Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

DOPRAVNÍ REVUE: Trolejbusy v Ostravě oslavily 65 let provozu

  • Ostrava,

Trolejbusy v Ostravě slaví 65 let. K půlkulatému výročí jim přišli popřát cestující i další příznivci městské hromadné dopravy, a to do vozovny na Sokolské třídě. Dopravní podnik tam připravil velký Den otevřených dveří.

První vyjely v roce 1952. Trolejbusy se pak staly nedílnou součástí MHD v Ostravě. Dopravní podnik jich aktuálně provozuje 67. 

"Jejich význam je opravdu velký. Je to jedna ze dvou výsostně ekologických trakcí. Podobně jako tramvaje nemají žádné emise," říká Miroslav Albrecht z Dopravního podniku Ostrava.

Na návštěvníky čekal velkorysý program. Největší zájem byl o historické jízdy nebo o prohlídky samotných vozů. 

"Máme tady vystavené i první vozy, které jezdily v Ostravě. Samozřejmě tady jsou i ty nejmodernější," popisuje mluvčí DPO Karolína Rycková.

"Můžeme si prohlédnout veškerou práci řidičů i zajímavá místa tady i v tom zázemí," pochvaluje si jedna z návštěvnic. "Kultura cestování je teď na perfektní úrovni. Lidé by si toho měli vážit, protože to jsou drahé věci," spokojeně souhlasí další z návštěvníků.

Na místě čekala také spousta historických fotek a informací. Lidé si mohli vyzkoušet i nahodit biče. 

"Podstata je v tom, že u trolejbusů se více používá levá noha. Samozřejmě, že si musíte hlídat biče, abyste se drželi na trati. S autobusem se všude otočím, trolejbus je prostě závislá trakce," vysvětluje dlouholetý řidič DPO Pavel Orlíček.

"Myslíme si, že trolejbusy mají i v této době svou úlohu v přepravě cestujících. Jejich handicapem je samozřejmě infrastruktura, která je nákladná," dodává Miroslav Albrecht.

Trolejbusy čeká v Ostravě ještě mnoho let. Třeba i v nové podobě parciálních trolejbusů, které jsou schopny se od trolejí odpojit a pokračovat samostatně na akumulátor.
Jakub Kroulík o magické síle hypnózy / beseda

Dnes
Ostrava, Dům knihy KNIHCENTRUM, Ostrava

Karel Plíhal - recitál

Dnes
Ostrava-Mariánské hory, Dům kultury města Ostravy

Svatováclavský hudební festival - Hudba pro sbor a žestě

Dnes
Ostrava-Poruba, Kostel sv. Cyrila a Metoděje, Ostrava-Pustkovec

AHOL - Střední škola gastronomie, turismu a lázeňství,
Ostrava
od 250 Kč/hod.

Detail

Designo rekonstrukce s.r.o. - Ostrava
Ostrava
od 17 300 do 20 800 Kč/měsíc

Detail

David & son s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 22 000 do 24 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků