Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava bude šetřit. Investice ale zastavovat nechce

  • Ostrava,

Epidemie koronaviru má bohužel velké dopady na ekonomiku a města už proto hledají způsoby, jak se na to připravit. Ostrava je podle primátora Tomáše Macury v dobré finanční kondici a tak nemusí rušit velké investice. Koncertní síň ani galerie výtvarného umění tak nejsou ohroženy.

12. března byl vyhlášen nouzový stav. Koronavirus se rychle šířil po celém světě a bylo nutné udělat řadu nejrůznějších opatření. Po 6 týdnech už se ale situace v naší zemi zlepšuje a města a obce mají více času začít řešit jejich dopady na rozpočty. Ostrava předpokládá výpadek daňových příjmů asi 600 milionů korun a navýšení výdajů o 200 - 300 milionů. Díky dobrému hospodaření v minulých letech je ale magistrát schopen ztrátu pokrýt. "Výsledkem loňského hospodaření je přebytek 400 milionů korun, který plně zapojíme do krytí ztrát a zvýšených nákladů a současně jsme zadali všem odborům magistrátu ušetřit na běžných výdajích. Tam jsme cíl stanovili na 7 procent," vysvětluje primátor Tomáš Macura.

Neinvestiční tedy provozní náklady představují přibližně 3/4 rozpočtu města. Tady by tedy úspory mohly přinést až 350 milionů korun. Zbývajících 100 - 150 milionů korun získá město odsune některých investic. "V souvislosti s tou situací dochází k dílčím odsunům těch akcí nebo spíš k jejich zpomalení. Takže nejsme nuceni a ani nechceme omezovat investice a už vůbec ne ty strategické. To by byla fatální chyba," dodává primátor. 

K úsporám provozních nákladů chce vedení magistrátu vyzvat i městské obvody, kterých je v Ostravě 23. Ani v nich by ale neměli zastupitelé omezovat investice.
CYKLOSVĚTLUŠKA 2020 aneb Světýlka naděje pro Karolínku

05.09. 18:00
Ostrava-Mariánské hory, AKORD

Petr Hapka a jeho potměšilí hosté / přesunutý koncert z 18.4.

22.10. 19:00
Ostrava-Mariánské hory, DK Akord, Ostrava

Káťa a Škubánek / přeloženo z 28.3.

21.11. 10:00
Ostrava-Mariánské hory, Dům kultury města Ostravy

Roman Gelner - Restaurace ŠODEK a NIMROD Vratimov
Vratimov
od 8 000 do 10 000 Kč/měsíc

Detail

-Základní škola a mateřská škola Ostrava-Svinov, příspěvková organizace
Ostrava
od 29 490 Kč/měsíc

Detail

LP Okno - Trans s.r.o. - Ostrava
Ostrava
od 41 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků