Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Obědy dětem platí nadace a nově i ministerstvo

  • Ostrava,

Dopřát si teplé jídlo mohou nyní i děti z chudých rodin, kterým rodiče neměli možnost platit ve školách obědy. Pomáhají jim při tom peníze z nadace Woman for Woman a nově také z ministerstva práce a sociálních věcí. Ohlasy jsou příznivé: děti se ve škole lépe soustředí a také se cítí lépe v kolektivu.

Některé opavské základní školy jsou zapojeny v projektu Obědy pro děti už třetím rokem. Obecně prospěšná společnost Woman for Woman během tří let popořila už 270 dětí. O projekt je velký zájem. 

„Děti mi připadají šťastnější, spokojenější. Myslím, že mnohdy je to jediné teplé jídlo za celý den. Vyloženě je to těšení na konec školy a do jídelny.“ vypozorovala Karin Solná, která je  výchovnou poradkyní na ZŠ Šrámkova v Opavě.

Kromě správných stravovacích návyků  děti získají také své místo v třídním kolektivu. Není výjimkou, že žáci z chudých rodin jsou terčem posměchu. Učitelé si sami vybírají , kdo pomoc potřebuje. Ze třídy učitelky Terezy Paverové jsou obědy z nadace podporováni dva žáci. 

„Děti, které učím, znám už třetí rok. Takže vím, z jakého prostředí pocházejí, že nenosí svačiny a rodiče jim nedokáží  obědy zaplatit.“ vysvětluje svůj klíč k výběru dětí Tereza Paverová, učitelka 3.B, ZŠ Šrámkova v Opavě.

K této možnosti financování obědů,  kterou zaštiťuje nadace Woman for Woman, přibyla od letošního školního roku  ještě další. Také stát teď hodlá platit obědy dětem ze sociálně slabých rodin. 

„Nový dotační program MPSV je určen jak pro děti mateřských, tak i základních škol.“  vysvětluje Andrea Štenclová, ved. odd. správy a financování školství, z  Magistrátu Opava.

Kritéria pro získání příspěvku jsou ale jiná. Musí se jednat o rodinu, která má dlouhodobě problém s penězi.

„Pomoc mohou získat rodiče, kteří ke dni 30.4. 2017 pobírali dávky pomoci v hmotné nouzi „po dobu delší než 3 měsíce" upřesňuje Lukáš Ťapťuch z Úřadu práce v Opavě, které má na starosti dávky hmotné nouze.

Rodičů, kteří splňují tyto podmínky a mají děti ve věku od tří do 15 let je v Opavě 279. Ne všichni ale o Jídlo zdarma stojí: díky příspěvku dostává teplý oběd asi 150 dětí.

Nahlásit chybu
HB group Facility s.r.o.,
Ostrava
od 13 000 do 15 000 Kč/měsíc

Detail

Samcor s.r.o., OC Avion
Ostrava
od 150 do 180 Kč/hod.

Detail

Generální ředitelství cel, Ostrava
Ostrava
od 21 800 do 29 520 Kč/měsíc

Detail