili ti bažanti a ještě ty hříbečky.”
Zuzana Stachelová, ředitelka MŠ Patrice Lumumby 25: “Tohoto českého projektu se zúčastnilo cirka 14 našich dětí. Důvodem té malé účasti je docela vysoká nemocnost. Jsme moc rádi za toto zpestření. Lesní škola má velký potenciál a tím, že jsme MŠ u lesa, tak prostory Bělského lesa a toho, co nabízí, hojně využíváme. Děti si rozuměly, vytvořili jsme i dvojice a myslím si, že to fungovalo, že to pro ně bylo velké zpestření a že byly překvapeny, jak se jsou schopny domluvit společně česko polsky i bez mluvení.”
Agata Bukała, Przedszkole Publiczne nr 15 w Wodzisławiu Śląskim: “Na začátku jsme měli obavy, nevěděly jsme, co nás čeká, ale děti se hodně těšily, když jsme jim říkaly o tom, že to bude o lese, o přírodě, že uvidíme, co se v tom lese děje. Z naší strany je tady 25 dětí. Momentálně jsem nesmírně šťastná. V životě jsem si nemyslela, že je možné spatřit tak pěkné věci a že to vzbudí takovou pozornost dětí. Fantastické.”

V listopadu pak začne tento projekt probíhat i pro základní školy.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy