Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě jsou v plánu tři velké kulturní stavby

  • Ostrava,

Město plánuje velké investice do kultury. V příštích letech by ještě ve spolupráci s Moravskoslezským krajem měla být vybudována nová koncertní hala, přístavba Domu umění a vědecká knihovna, které si říká Černá kostka. Dohromady budou tyto tři projekty stát více než 3 miliardy korun. Kromě Ostravy a kraje by se na jejich financování měl podílet i stát.

Primátor Ostravy Tomáš Macura podepsal memorandum s vládou České republiky a Moravskoslezským krajem, které stvrdilo spolupráci při výstavbě koncertní haly, vědecké knihovny a galerie Bílý stín, která bude přístavbou Domu umění. Kromě primátora dohodu podepsal ministr kultury Ilja Šmíd a hejtman Ivo Vondrák. Koncertní sál Janáčkovy filharmonie bude stát asi miliardu 400 milionů korun, vědecká knihovna Černá kostka miliardu 350 milionů a přístavba domu umění Bílý stín 600 milionů korun. “Všechny tři stavby, když to vezmu souhrnně, by měly stát 3 miliardy 200 milionů korun včetně DPH. Stát přislíbil spoluúčast ve výši 1,7 miliardy korun, což je větší polovina. Město by mělo participovat částkou 900 milionů korun a kraj 600 miliony korun,” řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Na koncertní halu bude ještě letos vyhlášena architektonická soutěž a začít stavět by se mohlo v roce 2022, Černá kostka už návrh má z roku 2006 a v roce 2022 by už dokonce mělo být hotovo. Výstavba Bílého stínu začne v roce 2020 a i tato stavba by měla být hotova za dva roky.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy