Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Porubské seniory očkuje třetí dávkou vakcíny proti covidu mobilní tým, nemusí tak nikam jezdit

Do domů s pečovatelskou službou v Ostravě-Porubě v těchto dnech dojíždí mobilní tým ostravské městské nemocnice. Imobilním klientům aplikuje třetí dávku vakcíny proti Covidu-19.

Celkem 22 seniorů, kteří mají problémy dopravit se sami do očkovacích center, přijel přeočkovat mobilní tým ostravské městské nemocnice. Jde o klienty tří porubských domů s pečovatelskou službou.

Alena Cwiková, vedoucí oddělení sociálních věcí, MOb Poruba: “Nabízeli jsme to očkování, nebo přeočkování třetí dávkou všem obyvatelům, kteří splňují tu podmínku, že už mají 6 měsíců po druhé dávce a teď s mobilním týmem městské nemocnice je objíždíme a aplikujeme tu třetí dávku vakcíny proti covidu. Bavili jsme se ještě o možnosti, že by proběhla další vlna očkování. Samozřejmě podle zájmu a podle toho, jak budou končit ty termíny, nebo ty lhůty 6 měsíců.”

Senioři si tuto službu nemohou vynachválit. Přeočkování všichni zvládli bez jakýchkoliv potíží.

Anketa: přeočkovaní senioři: “Jsem naprosto v pořádku jak kdyby se nic nedělo. Nebolelo to ani píchnutí, nic. Ne kvůli mě, ale kvůli manželky ,která špatně chodí, tak po té stránce jsme rádi, že jste přijeli.”
“Musela bych na autobus, objednat si taxi a tak je to jednodušší, fajn. Jsem ráda. Ani to nebolelo”.
“Já už jsem naočkovaná i potřetí, ale já jsem tady s moji sousedkou, abych ji pomohla, protože je na tom špatně s myšlením.”

Mobilní tým ostravské městské nemocnice neobjíždí jen seniory z porubských DPS.

Marcela Křižáková, lékařka MN Ostrava: “My jezdíme většinou za seniory, nebo spíše lidmi, kteří jsou imobilní, nebo hypomobilní a pak třeba i mentálně retardovaní. Ti, kteří nejsou schopni samostatně transportu do očkovacího centra. Jezdíme průběžně, dostáváme i impulsy z krajského úřadu, kdy si stanovujeme určitý plán, že si nakoncentrujeme lidi do časového harmonogramu a potom jezdíme. Necestujeme třeba za dvěmi, třemi lidmi. Ten tým se skládá z řidiče, sestry a lékaře.”

V městské nemocnici už od jara aplikují pacientům s covidem monoklonální protilátky, na které má v současné době nárok více lidí. Uvolnila se totiž přísně nastavená kritéria.

Marcela Křižáková, lékařka MN Ostrava: “Nárok mají třeba už hypertonici, nebo lidé, kteří trpí cukrovkou, onkologickými nemocemi, chronickými chorobami plic, srdce, ledvin, hematoonkologičtí pacienti, ale také obézní, kteří , kteří splňují podmínku vysokého BMI. Aplikace monoklonálních protilátek nesupluje očkování samozřejmě, ale je ta možnost, že může zachránit člověku život.”

V ostravské městské nemocnici leží s covidem více než 100 lidí. Musela tak navýšit počet covidových lůžek a omezit provoz některých ambulancí. Na spadnutí je i příchod vojáků, kteří by měli pomáhat přetíženému personálu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy