Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kamiony si samy budou volat pomoc přes linku 112

  • Ostrava,

Asi už jste slyšeli o systému eCall, který umožňuje osobním vozům v případě nehody volat automaticky na tísňovou linku 112. Dalším vylepšením této služby je její rozšíření pro kamiony a nebo autobusy. Záchranáři by tak například ihned věděli, že kamion veze nebezpečný náklad.

V Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě se srazí nákladní auto s cisternou plnou nebezpečných látek. Do ovzduší i půdy unikají jedovaté chemikálie a v ohrožení života jsou i lidé. Jde o sekundy. Nejrychlejším způsobem, jak informovat záchranáře, je systém eCall, který se nyní připravuje i pro nákladní vozy.

Jan Urbánek, Generální ředitelství HZS ČR: “Vidíme že tato nehoda vznikla v Dolní oblasti Vítkovic. Součástí datového balíku je i identifikace nebezpečných látek a jejich množství.”

Systém eCall 112 funguje pro osobní vozidla od začátku října. Nyní jde o jeho další vylepšení pro kamiony, autobusy a motocykly.

Rostislav Hlosta, organizátor konference: “Je to černá skříňka zamontovaná ve vozidle. Ono si aktivuje tu simku, že se spustily airbagy, což je velká rána minimálně 2 G. Vozidlo si zavolá pomoc a prozradí souřadnice, kde je.

Česká republika je svými integrovanými bezpečnostními centry příkladem pro celou Evropskou unii a nyní je lídrem i v systému eCall. Proto se právě v Ostravě sešli odborníci z celé Evropy na konferenci.

Olga Sehnaová, poslankyně europarlamentu: “ČR má tenhle systém organizován z centra a velmi moderní. Toto je jeden z důvodů, proč se naše země mohla postavit do čela těchto snah.”

K odbavování hovorů systému eCall budou určena dvě krajská call centra v Praze a Ostravě.
4TET: Koncert no. 5

Zítra
Ostrava-Centrum, Dům kultury města Ostravy

Květiny pro paní Harrisovou / muzikál

03.10. 18:30
Ostrava-Slezská Ostrava, Divadlo J. Myrona, Ostrava

Moje tango / činohra s J. Schneiderovou a R. Zachem

04.10. 19:00
Ostrava-Poruba, Dům kultury města Ostravy

Jiří Romanovský - Liberty Ostrava
Ostrava
od 110 Kč/hod.

Detail

ADAMONT s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 25 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

JPP Development Group s.r.o. - Ostrava
Ostrava
od 35 000 do 45 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků