Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

DOPRAVNÍ REVUE: Konference v Ostravě řešila udržitelnou mobilitu

  • Ostrava,

Ostrava se stala místem pro další důležité setkání. V Dolní oblasti Vítkovice proběhla dvoudenní konference věnovaná změnám ve městě. Hlavními tématy byla udržitelná městská mobilita a cyklistická doprava.

City Changers - název konference, která má podpořit pozitivní změny ve městech. Zástupci měst a organizací si chtějí vyměnit zkušenosti a postupně měnit život obyvatel skrz mobilitu. "Nazrál čas, poté, co se nejen Ostrava, ale česká města dostala do určité fáze, si v tuto chvíli vyměnit zkušenosti a definovat případné bariéry nebo problémová místa jak na legislativním poli, tak i pokud jde o technické věci," říká primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

Hlavním výstupem z dvoudennní konference je Ostravská charta. Její signatáři chtějí změnit podmínky pro rozvoj městské mobility a využití veřejného prostoru. "Města, která mají vyřešenou mobilitu, tak tam je větší podíl hromadné dopravy, jsou tam pěkné koridory pro pěší, jsou to města krátkých vzdáleností, jsou tam sítě cyklistických stezek a vzájemně jsou všechny tyto módy propojené. A taková města jsou jednoznačně radostná," vysvětluje předseda Asociace měst pro cyklisty Jaroslav Vymazal.

Pozvání na konferenci přijal také dánský velvyslanec. Právě jeho severská země je jedním ze vzorů pro udržitelnou mobilitu, a to nejen pro Moravskoslezský kraj.  "Je důležité zapojit občany města, je důležité vytvořit jim servis pro jejich běžný život. To si myslím, že už děláte. Za druhé je nutné vypracovat dobrý plán. Možná rada by zněla tak, že když stavíte cokoliv ve městě, je nutné myslet na mobilitu, třeba na cyklistické pruhy, myslet na to, ať je město žitelnější a pak třeba co nejvíce dostat auta z měst. Vyžádá si to samozřejmě nějaký čas, ale dá se to zvládnout a to je rada od nás," říká Ole Frijs-Madsen, velvyslanec Dánska v ČR.

Na konferenci byla poprvé k vidění výstava Spokojení Dánové, která v Ostravě zahajuje svoji pouť po českých a moravských městech.

Nahlásit chybu


K tématu
VaKo stavební s.r.o., Ostrava a okolí
Ostrava
od 38 000 do 47 000 Kč/měsíc

Detail

Dalphen Building s.r.o., Ostrava a okolí
Ostrava
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

DELTA facility, s.r.o. - Hasičská zbrojnice Ostrava - Dubina
Ostrava
od 8 650 Kč/měsíc

Detail